Křeče jsou celkem nepříjemná záležitost a křečemi mohou trpět děti stejně jako dospělí. Často se pravá příčina neodhalí, ale jsou bylinky, které ulevují od křečí, ať jsou jakéhokoliv původu.
Doplnění vitamínů
V první řadě byste při výskytu křečí měli doplnit vitamíny (E, vitamíny skupiny B) a stopové prvky (vápník, hořčík a draslík). Vitamín E nalezneme v másle, mléce, burských oříšcích, vitamíny skupiny B například v sóje, oříšcích, limetkách, citronech, borůvkách. Vápník je obsažen v mléce a mléčných výrobcích a v zelené listové zelenině; hořčík v banánech, mandlích a ořechách; draslík v mléčných výrobcích, ovoci, zelenině, bramborách a kávě.
Bylinkové čaje
Na křeče účinně pomáhají čaje z těchto bylinek: heřmánek, dobromysl (oregano), meduňka, máta, levandule, třezalka, kopr, rozmarýn, tymián, fenykl a kmín. Můžeme připravit jednodruhový nálev – lžíci sušené bylinky zalijeme vroucí vodou, louhujeme a po přecezení pijeme alespoň jednou denně; nebo můžeme bylinky kombinovat – hodí se např. kombinace fenyklu a kmínu, nebo rozmarýnu a tymiánu, či heřmánku a meduňky.
Bylinkový polštářek pro zevní použití
Další možností, jak ulevit bolesti od křečí, je vyrobit si bylinkový polštářek. Naplníme jej sušenými bylinkami – majoránka, dobromysl, heřmánek, šalvěj, tymián, pohanka nebo pohankové slupky. Můžeme použít všechny jmenované bylinky, nebo jen některé. Poté polštářek nahřejeme a použijeme na bolavé místo. Můžeme přikládat i několikrát denně.
Citronová šťáva
Při křečích v nohou se doporučuje použít citronovou šťávu, kterou získáme z jednoho čerstvého chemicky neošetřeného citronu. Jí potíráme chodidla ráno a večer a necháme zaschnout. Celou proceduru opakujeme 2x denně po dobu 2 týdnů. Věříme, že vám některé naše rady pomohou a od křečí uleví.