Brusnice borůvka

Česky:  

Brusnice borůvka

Latinsky:  

Vaccinium myrtillus

Slovensky:

Čučoriedka obyčajná

Borůvka je léčivá rostlina, která se může vyskytovat ve větším porostu, kterému se říká borůvčí. Modrý plod borůvky má výraznou chuť a schopnost barvit do modra.

Brusnice borůvka
Česky: Brusnice borůvka, Latinsky: Vaccinium myrtillus, Slovensky: Čučoriedka obyčajná

Léčivé účinky

  • Působí jako prevence proti rakovině.
  • Pomáhá při regeneraci oční sítnice.
  • Působí při zánětech ústní dutiny.
  • Pomáhá při léčbě lupénky, ekzému a opařenin.
  • Má pozitivní účinek na ledviny a močové cesty.
  • Snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi.
  • Zpevňuje stolici.
  • Dezinfikuje střeva.

Použití a přípravky

Borůvky se často používají v cukrářství na výrobu dortů či v potravinářství pro výrobu knedlíků, koláčů nebo buchet. Listy borůvky mají podobné účinky jako plody. Sklízíme je počátkem léta a po usušení je možné je použít jako příměs v čaji, který je vhodný při žaludečních či střevních potížích.

O brusnici borůvce

Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus) je nízký keřík, který dosahuje výšky až 50 cm. Tento keřík má opadavé listy s krátkými řapíky. Květenství této rostliny je mezi dubnem a červnem. Borůvka se v hustých porostech vyskytuje hojně v horských smrčinách či na pasekách nebo v rašeliništích. Další názvy pro borůvku jsou borůvnice, černá jahoda či čičoretka.

borůvkyPlodem brusnice borůvky jsou borůvky, což jsou modročerné bobule, které dozrávají od června do září. Borůvka je zdrojem vitaminu A a vitaminu C a B. Díky přítomnosti těchto vitamínů jsou plody borůvky považovány za jedno z nejzdravějšího ovoce.

Pozor, netrhat borůvky z keříků, které mají listy bělavě zabarvené. Tyto keříky jsou napadeny nejčastěji červci, které tyto rostliny značně ničí.

Domácí recepty

  • Winternitzův výtažek: Používá se na potírání ekzému či špatně hojících se ran nebo opařenin. Na jeho přípravu je zapotřebí 1 lžíce sušených plodů a 0,25 l vařící vody. Tyto dvě příměsi smícháme a necháme vychladnout.
  • Čaj: Na čaj proti průjmu je zapotřebí 2 lžiček sušených plodů, které zalijeme 0,25 l studené převařené vody a necháme přes noc vylouhovat. Doporučené dávkování je 2 šálky čaje denně.
  • Víno: Na borůvkové víno potřebujeme 5 l borůvek, které nasypeme do láhve. Svaříme 1,5 kg cukru s trochou vody. Po vzniku husté tekutiny přidáme hřebíček, skořici a necháme vychladnout. Poté nalejeme roztok na borůvky a láhev dobře uzavřeme. Po 3 měsících je možné víno pít.

Kontraindikace:

Vzhledem k přítomnosti silných účinných látek se nedoporučuje překročit denní dávku infuze z borůvkových listů. V nadměrném množství mohou způsobit nepříjemné příznaky intoxikace, zejména intenzivní zvracení, bolesti břicha, nevolnost nebo pocit úzkosti.

Nepřekračujte doporučené množství borůvkového listí. Může způsobit nepříjemnou intoxikaci, projevující se bolestí břicha, zvracením, nevolností nebo pocity úzkosti

foto: Nuuuuuuuuuuul, Tatiana Bulyonkova
bylinkopedie koupit bylinky a produkty