Pelyněk estragon – Francouzská estragonová bylina, známá také jako drak, je velmi oblíbená kulinářská bylina používaná jako ochucovadlo, zejména ve středomořských kuchyních.
Česky:
Pelyněk estragon |
Latinsky:
Artemisia dracunculus |
Slovensky:
Palina dračia |
Léčivé účinky
- Posiluje celkové zdraví člověka.
- Tradičně byl používán ke stimulaci chuti k jídlu (zmírnění anorektických příznaků).
- Pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi.
- Inhibuje aktivaci krevních destiček, brání agregaci krevních destiček a adhezi ke stěně cév. Tím pomáhá zabránit tvorbě sraženiny (a tedy mrtvici, infarktu).
- Přispívá ke kardiovaskulárnímu zdraví.
Použití a přípravky
Čerstvý estragon patří mezi jeden z nejlepších zdrojů antioxidantů ze všech bylin. Používá se tedy převážně v kuchyni jako kořenící přípravek pokrmů. Jeho využití je poměrně četné zejména ve francouzské kuchyni. Na konci jara a v létě jsou k dispozici čerstvé listy estragonu. Používá se však také estragon sušený:
- Čerstvý estragon můžeme používat do salátů.
- Čerstvý i sušený estragon můžeme používat jako koření (k marinování masa, nejlépe rybího, jehněčího a drůbežího).
Estragon se tedy používá nejen pro svou chuť, ale také pro svůj obsah. Mimo antioxidantů obsahuje také vitamín C, A a B, mangan, vápník, železo, hořčík, měď, draslík a zinek.
Jeden z esenciálních olejů, který se nachází v estragonu, byl použit ve stomatologii jako lokální anestetikum a antiseptikum.
Estragon se užívá taktéž ve formě čaje, který pomáhá léčit nespavost.
Kontraindikace:
Kontraindikací užívání pelyňku je těhotenství a kojení a samozřejmě také přecitlivělost na rostliny z čeledi Asteraceae. Nesmí být aplikován ani při akutní gastroenteritidě a apendicitidě.
O estragonu
Botanicky, patří estragon do rodiny Asteraceae, v rodu Artemisia, a vědecky je známý jako Artemisia dracunculus sativa. Předpokládá se, že bylina pochází z oblasti Střední Asie, pravděpodobně ze Sibiře. Tato aromatická trvalka bylina je bohatá na fytonutrienty, stejně jako antioxidanty, které pomáhají podporovat zdraví a předcházet nemocem.
Tato bylina roste ve formě malého keře, který má štíhlé dřevité větvičky a může dosahovat do výšky až jednoho metru. Pěstuje se v bohaté písečné půdě s dostatečným slunečním světlem. Listy mají hladký, tmavě zelený povrch se špičatými konci.