Komonice lékařská

Česky:  

Komonice lékařská
Latinsky: 

Melilotus officinalis
Slovensky:

Komonica lekárska

Komonice lékařská je žlutokvětá bylina včelami oblíbená pro svůj pyl a léčiteli oblíbená pro své léčivé účinky.

komonice lékařská
Česky: Komonice lékařská Latinsky: Melilotus officinalis Slovensky: Komonica lekárska

Léčivé účinky

 • Snižuje srážlivost krve.
 • Pomáhá při trombózách.
 • Zlepšuje prokrvení mozku.
 • Tlumí činnost hladkých svalů.
 • Příznivě působí proti bronchitidě.
 • Pomáhá při střevních potížích
 • Pomáhá při potížích s močením.
 • Pomáhá při nespavosti.
 • Snižuje tlak.
 • Má protizánětlivé účinky.
 • Působí proti vředům, otokům, revmatismu, artritidě.
 • Zmírňuje bolesti hlavy.

Použití a přípravky

Nejdůležitější vnitřní uplatnění komonice vyplývá z její schopnosti zlepšovat krevní oběh a uvolňovat cévy. Proto se využívá pří léčení poruch krevního oběhu, trombózy, zánětu křečových žil. Velmi dobře se uplatňuje také jako prevence infarktu a také při léčbě po infarktu již proběhlém.

Zevně se komonice používá na přípravu mastí, tinktur, přísad do koupele nebo jako kloktadlo. Ve formě obkladů funguje při léčbě revmatismu, hojí vředy, opuchliny, léčí křečové žíly.

Komonice lékařská je velmi silná bylina, proto je nesmírně důležité dbát na správné dávkování. Doporučuje se užívat menší množství, protože při nesprávném nebo nadměrném dávkování může vyvolat bolení hlavy, závratě a ospalost. Po sedmi až deseti dnech je doporučováno léčbu přerušit a teprve po uplynutí zhruba stejné doby bez užívání můžeme v léčbě opět pokračovat.

 • Bylinný přípravek Vaxiran z extraktů bylin včetně komonice je skvělý pro posílení periférního cévního systému.
 • Přírodní gel Rutinol s komonicí působí pozitivně na žilní stěny a pokožku, prokrvuje svaly a podporuje cirkulaci krve.

Kontraindikace:

Při užívání komonice by měli být opatrné zejména lidé, užívající antikoagulanty a pacienti s krvácivou diatézou. Nepodávejte dětem. Neužívejte při během těhotenství, kojení a při přecitlivělosti na rostlinu. Bylinka je také zapovězena lidem, trpícím onemocněním jater nebo ledvin.

Příliš vysoké dávky přípravku komonice nebo její dlouhodobé užívání mohou způsobit vnitřní krvácení, hematurii, nevolnost, závratě, bolest břicha a poškození ledvin a jater.

O komonici lékařské

komonice lékařskáKomonice lékařská (Melilotus officinalis) je jedno až dvouletá bylina dosahující výšky až 150cm. Na pěstování je velice nenáročná, neboť roste na všech typech půd a to i na těch málo úrodných až neúrodných. Plodina dobře snáší nízké teploty a sucho, naopak přemokřená stanoviště jí nedělají dobře.

Kvete drobnými žlutými kvítky, plodem jsou hnědošedé lusky s jedním až dvěma semeny. Narazíme-li v době kvetení na pole plné komonice, můžeme si připadat jako v úle, neboť rostlina obsahuje velké množství pylu a proto je vyhledávaným cílem pracovitých včeliček.

Domácí recepty

 • Obklad na křečové žíly: Tři až čtyři hrsti nadrcených květů komonice vložíme do plátěného pytlíčku, který na chvíli namočíme do horké vody. Necháme okapat a ještě teplý přiložíme na bolavé místo. Pytlíček přikryjeme igelitem a ovážeme ručníkem. Nejlepší je připravit si obklad na noc, aby mohl působit až do rána.
foto: Joshua Mayer, wplynn
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů