Česky:
Voňatka citrónová |
Latinsky:
Cymbopogon citratus |
Slovensky:
Voňavka citrónová |
Voňatka citrónová je známější pod svými názvy citronová tráva, citronela nebo lemongrass. Jak už název napovídá, voní po citrónu, její chuť je ale mírnější.
Léčivé účinky
- Má analgetické, protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti.
- Působí proti depresi.
- Prokazuje antipyretické, antiseptické a antifungální vlastnosti.
- Napomáhá trávení.
- Bojuje proti vzniku rakoviny.
- Kontroluje hladinu cholesterolu.
- Léčí nachlazení a chřipku.
- Čistí a detoxikuje organismus.
- Redukuje zápach těla.
- Příznivě působí na pokožku.
Použití a přípravky
Citronová tráva je dobrým zdrojem vitamínu A, C, kyseliny listové, hořčíku, zinku, mědi, železa, draslíku, fosforu, vápníku a manganu. Obsahuje také malé stopy vitaminu B.
Listy, stonky i cibulky se používají při různých ošetřeních. Na trhu je k dostání v čerstvé i sušené podobě.
- Tato bylina se používá v asijské kuchyni jako ochucovadlo díky své silné chuti a aromatické vůni. Obvykle se používá v čerstvých salátech. Spolu se svým kulinářským použitím je voňatka užitečná také v alternativních lécích nebo doplňcích stravy pro širokou škálu onemocnění.
- Čaj připravený z voňatky se používá pro výše zmíněné léčebné účinky. Připravíte ho tak, že jednu lžičku čerstvé nebo sušené voňatky zalijete horkou vodou a necháte asi 10 minut odstát. Oslaďte, čím chcete, a váš čaj je připraven. K dostání jsou taktéž hotové čajové sáčky.
- Voňatka citronová se používá také v kosmetice (parfémy, krémy, sůl do koupele a další).
O voňatce
Voňatka citrónová je vytrvalá rostlina s tenkými, dlouhými listy, které jsou využívány ve spoustě asijských zemí. Jak název napovídá, voňatka voní jako citron, její chuť je ale mírnější a sladší. Jedná se o tropickou trávu s latinským názvem Cymbopogon stratus. Svůj původ má v jihovýchodní Asii, v dnešní době se ale hojně pěstuje i na jiných kontinentech, zejména těch, které mají tropické pásmo: Afrika, Austrálie, ale také Amerika.
Citronová tráva roste v mohutných trsech, které se skládají z tenkých listů. Tento trs může být vysoký až 1,5 metru. Rostlinu není téměř možné pěstovat, protože jen málokdy tvoří semena. Množí se tedy hlavně vegetativně.
Kontraindikace:
Této bylince by se měly, co do terapeutických účinků, vyhnout těhotné ženy, protože může stimulovat menstruační krvácení a způsobit potrat. Olej z voňatky může v nadměrném množství způsobit podráždění kůže.
Několik receptů
Spoustu receptů na zužitkování citronové trávy najdete v asijských receptech. Citronovou trávu ale můžete využít i v mnohem jednodušších receptech:
- Vodka s lemongrass: Očistěte stonky citronové stonky a ponořte je na 3 až 4 dny do plné láhve vodky. Občas láhev protřepejte. Po 4 dnech stonky vytáhněte a můžete podávat. Získáte tak vodku neobyčejné chuti.
- Čaj s citronovou trávou: čerstvé stonky očistěte a nakrájejte na menší kousky. Dejte do šálku a zalijte horkou vodou. Po deseti minutách zceďte a vychutnejte si čaj s příchutí citronové trávy.