Česky:
Kozlík lékařský |
Latinsky:
Valeriana officinalis |
Slovensky:
Kozlík lekársky |
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je oblíbenou vytrvalou bylinou, používající se především na podporu nervové soustavy, zlepšení psychického stavu a při problémech se štítnou žlázou.

Léčivé účinky
- Pomáhá při poruchách srdeční činnosti
- Pomáhá při stresu
- Pomáhá při depresích
- Pomáhá při nespavosti
- Pomáhá při přecitlivělosti
- Tiší bolesti
- Uvolňuje křeče
- Rozšiřuje věnčité tepny
- Působí proti nadýmání a dávení
- Tlumí sexuální aktivitu
- Pomáhá při poruchách štítné žlázy
Použití a přípravky
Užívá se kořen a oddenek (radix valerianae), buď jako droga (nejčastěji ve směsích) nebo jako tinktura (připravená extrakcí kořenů v koncentrovaném alkoholu).
- Trend Relax, tablety s kozlíkem pro uklidnění nervů a zbavení se stresu.
- Jako součást tablet na lepší spánek např. v přípravcích Benosen, Siesta Sleep Aid.
O kozlíku lékařském
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je vytrvalá bylina rostoucí v mírném pásu na celé severní polokouli. Roste často na vlhkých a stinných místech, například u řek nebo v horách u potoků, často v blízkosti olší či vrb.
Kozlík obsahuje především silice, jejichž složení je různé dle místa růstu a podmínek při sušení. Obsahuje dále mono a seskviterpenty, valepotriáty, kyselinu valerovou a její deriváty, cukry, sliz, hořčinu, třísloviny, alkaloidy a flavonoidy.
Malé dávky mají povzbuzující účinek na nervovou soustavu, na dýchací a motorická centra, ale větší dávky vyvolávají celkový útlum nervové soustavy. Je vhodné v určitých obdobích užívání na chvíli vysadit, dlouhodobé užívání může způsobovat zažívací potíže, nevolnost, bolesti hlavy a srdeční poruchy. Užíváte-li léky na srdeční činnost nebo krevní tlak, vždy se poraďte se svým lékařem o vhodnosti užívání kozlíku.
Kyselina valerinová způsobuje charakteristický výrazný zápach rostliny, který přitahuje kočky. Pokud sušíte na drogu, dbejte vždy na to, aby byla rostlina uložena v bezpečí před kočkami, které by ji rozvalováním se mohly znehodnotit.
Kontraindikace:
Během používání kozlíku byste neměli konzumovat velké množství alkoholu – v ideálním případě byste se jeho konzumaci měli vyhnout úplně.
Neexistují žádné známé kontraindikace pro použití v průběhu těhotenství nebo během kojení, přesto v tomto období užívání kozlíku doporučit nelze (výhradně po poradě s lékařem). Nedoporučuje se používat kozlík déle než tři týdny bez přestávek, příliš dlouhé užívání této bylinky může způsobit nepříjemné bolesti hlavy, poruchy zraku, bušení srdce a nevolnost nebo zhoršení trávení.
Velmi vzácně se může vyskytnout nesnášenlivost.
Nikdy nekombinujte kozlík s těmito skupinami léků!
- antihistaminika
- svalové relaxanty
- sedativa
- hypnotika
- narkotika
- medikamenty, používané k léčbě duševních onemocnění (včetně antidepresiv a anxiolytik)
Pokud vás čeká plánovaný chirurgický zákrok, vysaďte kozlík nejméně dva týdny před jeho termínem!
Domácí recepty
Užívá se vnitřně jako odvar, doporučená jednotlivá dávka 1,5 g.
Příprava samotné drogy: 2 lžičky drceného kořene na 1⁄4 l vody, vaříme 10 minut, pak necháme 15 minut stát a přecedíme. Pijeme vlažný 1 šálek ráno a jeden večer. Dle lidového lékařství vhodné proti nespavosti, migréně, bušení srdce, revmatismu.
Recepty z knihy Rostliny v domácí lékárně (Hoffmanová/Jebavý, MF 1973):
- Čajová směs na uklidnění nervů (Species valerianae): kozlík (kořen) 30g, máta peprná (list) 30g, meduňka (list) 30g, fenykl (semeno) 10g.
- Čajová směs na uklidnění (Species sedativae): kozlík (kořen) 40g, chmel (hlávky) 10g, meduňka (list) 25g, máta peprná (list) 25g. Ingredience se zamíchají a ze směsi se pak odebírají lžičky na odvar.