Brusnice brusinka

Česky: 

Brusnice brusinka

Latinsky: 

Vaccinium vitis-idaea

Slovensky:

Brusnica pravá

Brusnice brusinka je stálezelený keřík menšího vzrůstu, který se vyskytuje prakticky po celém světě. Brusinka je velice oblíbená díky svému širokému využití v lékařství.

brusnice brusinka
Česky: Brusnice brusinka, Latinsky: Vaccinium vitis-idaea, Slovensky: Brusnica pravá

Léčivé účinky

 • Působí jako antioxidant.
 • Posiluje imunitu.
 • Potlačuje únavu.
 • Pomáhá při zánětu střev a průjmech.
 • Pomáhá jako prevence zubního kazu.
 • Účinkuje při zánětů močových cest.
 • Pomáhá jako prevence zánětu ledvin.
 • Působí proti horečce.

Použití a přípravky

Brusinky se zpracovávají v potravinářství snad ve všech podobách, jako příloha k divočině, na vaření marmelád a kompotů nebo k doplnění dalších jídel. Listy rostliny se využívají ve formě nálevu ze sušených listů např. urologické čaje.

 • Korolen s brusinkou má regenerační účinek, který především ovlivňuje srdce, slezinu, tenké střevo a další důležité orgány. Dodává tělu energii a detoxikuje.
 • Multi Star je doplněk stravy s brusinkou sloužící jako doplnění minerálů, vitamínů, aminokyselin a dalších blahodárných složek.

O brusnici brusince

Brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea) je plazivý keřík o výšce 20 cm. Brusinka roste v kyselých a minerálně chudých půdách např. na vřesovištích, svazích kopců a hor. Tradičními a velkými lokalitami pro brusinku jsou Sibiř, Sachalin, Kamčatka. Nadzemní stonek má zdřevnatělý. Listy jsou zbarveny tmavozeleně a lesknou se, vyskytují se celoročně. Brusinka kvete od května do července, barva květu je bílá až narůžovělá. Brusinka má několik lidových jmen kalina, kalinka, červená borůvka. Na našem území je brusinka chráněná.

brusinkyPlodem jsou brusinky, bobule červené barvy o průměru 5 – 8 mm. Jsou jedlé, kyselé a nahořklé. Brusinka obsahuje množství antioxidantů, flavonoidů, tříslovin, kyselin, vitamínů A, B5, C, E a minerálů: hořčík, železo, vápník, draslík, fosfor, sodík, chrom, jód. Pro léčebné účely se využívá list, který je nejlepší sbírat na konci léta, kdy obsahuje nejvíce léčebných látek. Plody se sbírají v období srpna.

Domácí recepty

 • Zavařenina: Omyté brusinky nandáme do nádoby. Přidáme cukr a kyselinu citrónovou. Začneme zavařovat, poté směs plníme do sterilizovaných horkých skleniček, zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru. Po 10 minutách otočíme zpět a necháme vychladnout.
 • Svařák: Budete potřebovat 0,5 litru červeného vína a brusinkové šťávy. Brusinkovou šťávu s kořením na svařené víno necháte projít varem. Na poslední chvíli se přidá víno a vše se nechá lehce povařit. Odstraníme koření a do horkého svařáku přidáme hrst brusinek a plátky mandlí.

Kontraindikace:

Není doporučeno pro užívání těhotnými ženami a ženami, které kojí. Kvůli přítomnosti hydrochinonu se nedoporučuje překročit doporučenou denní dávku borůvkových listů, ať už v čaji nebo infuzi. Hydrochinon je látka s opravdu silným účinkem, mezi příznaky intoxikace tak patří zejména zvracení a nevolnosti, zřídka také stavy stresu a paniky.

foto: Tyler Smith, Ole Husby
bylinkopedie koupit bylinky a produkty
Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů