Světlík lékařský

Světlík lékařský (Euphrasia officinalis) je jednoletá rostlina, lidově nazývaná ambrožka, vyhledávaná především kvůli jejím léčivým účinkům na problémy se zrakem.

Česky:

Světlík lékařský
Latinsky: 

Euphrasia officinalis
Slovensky:

Očianka Rostkovova

 

Světlík lékařský
Česky: Světlík lékařský Latinsky: Euphrasia officinalis Slovensky: Očianka Rostkovova

Léčivé účinky

  • Pomáhá při léčení očí, hlavně při zánětu víček a spojivek.
  • Pomáhá léčit záněty sliznice a horních cest dýchacích.
  • Snižuje krevní tlak.
  • Účinně působí proto vzniku hemeroidů.
  • Desinfikuje hnisavá poranění.

Použití a přípravky

Lékařsky užívaná část rostliny je hlavně nať, která obsahuje velké množství různých kyselin, vitaminu C a dalších provitaminů, které pomáhají při léčbě různých onemocnění.

Sušená nadrcená nať rostliny se používá například při léčbě kašle či suchého chrapotu. Hlavní využití rostliny při léčbě, je při zánětu spojivek či proti únavě očí, což se vyskytuje například při delším koukání do monitoru. Rostlina se nedoporučuje k zevnímu použití, ale v podobě čaje je rostlina neškodná. Pro potírání ran se rostlina doporučuje pouze při důkladné sterilizaci, aby v roztoku nebyly obsaženy žádné nežádoucí látky ani choroboplodné zárodky, které se mohou vyskytnout, protože rostlina je sama o sobě poloparazitem.

  • PM Oční elixír se světlíkem lékařským je novodobá receptura létami osvědčené fytoterapie pro normální funkci zraku.
  • Oční gel Aromedica se světlíkem osvěžuje, zjemňuje a napíná pleť v choulostivých míst kolem očí. Snižuje také nebezpečí vzniku otoků, pálení očí a vrásek.
  • Doplněk stravy Ostrovidky Neo obsahuje směs vitamínů, minerálů, karotenoidů a rostlinných extraktů včetně světlíku, které podporují normální funkci zraku u mladých lidí a zachovávají jeho kvalitu i v pozdějším věku.

O světlíku lékařském

Světlík lékařskýSvětlík lékařský (Euphrasia officinalis) se vyskytuje po celé Evropě. Na jihu Evropy se vyskytuje řídčeji, kvůli jiným klimatickým podmínkám. Výskyt této rostlina je hlavně v místech, kde je slaběji kyselá půda. Rostlina kyselost půdy snáší velmi špatně a brzy po zakořenění v této půdě zahyne. Vyhledává písčitou půdu, která je dostatečně vlhká.

Lodyha stonku je vysoká až 40 cm. Je hojně větvená a roste z ní velké množství listů. Listy jsou vejčitého tvaru a jejich okraje jsou ostře pilovité. Korunu květu tvoří dva pysky. Květy jsou 1-2 cm dlouhé. Mají bílou až nažloutlou barvu. Jsou ale i případy, kdy jsou květy nafialovělé.

Kořen světlíku je velmi tenký a je přizpůsobený poloparazitickému způsobu výživy rostliny. Kořen se svými jemnými vlásenkami na kořenu přisává na kořeny jiných rostlin a částečně se z nich přiživuje.

Domácí recepty

  • Odvar: Odvar k výplachům se používá při očních potížích, například při zánětech či při hnisavých onemocněních. Pro jeho přípravu je zapotřebí 3 lžiček nadrcené natě světlíku, které se vloží do půllitru vody a nechají se vařit. Po dokončení varu je zapotřebí nechat nať asi hodinu louhovat. Následně scedíme a nálevem potíráme hnisavá místa.

Další odkazy

foto: Steve ChiltonNuuuuuuuuuuul
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty