Česky:
Benedikt lékařský |
Latinsky:
Cnicus benedictus |
Slovensky:
benedikt lekársky |
Benedikt lékařský (Cnicus benedictus) Již ve středověku velmi ceněná léčivka bylinka připomínající bodlák, která ovšem nepřátelsky pouze a jen vypadá.
Léčivé účinky
- Posiluje srdce a cévy.
- Pomáhá na bolesti trávicího traktu a žaludku.
- Pomáhá při revmatismu a dně.
- Zvyšuje vylučování kyseliny močové.
- Pomáhá léčit bércové vředy a ekzémy.
- Posiluje organismus.
- Má protinádorové účinky.
- Pomáhá léčit pásové opary.
- Pomáhá při léčbě brucelózy.
Použití a přípravky
Používá se převážně ve formě odvaru, šťávy nebo čaje. Vzhledem ke svým antivirovým účinkům je vhodné používat silný odvar z benediktu lékařského k omývání bolavých míst při pásovém oparu. Šťávu z benediktu lze přikládat na rány například po operaci rakoviny prsu.
Silnější čaj z benediktu může při vnitřním užívání vyvolat zvracení, proto pozor na předávkování. Benedikt lékařský se nedoporučuje těhotným ženám a osobám s plicními chorobami.
- Harmonizační bylinné tonikum Alveo ze směsi 26 extraktů rostlin včetně benediktu dodá vašemu organismu přirozenou rovnováhu.
- Bioinformační Baktevir kapky s benediktem slouží jako posilující doplněk stravy vyrobený z léčivých rostlin a éterických olejů.
- Formule Protect liver s benediktem a dalšími bylinami skvěle normalizuje funkci žlučníku, žaludku a jater.
O benediktu lékařském
Benedikt lékařský (Cnicus benedictus) zaujme už svým vzhledem, avšak léčebným účinkem předčí všechna očekávání.
U nás ve volné přírodě benedikt nenajdeme, pěstuje se k léčebným účelům a to výhradně ze semen na záhonech. Původně pochází ze středomoří, daří se mu v Jižní Africe a Americe. Tato až 60cm vysoká, statná letnička kvete žlutě od června do srpna. Ostnaté listy sbíráme v rukavicích, abychom zamezili případným drobným poraněním. Při sběru a hlavně při sušení dbáme také na to, abychom příliš nevdechovali rozprášenou bylinu, neboť dráždí sliznici.
Málokdo ví, jak široké využití tato na první pohled ne příliš vábná rostlina má. Již ve středověku byla známá svými protinádorovými účinky – práškem z rozmačkané byliny se posypávaly rány. I dnes je tato všestranná bylina považována za jeden z nejúčinnějších přírodních produktů sloužících k léčbě všech druhů rakoviny. Jako jediná bylina pomáhá při léčbě vzácné choroby zvané brucelóza.
Domácí recepty
- Čaj: 3 lžičky drceného benediktu přelijeme čtvrt litrem vařící vody a necháme cca 10 minut v přikryté nádobě odstát. Pijeme vlažný v množství jeden šálek denně.