Zázvor obecný

Česky: 

Zázvor obecný
Latinsky: 

Zingiber officinale
Slovensky:  

Ďumbier lekársky

Zázvor obecný (také pravý) lat. Zingiber officinale je oblíbeným asijským kořením, stejně tak jako lékem v přírodní medicíně.

zázvor obecný
Česky: Zázvor obecný Latinsky: Zingiber officinale Slovensky: Ďumbier lekársky

Léčivé účinky

  • Posiluje imunitu.
  • Pomáhá s trávením.
  • Snižuje cholesterol.
  • Pomáhá s hubnutím.
  • Pomáhá s astmatem.
  • Pomáhá s chřipkou a rýmou.
  • Zmírňuje nevolnost a bolest.
  • Působí proti bakteriím a zánětům.

Použití a přípravky

Zázvor je esenciálním kořením hlavně v asijské kuchyní, při přípravě masitých jídel a marinád. Nezřídka se také můžete setkat se zázvorovou limonádou.

V medicíně se nejčastěji užívá zázvorový čaj, jako prevence a při léčbě chřipky a nachlazení. Narazit můžete také na zázvor ve formě doplňku stravy pro zlepšení trávení a proti nevolnosti. Maximální dávkování by nemělo přesáhnout 2 gramy na kilogram tělesné váhy.

  • Čajové směsi se zázvorem kombinují ty nejlepší bylinky pro posílení imunity a zdravý život – a to vše s chutí.
  • Kapsle Ginger Star uleví od bolesti a nevolnosti při těhotenství nebo cestování.

O zázvoru obecném

zázvor použitíZázvor obecný (také pravý nebo lékařský) je vytrvalá rostlina, jejíž oddenek se používá jako pikantní koření a přírodní léčivo.

Původně rostl v jihovýchodní Asii. V Číně a Indii je používán už přes 3 tisíciletí. V současnosti je však rozšířen do zemí Blízkého východu i Středozemního moře. Nevadí mu ani klima v České republice.

Oddenky zázvoru se v teple nekazí. Díky ostré pikantní chutí se ve středověku pravidelně nacházel hned vedle pepře a soli.

Zázvorová limonáda s medem

400 ml vody, 2,5 lžíce medu, 60 g čerstvého zázvoru a vymačkaná šťáva z citronu. Zázvor oloupeme a nastrouháme, vložíme do hrnce a přelijeme vroucí vodou. Necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a necháme vychladnout. Poté přidáme ostatní ingredience. Podle chuti ještě doředíme vodou a servírujeme.

Kontraindikace:

Kontraindikací pro užívání je alergie na zázvor chronickým onemocněním zažívacího traktu (např. žaludeční nebo dvanáctníkové vředy) refluxní choroba jícnu apod. Pacienti s onemocněním žlučníku by se měli poradit s lékařem.

Existuje potenciální riziko interakce s antikoagulanty, protože zázvor může prodloužit délku krvácení, proto by neměl být používán před plánovanou operací ani osobami, užívajícími warfarin a podobné léky.

Kontraindikací je také užívání nesteroidních protizánětlivých léčiv (NSAID). Zázvor může zvýšit pravděpodobnost krvácení při užívání léků, jako je ibuprofen nebo diclofenac. Zázvor může způsobit další snížení hladiny glukózy při užívání inzulinu. Zázvor může způsobit snížení koncentrace cyklosporinu v krvi (obsažený v některých lécích) a tím oslabit jeho účinek.

Další odkazy

foto: andresmh, Katie Shumm

 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty