Na podzim je potřeba zazimovat i bylinky, zvláště tedy ty, které jsou dvouleté či trvalé. Jednoleté bylinky jste pravděpodobně již stačili spotřebovat, nebo usušit či zamrazit.
Odolné bylinky
Odolné bylinky, které přečkají i silnější mrazy, nemusíme nijak zvlášť chránit. Patří sem petržel, pažitka, máta, mateřídouška, šalvěj, meduňka, oregano, tymián, mrazuvzdorný rozmarýn, yzop, libeček, levandule a saturejka. Pouze pokud tyto bylinky pěstujete v květináčích, pamatujte na to, že zemina v nádobě promrzne daleko dříve než ve volné přírodě, takže před mrazy takové bylinky ukliďte domů. Anebo je můžete zkusit vysadit na záhon a obsypat mulčovací kůrou.
Méně odolné bylinky
Sem patří například bazalka, rozmarýn, citronová tráva nebo vavřín. Jsou to bylinky původem ze Středozemí, kde se s mrazy nesetkaly. Můžete je buď přesadit na zimu do květináče a umístit je do zimní zahrady nebo do chladnější místnosti. Zde jim však dopřávejte dostatečnou zálivku. Pokud se rozhodnete ponechat je na záhoně, musíte je důkladně přikrýt listím nebo chvojím z jehličnatých stromů a kořeny zasypat hlínou nebo mulčovačkou. Dobrou izolační vrstvu vytvoří i sláma.
Co zamrazit, abyste měli dostatečnou zásobu na zimu
I když tyto bylinky bez úhony přečkají zimu, měli byste si udělat určitou zásobu v mrazáku, abyste nemuseli na zmrzlém a zasněženém záhoně hledat lístky. Navíc byste zimním řezem mohli bylinky nevratně poškodit a ty by pak uhynuly mrazem. Takže do mrazáku patří: nasekaná nať petržele, nasekaná nať pažitky, nasekaná nať libečku, nasekaný kopr. Nejlepší je, když si každou bylinku zvlášť zamrazíte do krabičky, kterou popíšete. Po celou zimu pak už jen sáhnete po krabičce a máte vystaráno. Máte-li zazimováno a zamraženo, můžete si zimu užít se vším všudy.