Poslední částí, která se velmi často u bylinek sbírá, je nať. Tady musíme rozlišovat, zda sbíráme nať před rozkvětem, nebo kvetoucí nať. A i sušení a skladování se trošku liší od ostatních částí.
U kterých bylinek se sbírá nať před rozkvětem
Do této kategorie patří bylinky: jablečník, majoránka, máta peprná, meduňka, řepík, tužebník a vlaštovičník.
U kterých bylinek se sbírá kvetoucí nať
Do této skupiny pak patří následující bylinky: benedikt, buřina, čekanka, dobromysl, kakost smrdutý, kokoška pastuší tobolka, komonice, kontryhel, kopřiva, levandule, mateřídouška, pelyněk, rdesno ptačí, řebříček, světlík lékařský, třezalka tečkovaná, turan, violka trojbarevná, vřes a zeměžluč.
Kdy sbírat natě bylinek
Natě bylinek před rozkvětem musíme sbírat, dokud rostliny nekvetou, většinou je to brzy na jaře či brzy v létě – podle typu bylinky. Sbíráme od dopoledne až po večer, ne po dešti. Natě kvetoucích bylinek musíme sbírat za květu – tj. rostliny musejí být plně rozkvetlé, ale zase ne překvetlé, nebo dokonce s plody. Většinou takové období nastává v létě.
Jak sbírat natě
Natě bylinek je nejlepší odstřihávat nůžkami. Jde to lépe než ruční trhání. Snažíme se neostříhat celou vegetaci, aby měly bylinky šanci znovu vyrůst.
Jak sušit natě
Natě mají jednu obrovskou výhodu, a to tu, že je můžeme sušit zavěšené ve svázaných kytičkách. Svazujeme jen natě jedné bylinky k sobě a pak zavěšujeme na vzdušné, ale chráněné místo. Sušíme raději déle než kratší dobu – vyplatí se to – jen plně usušené bylinky nám vydrží až do další sklizně.
Jak skladovat usušené natě
Usušené natě můžeme dále skladovat ve svázaných kytkách, anebo je vhodné je nastříhat na menší kousky, které pak skladujeme jako listy nebo květy – v plátěných či papírových sáčcích.