Voňatka citrónová (citronová tráva)

Česky: 

Voňatka citrónová
Latinsky:

Cymbopogon citratus
Slovensky: 

Voňavka citrónová

Voňatka citrónová je známější pod svými názvy citronová tráva, citronela nebo lemongrass. Jak už název napovídá, voní po citrónu, její chuť je ale mírnější.

Voňatka citrónová (citronová tráva)
Česky: Voňatka citrónová Latinsky: Cymbopogon citratus Slovensky: Voňavka citrónová

Léčivé účinky

 • Má analgetické, protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti.
 • Působí proti depresi.
 • Prokazuje antipyretické, antiseptické a antifungální vlastnosti.
 • Napomáhá trávení.
 • Bojuje proti vzniku rakoviny.
 • Kontroluje hladinu cholesterolu.
 • Léčí nachlazení a chřipku.
 • Čistí a detoxikuje organismus.
 • Redukuje zápach těla.
 • Příznivě působí na pokožku.

Použití a přípravky

Citronová tráva je dobrým zdrojem vitamínu A, C, kyseliny listové, hořčíku, zinku, mědi, železa, draslíku, fosforu, vápníku a manganu. Obsahuje také malé stopy vitaminu B.

Listy, stonky i cibulky se používají při různých ošetřeních. Na trhu je k dostání v čerstvé i sušené podobě.

 • Tato bylina se používá v asijské kuchyni jako ochucovadlo díky své silné chuti a aromatické vůni. Obvykle se používá v čerstvých salátech. Spolu se svým kulinářským použitím je voňatka užitečná také v alternativních lécích nebo doplňcích stravy pro širokou škálu onemocnění.
 • Čaj připravený z voňatky se používá pro výše zmíněné léčebné účinky. Připravíte ho tak, že jednu lžičku čerstvé nebo sušené voňatky zalijete horkou vodou a necháte asi 10 minut odstát. Oslaďte, čím chcete, a váš čaj je připraven. K dostání jsou taktéž hotové čajové sáčky.
 • Voňatka citronová se používá také v kosmetice (parfémy, krémy, sůl do koupele a další).

O voňatce

Voňatka citrónová (citronová tráva)
Voňatka citrónová (citronová tráva)

Voňatka citrónová je vytrvalá rostlina s tenkými, dlouhými listy, které jsou využívány ve spoustě asijských zemí. Jak název napovídá, voňatka voní jako citron, její chuť je ale mírnější a sladší. Jedná se o tropickou trávu s latinským názvem Cymbopogon stratus. Svůj původ má v jihovýchodní Asii, v dnešní době se ale hojně pěstuje i na jiných kontinentech, zejména těch, které mají tropické pásmo: Afrika, Austrálie, ale také Amerika.

Citronová tráva roste v mohutných trsech, které se skládají z tenkých listů. Tento trs může být vysoký až 1,5 metru. Rostlinu není téměř možné pěstovat, protože jen málokdy tvoří semena. Množí se tedy hlavně vegetativně.

Kontraindikace:

Této bylince by se měly, co do terapeutických účinků, vyhnout těhotné ženy, protože může stimulovat menstruační krvácení a způsobit potrat. Olej z voňatky může v nadměrném množství způsobit podráždění kůže.

Několik receptů

Spoustu receptů na zužitkování citronové trávy najdete v asijských receptech. Citronovou trávu ale můžete využít i v mnohem jednodušších receptech:

 • Vodka s lemongrass: Očistěte stonky citronové stonky a ponořte je na 3 až 4 dny do plné láhve vodky. Občas láhev protřepejte. Po 4 dnech stonky vytáhněte a můžete podávat. Získáte tak vodku neobyčejné chuti.
 • Čaj s citronovou trávou: čerstvé stonky očistěte a nakrájejte na menší kousky. Dejte do šálku a zalijte horkou vodou. Po deseti minutách zceďte a vychutnejte si čaj s příchutí citronové trávy.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů