Bylinky na odvodnění organismu: Vybrali jsme ty nejlepší!

bylinky-na-odvodneni-organismu-hl

Také máte problémy se zadržováním vody v těle?

Od této nepříjemnosti, způsobující otoky nohou, celulitidu, pocení a pocit nafouklého břicha, si můžete ulevit prostřednictvím léků či bylinek.

Celý problém má však komplexnější řešení…

Začněte změnou životního stylu

Voda v těle totiž znamená, že s naším organismem není něco docela v pořádku, a tak je potřeba podívat se na tento problém z větší perspektivy.

  • Někdy paradoxně voda v těle znamená nedostatek tekutin a postačí jen napravit pitný režim. Určitě je však vhodné podpořit ho bylinkovými čaji, které mají močopudné (diuretické) účinky.
  • Na zavodnění organismu má velký podíl také sůl, tu byste tak měli co nejvíce omezit. Raději jídlo dochucujte čerstvými nebo sušenými bylinkami – tymián, rozmarýn, koriandr, oregano či bazalka.
  • Místo kyselinotvorných potravin zahrňte do jídelníčku ty zásadité – meloun či okurka jsou skvělým diuretikem, pak třeba pórek, rajčata, kořenová zelenina, rukola nebo hrozny, nektarinky, švestky, broskve a jablka.
  • Velmi často prospěje, když se člověk začne více hýbat. Dlouhé svižné procházky by se měly stát každodenní samozřejmostí. Zkuste se vážně zamyslet nad tím, jaký pohyb vám je příjemný a zařazujte do svého života postupně více přiměřené fyzické aktivity.

Jak vůbec zvýšená vodnatost vzniká?

Hodně žen trpí vodnatostí v období před menstruací. Někdy zavodnění může způsobovat hormonální antikoncepce nebo klimakterium.

Další důvod zavodnění organismu je spojen s problémy lymfatického systému. V tomto případě je vhodné bylinkovou kůru kombinovat také s lymfatickou masáží. Také pohyb výrazně napomáhá dobré funkci lymfatického systému.

Mezi vážné zdravotní důvody, které způsobují zavodnění organismu, může být onemocnění ledvin či jater, srdeční choroby nebo vysoký tlak. V těchto případech je určitě žádoucí navštívit lékaře a použití bylinek je vhodné konzultovat s nimi.

3 nejlepší bylinky na odvodnění organismu

Bylinek na odvodnění organismu najdete celou řadu.

Mnohé mají nejen diuretické účinky, ale léči komplexněji, například jalovec pomáhá také při léčbě revmatismu nebo dně. Navíc se mohou bylinky a bylinkové čaje užívat dlouhodobě a často nemají žádné vedlejší účinky.

Je však třeba mít na mysli, že představují pouhý doplněk a změna životního stylu by měla být vždy prioritou.

Na odvodnění se používají nejčastěji tyto tři bylinky:

1. Petrželpetrzel-na-odvodneni

Petržel je obecně nedoceněná bylinka. Je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů a má silné diuretické účinky. Proto je vhodná ve formě čaje, ale použít ji můžete i v syrové podobě například v zeleninových salátech. Používá se především petrželová nať, ale lze použít i semeno nebo nastrouhaný kořen.

2. Jalovecjalovec obecný

Jalovec a jeho plody se hojně využívali pro jeho antiseptické a dezinfekční účinky již od středověku. Je vhodný při léčbě infekce močových cest, upravuje látkovou výměnu v kloubech a esenciální oleje jalovce se užívají také při léčbě bronchitidy. Stimuluje ledviny, díky čemuž působí jako silné diuretikum, které při odvodnění opět rádi využijeme.

3. Kopřivakopřiva dvoudomá účinky

Kopřiva podporuje krvetvorbu a čistí krev, pomáhá při potížích látkové výměny, zadržování moči a toto vše spolu s močopudnými účinky ji předurčuje jako velmi žádoucí v boji proti zavodnění. Lze ji užívat nejen ve formě čaje, ale také jako nálev. Nohy sužované edémy určitě ocení kopřivovou lázeň.

Diuretické účinky má ovšem celá řada dalších bylinek.

  • Podobné účinky jako petržel má také libeček.
  • Dále je třeba zmínit březové listy, které mají nejen odvodňovací, ale také výborné čistící účinky.
  • Vhodná je i smetanka lékařská čili pampeliška, kterou lze užívat nejen ve formě čaje, ale její listy jsou vhodné k dochucení salátů.
  • Černý rybíz, černý bez a brusinka mají rovněž odvodňovací účinky, kromě toho čaje z nich jsou lahodné, a tak si je rychle oblíbíte.
  • Doporučit můžeme i borůvky. Ty snižují rovněž cholesterol a tuk v krvi, pro celkovou detoxikaci organismu jsou tedy velmi prospěšné.
  • Za zmínku stojí také pýr plazivý, přeslička rolní, zlatobýl nebo truskavec ptačí.

Při odvodňování a celkové detoxikaci organismu vám kromě vhodných potravin a bylinek výrazně pomohou další přírodní doplňky:

  • Mořské řasy se využívají při detoxikaci organismu, zbaví váš organismus nežádoucích nečistot, a proto je určitě můžeme zařadit mezi užitečné pomocníky.
  • Kukuřičné vlasy slouží nejen močopudně, ale rovněž jako odtučňovací prostředek. Navíc podporují metabolismus a čistí krev. Používají se čerstvé nebo sušené. Nejlépe, když se spaří čtvrt litrem vařící vody a nechají se vylouhovat.
  • Mladý ječmen sice nemá močopudné účinky, přesto ho nelze úplně opomenout. Využívá se při detoxikaci organismu a ta jde často s odvodněním ruku v ruce. Kromě toho, že obsahuje mnoho minerálů, napomáhá kvalitnějšímu metabolismu, má protizánětlivý účinek a působí pozitivně na srdce a tvorbu krve. Navíc dokáže alkalizovat organismus, to znamená, že napomáhá ke kyselo-zásadité rovnováze v těle.

Mějte trpělivost a výsledky se dostaví

Někoho zajímá, jak na odvodnění organismu, protože chce snížit tělesnou váhu, někoho trápí celá řada zdravotních problémů.

Změnit určité zlozvyky v životosprávě nedokáže každý člověk ze dne na den. Zkuste si alespoň několikrát do roka dopřát odvodňovací, detoxikační a očisťující kůru, aby si váš organismus odpočinul. Přitom si postupně navykněte na zdravější životosprávu.

Doufáme, že vám k tomu bylinky pomohou!

 

bylinkopedie nákup produktů

1 komentář

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here