Pelyněk estragon

Pelyněk estragon – Francouzská estragonová bylina, známá také jako drak, je velmi oblíbená kulinářská bylina používaná jako ochucovadlo, zejména ve středomořských kuchyních.

Česky:

Pelyněk estragon
Latinsky:

Artemisia dracunculus
Slovensky: 

Palina dračia

 

Léčivé účinky

Česky: Pelyněk estragon Latinsky: Artemisia dracunculus Slovensky: Palina dračia
  • Posiluje celkové zdraví člověka.
  • Tradičně byl používán ke stimulaci chuti k jídlu (zmírnění anorektických příznaků).
  • Pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi.
  • Inhibuje aktivaci krevních destiček, brání agregaci krevních destiček a adhezi ke stěně cév. Tím pomáhá zabránit tvorbě sraženiny (a tedy mrtvici, infarktu).
  • Přispívá ke kardiovaskulárnímu zdraví.

Použití a přípravky

Čerstvý estragon patří mezi jeden z nejlepších zdrojů antioxidantů ze všech bylin. Používá se tedy převážně v kuchyni jako kořenící přípravek pokrmů. Jeho využití je poměrně četné zejména ve francouzské kuchyni. Na konci jara a v létě jsou k dispozici čerstvé listy estragonu. Používá se však také estragon sušený:

  • Čerstvý estragon můžeme používat do salátů.
  • Čerstvý i sušený estragon můžeme používat jako koření (k marinování masa, nejlépe rybího, jehněčího a drůbežího).

Estragon se tedy používá nejen pro svou chuť, ale také pro svůj obsah. Mimo antioxidantů obsahuje také vitamín C, A a B, mangan, vápník, železo, hořčík, měď, draslík a zinek.

Jeden z esenciálních olejů, který se nachází v estragonu, byl použit ve stomatologii jako lokální anestetikum a antiseptikum.

Estragon se užívá taktéž ve formě čaje, který pomáhá léčit nespavost.

Kontraindikace:

Kontraindikací užívání pelyňku je těhotenství a kojení a samozřejmě také přecitlivělost na rostliny z čeledi Asteraceae. Nesmí být aplikován ani při akutní gastroenteritidě a apendicitidě.

O estragonu

Pelyněk estragon
Pelyněk estragon

Botanicky, patří estragon do rodiny Asteraceae, v rodu Artemisia, a vědecky je známý jako Artemisia dracunculus sativa. Předpokládá se, že bylina pochází z oblasti Střední Asie, pravděpodobně ze Sibiře. Tato aromatická trvalka bylina je bohatá na fytonutrienty, stejně jako antioxidanty, které pomáhají podporovat zdraví a předcházet nemocem.

Tato bylina roste ve formě malého keře, který má štíhlé dřevité větvičky a může dosahovat do výšky až jednoho metru. Pěstuje se v bohaté písečné půdě s dostatečným slunečním světlem. Listy mají hladký, tmavě zelený povrch se špičatými konci.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů