Řebříček obecný

Řebříček obecný je vytrvalá bylina, na kterou v našich končinách narazíme takřka všude, kde roste tráva. A ano, i on má léčivé vlastnosti.

Česky:

Řebříček obecný
Latinsky:

Achillea millefolium
Slovensky: 

Rebríček obyčajný

 

řebříček obecný
Česky: Řebříček obecný Latinsky: Achillea millefolium Slovensky: rebríček obyčajný

Léčivé účinky

  • Podporuje trávení.
  • Pomáhá při zažívacích potížích.
  • Stimuluje nervovou soustavu.
  • Pomáhá zastavovat krvácení.
  • Má protizánětlivé účinky.
  • Má dezinfekční účinky.

Použití a přípravky

Užívá se nať, někdy jen samotný květ, vnitřně jako aromatické ochucovadlo, přípravek proti křečím, podpůrný prostředek pro tvorbu žluči, v lidovém léčitelství na zastavování krve – v nálevu (až 1 polévková lžíce na šálek vody, nesladit a pít půl hodiny před jídlem).

Příznivě působí při žaludečních kolikách, nechutenství, rovněž při průjmu, nadýmání a proti kašli. Poněvadž zvyšuje krevní srážlivost, užívá se často lidově při různých krvácivých stavech, např. při krvácení z plic, ledvin, při nadměrné menstruaci a různých druhotných anémiích. Působí i protizánětlivě a podporuje hojení.

Zevně slouží jako přísada do koupelí při hnisavých ranách, kožních vyrážkách, při hemoroidech, také jako kloktadlo při zánětech dásní a k omývání rozpraskaných rukou. Do koupelí se dává dvojnásobné množství natě na stejné množství vody.

  • Detoxikační elixír s řebříčkem podněcuje čištění krve a detoxikaci tkání, včetně ledvin a jater.
  • Gel Gallotin s řebříčkem má dezinfekční a stahující účinky, posiluje cévní stěnu a tlumí bolest spojenou s hemeroidy.

O řebříčku obecném

řebříček obecný využitíŘebříček obecný (Achillea millefolium) je vytrvalá bylina, která je rozšířená hlavně v Evropě a v Asii, v českých zemích roste hojně na suchých loukách, u cest, při okraji lesů od nížin až do hor.

Droga má slabý aromatický pach a přihořklou, poněkud slanou chuť. Rostlina obsahuje především silici (až 0,25 %) s azulenem, alkaloid, flavony, glykosidní hořčiny a třísloviny. Dále patrně obsahuje fluoreskující a fotosenzibilizujfcí látku ze skupiny furokumarinů.

Z knihy Naše rostliny v lékařství (Korbelář/Endris, Praha 1981): Experimentálně bylo prokázáno, že jakost řebříčku se zřetelem k obsahu azulenu u planě rostoucích druhů silně kolísá. Bylo nalezeno značné množství exemplářů rostliny bez této protizánětlivé siličné složky.

Kontraindikace:

U řebříčku najdeme opravdu pestrou paletu omezení, takže chcete-li ho užívat jinak, než jen jako občasné jarní zpestření salátů, měly byste si dát pozor na následující varování.

Lékové interakce:

Nepoužívejte zároveň s antikoagulačními léky – řebříček, užívaný ve velkém množství, může omezovat srážení krve a zvyšovat riziko krvácení a podlitin. Vyhněte se jeho kombinaci s barbituráty – může působit hypnoticky a j zvýšit hypnotický účinek barbiturátů. Vyhněte se i kombinaci s antacidy, dochází u nich ke snížení účinnosti (řebříček zvyšuje sekreci žaludeční kyseliny). Omezenou účinnost mohou mít díky řebříčku také blokátory receptoru H-2 a inhibitory protonové pumpy.

  • Neužívejte řebříček během těhotenství – může způsobit potrat;
  • Nedoporučuje se rovněž během kojení – neexistují žádné údaje o jeho bezpečnosti.
  • Poruchy koagulace – řebříček může zvýšit riziko krvácení u lidí, kteří na podobné problémy trpí.
  • Neužívejte při alergii na rostliny z rodiny Asteraceae.
  • Doporučuje se také ukončit užívání řebříčku nejméně dva týdny před plánovaným chirurgickým zákrokem – možné riziko krvácení v průběhu operace nebo v období rekonvalescence.

Tato bylinka může být toxická, pokud se používá ve velkém množství. Mezi příznaky intoxikace patří zejména bolesti hlavy a závratě. Zevní použití řebříčku může u citlivých osob vyvolat alergii, vždy proto proveďte test citlivosti na vnitřní straně zápěstí!

Domácí recepty

  • Odvar (z knihy Rostliny v domácí lékárně (MF, Praha 1973): 3 čajové lžičky sušené natě na 500 ml vody, přelijeme vroucí vodou a necháme 15 minut stát, poté pijeme chladný velkými doušky 1 šálek denně. Užívá se při nechutenství, křečích, plynatosti, žaludečním a střevním kataru, při plicních onemocněních, při kornatění tepen, při nachlazení, začínající chřipce a kašli. Čaj upravuje krevní oběh, stimuluje trávicí soustavu podporuje vylučování žluči a posiluje nervovou soustavu.

Další odkazy

foto: AnneTanne, kbrookes
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty