Česky:
Majoránka zahradní |
Latinsky:
Origanum majorana |
Slovensky:
majorán záhradný |
Majoránka zahradní je aromatická bylina z rodiny mátovitých, její původ najdeme v Egyptě a Arábii. V dnešní době je jednou z nejpoužívanějších bylinek v české kuchyni.
Léčivé účinky
- Působí proti běžným nemocem a kašli.
- Zlepšuje trávicí problémy (uklidňuje žaludek, zvyšuje účinnost trávení, zmírňuje nevolnost, odstraňuje plynatost, zmírňuje zácpu i průjem a žaludeční křeče).
- Má antivirové, protizánětlivé a antibakteriální účinky.
- Posiluje kardiovaskulární zdraví.
- Snižuje krevní tlak.
- Zmírňuje bolesti hlavy.
Použití a přípravky
Ve svých rozmanitých formách: majoránkový esenciální olej, čerstvé či sušené listy nebo rozemleté sušené listy aj., má majoránka mnohé využití.
- Běžně se používá k aromatizaci polévek, omáček, salátu a masových pokrmů.
- V kosmetice se majoránka používá v pleťových krémech, tělových mlécích, gelech na holení a také do koupelových mýdel.
- Esenciální olej se používá lokálně při křečích, bolesti zubů, svalů a zad.
O majoránce
V dnešní době se majoránka vyskytuje v oblasti Středomoří nebo v zahradách na celém světě. Pokud se užívá pravidelně, je majoránka (Origanum majorana) skvělým příspěvkem do zdravého stravování. Majoránka je plná antioxidantů, vitamínu A a C, železa, vápníku a dalších živin.
Je to jednoletá bylina, která má přímý stonek rozvětvený do několika větví s protilehlými, oválnými listy. Kvete bílými květy, které dozrávají v plody pouze v teplých oblastech. Jedná se o aromatickou bylinu.
Majoránkový čaj
Pro vyšší začlenění majoránky do své stravy si zkuste připravit majoránkový čaj. Do studené vody dejte několik stonků nebo lístků majoránky a přiveďte k varu. Odstavte a nechte louhovat 15 minut. Pijte několikrát denně po doušcích. Pro lepší chuť můžete čaj osladit (medem, stévií). Při pravidelném užívání se můžete těšit výše zmíněným léčivým účinkům.
Semena Majoránky zahradní můžete zakoupit na eshopu SEMENA.CZ ZDE