Jak si na zahradě postavit bylinkovou spirálu

Minule jsme psali o tom, jak si vytvořit bylinkovou zahrádku a které druhy bylinek potřebují jaké podmínky. Co ale dělat, když máme místa vyloženě málo na to, abychom pěstovali několik záhonků s různou půdou a ještě některým bylinkám dopřávali více zálivky a jiným méně? Na to je ideální právě bylinková spirála.

Co to je bylinková spirála?

Bylinková spirála je vlastně kamenná zídka postavená do spirály (šneka), která vytváří přirozené prostředí (mikroklima) pro různé typy bylinek, které tak můžeme pěstovat efektivně na opravdu malém kousku zahrady.

Z čeho se bylinková spirála skládá?

Základem (nejnižším bodem) bylinkové spirály je jezírko a kolem něj těžší vlhká půda smíchaná s kompostem, uprostřed je pak mezi zídkou spíše hlinitá půda a zcela nahoře hlinito-písčitá a suchá půda s dostatkem slunečního záření.

Jak velká by měla být spirála?

Optimální průměr spirály je 2 metry a výška spirály asi 60–100 cm, samozřejmě musíte brát v úvahu to, jak velkou máte zahradu. Ale nebojte, bylinky se obvykle pěstují v malém množství, takže i do menší spirály se vám vejdou všechny druhy, které používáte.

Kde by měla být spirála optimálně umístěna?

Nejlepší je umístění blízko domu (kuchyně), abyste měli bylinky po ruce při vaření, a také se doporučuje umístit spirálu na jižní stranu domu, aby zejména na vrchol spirály, kde porostou teplomilné bylinky, vždy svítilo slunce.

Jaké bylinky do jednotlivých pater umístit?

Bylinky rozmisťujeme podle toho, jakou půdu, vlhkost a sluneční záření potřebují. Tedy dolů k jezírku vlhkomilné bylinky, jako je kozlík, máta, šťovík, lichořeřišnice, dále do středu pak měsíček, petržel, heřmánek, pažitku či koriandr, a na úplný vrcholek spirály dáme bazalku, oregano, tymián, šalvěj, rozmarýn, levanduli, majoránku, meduňku a estragon. bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here