15 bylinek pro zdravější pleť, vlasy a celkovou podporu přirozené krásy!

bylinky na vlasy pleť krásu

Chcete prozradit další využití bylinek?

Často mluvíme o tom, jak vám mohou pomoci při různých bolestech a nemocem. Tím však rozhodně nekončí.

Stejně tak dobře vám totiž mohou pomoci při regeneraci pokožky, posílení vlasů a celkové obnově vaší přirozené krásy!

1. Fenykl obecný

Fenykl znáte nejspíše jako štiplavé koření nebo léčivku s protikřečovými účinky. Málo se však o něm ví, že je také výbornou bylinkou pro vyživování pokožky a udržení její krásy.

Fenykl je totiž plný vitamínů a podpůrných látek, které dodávají pokožce sílu a pružnost. Jeho antiseptické účinky se pak hodí všem, kdo mívají napuchlý obličej, mastnou pokožku nebo trpí akné.

Pleťový toner na vyčistění pórů

Do horké vody přidejte 2 lžíce fenyklových semínek a nechte po 15 minut louhovat. Poté přeceďte a přelijte do malé uzavíratelné lahvičky pro další použití. S pomocí odličovacího tamponu aplikujte na obličej. K toneru můžete přidat také lžičku citronové šťávy pro jasnější pleť.

2. Koriandr setý

Koriandr je používanou bylinkou už od starověku. Nejen že má výborné účinky proti zažívacím problémům, ale také se používá v kuchyni jako koření do salátu, omáček nebo polévek.

Ovšem méně známé jsou jeho účinky na pokožku, které pomáhají proti akné, mastné pokožce nebo i ekzému. A dokonce vám dokáže pomoci i při nepříjemných neštovicích.

Pleťová maska na černé tečky

Smíchejte snítku koriandru, lžičku limetkové šťávy a 2 lžíce jodizované soli (ne mořské). Poté ještě přidejte 8 kapek esenciálních olejů z grapefruitu. Nejdříve si masku zkuste jen na malém místě a pokud na ni nebudete mít reakci, aplikujte ji přímo na místa s černými tečkami (pozor na oči) a po 2 minuty jemně masírujte. Poté opláchněte teplou vodou.

3. Skořice

Také milujete skořici jako my? Pro její pronikavé aroma a štiplavá chuť nesmí chybět v žádné kuchyni. Jak už to však u těchto výborných koření bývá, pod skvělou chutí se skrývají i další příznivé účinky.

Skořice například zlepšuje trávení a pomáhá krevnímu oběhu. Z kosmetického hlediska pak pomáhá s dezinfekcí pokožky, odstraněním zápachu z úst nebo dokonce zvýrazněním rtů!

Skořicový zvýrazňovač rtů

Smíchejte skořici s trochou ricinového oleje nebo vazelíny a aplikujte na rty. Pár sekund rty promasírujte a poté nechte 2 minuty působit. Poté ještě přidejte další vrstvu oleje nebo vazelíny. Nikdy neaplikujte samotnou skořici přímo na rty, mohla by vám je podráždit.

4. Česnek kuchyňský

Pokud jste naši stálí čtenáři, jistě už víte, jak moc česnek milujeme. Ať už pro jeho léčivé účinky nebo jako výborné dochucovadlo mnoha pokrmů, česnek je zkrátka jedna z našich nejoblíbenějších bylinek.

Na první pohled (nebo spíše nádech) byste si asi na česnek nevzpomněli, když jde o krásu, ale není radno ho zatracovat. Svými účinnými látkami dokáže pomoci například s infekcí pokožky, zpomalit známky stárnutí nebo předejít vypadávání vlasů.

Zkuste přidat stroužek česneku do svého šamponu nebo kondicionéru. Doporučujeme k česneku ještě přidat trochu medu pro snížení jeho aroma a pro využití dalších účinných látek.

Česnek prý pomáhá také se snížením viditelných strií. Zkuste je česnekem potírat nebo alespoň zvyšte jeho příjem ve své stravě.

5. Měsíček lékařský

Pokud byste si měli vybrat jen jednu bylinku, která by vám měla pomoci se zkrášlením vaší pokožky, měsíček bude jistě jeden z hlavních kandidátů.

Jeho účinky se projevují hlavně při zevním použití, kdy urychluje hojení ran, pomáhá proti plísním, skvěle hydratuje vysušenou nebo spálenou pokožku a navíc ji dodává potřebné živiny.

Z květů měsíčku si doma můžete udělat pleťovou vodu nebo si můžete zakoupit měsíčkový olej. Na pokožku ho pak můžete používat podle potřeby. Při prvním použití si jej nejdříve aplikujte na malé místo, abyste se vyvarovali případné alergické reakci.

6. Henovník

scott.zona / flickr.com

Henovník nejspíše neznáte, ale pokud vám řekneme jeho druhý název, henna bílá, určitě vám to něco začne připomínat. Ano, právě z této bylinky se dělá dočasné henna tetování.

Henovník však není využívaný pouze pro své velké množství pigmentu, ačkoliv ho díky tomu můžete najít třeba v přírodních barvách na vlasy. Dokáže však pomoci také při alergiích kůže a ekzémech nebo pro zpevnění vlasů a problémech s lupy.

Henovník nejčastěji zakoupíte v prášku, který se pak používá pro regenerování a posílení vlasových kořínků, dodání objemu a většího odlesku.

7. Levandule lékařská

Levanduli, malý voňavý polokeř ze Středozemí, asi nemusíme dvakrát představovat. Její vůni už totiž docela jistě znáte.

Levandule je sice nejčastěji používaná v aromaterapii, ale stejně dobře pomůže i v kosmetickém použití. Pomáhá s výživou a léčením pokožky, ať už při spálení nebo třeba ekzému, a zpomalením tvorby vrásek.

Nejlépe levanduli využijete zakoupením esenciálního oleje, který smícháte se základovým olejem, jak píšeme v našem průvodci esenciálních olejů, nebo pár kapek použijete do aroma koupele.

aloe vera
_elrubio_ / flickr.com

8. Aloe vera

Rostlina věčného života.  Tak se této bylince přezdívalo už ve starověkém Egyptě, kde má aloe vera své počátky.

Určitě tedy není náhodou, že je aloe nejznámější právě pro své účinky na pokožku. Ať už se jedná o zpomalení stárnutí, popáleniny nebo drobné rány, aloe si poradí se vším. Pokožku rychleji léčí a zároveň hydratuje.

Pleťová maska pro omlazení

Do misky přidejte lžičku gelu z aloe, ½ lžičky olivového oleje a lžičku nadrcených ovesných vloček. Směs míchejte, dokud vám nevznikne pasta. Tu aplikujte na obličej a krk a nechte 30 minut působit. Poté navlhčenýma rukama pokožku jemně masírujte a nakonec pastu opláchněte. Masku používejte jednou týdně.

9. Kurkuma

Kurkuma je základním kamenem ájurvédy a v indické kuchyni se používá už tisíce let. Je tak výborným kořením i blahodárnou bylinkou.

Kurkuma je spíše známá pro své antioxidační a protizánětlivé účinky. Nicméně vám dobře pomůže i na venek, ať už ve formě domácí bělící pasty nebo přírodního dezinfekčního mýdla.

Peelingová a hydratační pleťová maska

Lžičku kurkumového prášku smíchejte s 2 lžičkami rýžové mouky a 3 lžícemi bílého jogurtu. Aplikujte na obličej a nechte působit 15 až 20 minut. Poté masku opláchněte a přitom jemně masírujte pokožku.

Tatters / flickr.com

10. Zederach indický

Zederach (též známý jako neem) je strom z Indie, jehož kůra, listy, plody i semínka jsou využívána po tisíce let.

V Indii se o zederachu mluví jako o bylince na všechno, ať už jde o horečku, infekci nebo cukrovku. V případě kosmetického využití se pak zederach používá při akné, ekzému nebo lupence či pro lepší vyčištění chrupu.

V ČR je zederach jako bylinka pro vnitřní užívání bohužel zakázaný. Nicméně si jej můžete obstarat alespoň ve formě mýdel, šamponů, olejů nebo zubních past.

11. Bazalka pravá

Bazalku asi není třeba představovat. Mnozí z nás si ji doma pěstují nebo ji používají při přípravě italské kuchyně.

Mimo fakt, že bazalka obsahuje důležité živiny, nám také dokáže pomoci i při podpoře přírodní krásy, především pro omlazení a celkovou revitalizaci pokožky.

Pleťový toner z bazalky

Několik nadrcených listů bazalky zalijte horkou vodou a počkejte, dokud odvar nevychladne. Poté jej stačí aplikovat na pokožku a proceduru zakončit hydratačním krémem.

12. Rozmarýn lékařskýrozmarýn na vlasy

Rozmarýn je jedna z našich nejoblíbenějších bylinek. Dokáže skvěle podtrhnout chuť masových pokrmů a zároveň svým aroma dokáže také zlepšit paměť a koncentraci.

Své využití však najde i v přírodní kosmetice, především co se týče péče o vlasy. Ve formě šamponů se používá se k zpevnění a zregenerování vlasů a zvýraznění lesku tmavých kadeří.

13. Heřmánek pravý

Dalším rostlinným zázrakem je jistě heřmánek. A to nejen kvůli výbornému čaji, který vám pomůže v období chřipek a nachlazení.

Heřmánek je totiž také vhodnou bylinkou při potížích s pokožkou. Například vám skvěle pomůže, pokud se spálíte při opalování.

Nejčastěji se tak heřmánek objevuje v koupelových olejích nebo regeneračních šamponech.

Rovněž můžete používat vychladlý heřmánkový čaj jako pleťovou vodu a čajové pytlíky (vylouhovat a vychladit v lednici) jako tampónky na podrážděnou pokožku od holení.

kostival lékařský účinky
Gernot Molitor / flickr.com

14. Kostival lékařský

Černý kořen, volský jazyk nebo medunice. Takové jsou přezdívky kostivalu lékařského, vysoké léčivé byliny s růžovo-fialovými květy.

Kostival byl už v dávných dobách využíván v podobě mastí a balzámů pro své protizánětlivé a hojivé účinky. Nezanedbatelné je však také jeho příznivé působení na pokožku a křečové žíly.

Kostivalový olej

Do zavařovací sklenice vložte listy kostivalu, zalijte je olivovým olejem a nechte sedět po dobu 6 týdnů. Poté olej můžete používat pro hydrataci rukou, popraskané rty, odřeniny, popáleniny nebo příznaky ekzému.

15. Šalvěj lékařská

Pokud si šalvěj ještě nepěstujete na balkoně nebo ji alespoň nepoužíváte jako koření v kuchyni, honem byste to měli napravit!

Kuchyňské využití stranou, šalvěj nachází své uplatnění také v přírodní kosmetice. Pro své dezinfekční schopnosti je používaná například v různých regeneračních pleťových maskách.

Rovněž můžete využít šalvějový nálev pro potlačení tvorby lupů nebo silný čaj ze šalvěje smíchejte s jablečným octem a používejte jej jako denní toner pro mastnou pokožku.

Doufáme, že vám tyto bylinky pomohou zvýraznit vaši přirozenou krásu!

bylinkopedie nákup produktů

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here