Vlaštovičník větší

Česky:

Vlaštovičník větší
Latinsky: 

Chelidonium majus
Slovensky:

Lastovičník väčší

Vlaštovičník je vytrvalá bylina s nezastupitelným místem v lidovém lékařství, ale také jako plevel v zahradách. Rostlina je však stejně jako léčivá i jedovitá.

vlaštovičník větší
Česky: Vlaštovičník větší Latinsky: Chelidonium majus Slovensky: lastovičník väčší

Léčivé účinky

  • Odstraňuje bradavice.
  • Uvolňuje křeče.
  • Zvyšuje vylučování žluči.
  • Má podporující účinky při léčbě rakoviny.

Použití a přípravky

Užívá se nať a oddenek. Užívá se jako uvolňovač křečí a sedativum, rovněž pro zvýšení tvorby žluči vnitřně v nálevu (půl čajové lžičky řezané natě na šálek vody, 2 šálky denně) proti dráždivému kašli, astmatickým záchvatům, k uklidnění žaludečních křečí a ke zmírnění bolestí při chorobách žlučníku.

  • Širokospektrální regenerační přípravek s vlaštovičníkem Regalen je vhodný pro celou detoxikaci těla.
  • Regenerační krém Protektin s vlaštovičníkem harmonizuje energetickou dráhu jater, žlučníku, žaludky a sleziny.

O vlaštovičníku větším

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) je jedovatá vytrvalá, páchnoucí rostlina. Je rozšířen po celé Evropě. U nás nejčastěji na rumištích, v křovinách apod. jako plevel.

Rostlina obsahuje v čerstvé oranžově mléčné šťávě asi 14 alkaloidů (1 —4 %). Z nich chelidonin a chelerythrin působí baktericidně a jako mitotické jedy. Další, homochelidonin, sanguinarin aj. jsou příbuzné s opiovými alkaloidy.

Působí přes ústřední nervstvo povzbudivě na hladké svalstvo dělohy a na srdeční činnost, zvyšují tlak a rozšiřují koronární cévy, uvolňují křeče průdušek a střev.

vlaštovičník větší účinkyU vlaštovičníku byly prokázány také fytoncidní účinky. Užívá se hlavně k průmyslovému zpracováni a k izolaci jeho alkaloidů. V minulosti se extrakt z vlaštovičníku používal k léčbě některých forem rakoviny, především karcinomu kůže. Nejnovější práce potvrzují tlumicí účinek vlaštovičníku na růst nádorových buněk.

Nať se sbírá na počátku květu, nejlépe v rukavicích. Nepoužije-li se po sběru čerstvá rostlina, je třeba ji rychle sušit při teplotě do 40°, aby se předešlo fermentativním pochodům. Na počátku vegetační periody je obsah alkaloidů nejmenší a na podzim největší. Droga omamně zapáchá a chutná palčivě hořce. Při skladování snadno plesniví.

Při sběru vlaštovičníkové natě je třeba být na pozoru, aby nedošlo k potřísnění kůže a oděvu šťávou, poněvadž ta zanechává obtížně odstranitelné hnědé skvrny.

Čerstvá šťáva z vlaštovičníku se efektivně používá při potírání a tím k odstranění bradavic. Míra účinku se však liší člověk od člověka. Jedovatost drogy vyžaduje, aby se užívala jen na předpis a pod dozorem lékaře. Šťáva může způsobit případně kožní onemocnění a při neopatrném zacházení např. poškodit oční rohovku.

Kontraindikace:

Neužívejte během těhotenství a kojení, a také trpíte-li glaukomem, vředovými chorobami, gastritida či střevními záněty, onemocnění žlučníku a žlučových cest a dyspeptickým onemocněním.

Závažná intoxikace jsem projevuje závratěmi a bolestmi hlavy, zhoršeným vědomím, ospalostí, hypotenzí tachykardií. Ovšem tyto vedlejší účinky se obvykle objevují až po dlouhodobém užívání (déle než dva měsíce) a často jsou důsledkem „samoléčby“ nebo interakce přípravků obsahujících extrakty z vlaštovičníku s jinými léky nebo bylinkami. Potíže byly pozorovány např. při kombinaci s kurkumou, pampeliškou nebo pelyňkem.

Další odkazy

foto: AnneTanne, Hornet Photography
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů