Přeslička rolní

Přeslička rolní je druh přesličky, kterou můžeme řadit mezi vytrvalé rostliny. Roste skoro v celé Evropě a Asii až na výjimky tropů. Nejčastěji se vyskytuje jako polní plevel.

Česky:

Přeslička rolní
Latinsky:

Equisetum arvense
Slovensky: 

Praslička roľná

 

přeslička rolní
Česky: přeslička rolní Latinsky: Equisetum arvense Slovensky: Praslička roľná

Léčivé účinky

 • Má hojivé a regenerační účinky.
 • Má vliv na pružnost a pevnost cév.
 • Zmírňuje nosní krvácivost.
 • Tlumí žaludeční křeče.
 • Tlumí a uklidňuje překrvenou sliznici.
 • Vhodná k léčbě a prevenci močových kamenů i zánětů.
 • Pomáhá proti zánětům kostní dřeně.
 • Pomáhá proti tuberkulóze plic.
 • Pomáhá při močení krve a silném menstruačním krvácení.

Použití a přípravky

Přeslička nachází své použití při zánětech či plicních chorobách. Při vnějším použití je možné přesličku použít pro hojení, bolesti nohou či zad. Při bolestech v krku, při angíně nebo při zánětech dutiny ústní podáváme pravidelně přesličkový roztok.

 • Tabletky Evelle s příměsí přesličky je moderním přípravkem pro boj proti věkově podmíněnám změnám vaší pokožky.
 • Clinical Hair-care s přesličkou rolní je doplněk stravy s obsahem účinných látek, které jsou nezbytné pro tvorbu vlasů.

 

Kontraindikace:

Neměly by ji užívat těhotné a kojící ženy. Přeslička není vhodná pro osoby s edémem způsobeným srdečním selháním. Je zapovězena rovněž lidem, vystaveným nedostatku vitamínu B1 (např. nadměrná konzumace alkoholu).Přeslička se nedoporučuje užívat společně s diuretiky, digoxinem, kortikosteroidy a lékořicí.

O přesličce rolní

přeslička rolní účinkyPřeslička rolní (Equisetum arvense) je velmi rozšířený druh, roste jak v nížinách, tak v horách. Maximální výška, které přeslička dosahuje je 70 cm. Stejně jako u ostatních přesliček se i u této nachází v každé uzlině, kterou má na své lodyze, pochva, což jsou přeslenitě uspořádané listy v jednom místě.

Přesličku je možné sbírat od června do září. Lodyhu sbíráme bez černého oddenku. Sušíme na vzdušných místech či při umělé teplotě alespoň 60 °C.

Pozor: Dlouhodobé užívání přesličky způsobuje nevolnost a nechutenství. V rizikových případech může dojít i k lehké otravě. Také pozor na přesličky bahenní, ty jsou na rozdíl od přesličky rolní jedovaté. Podle vzhledu jsou často k nerozeznání.

Domácí recepty

 • Odvar: Odvar z natě přesličky je dobrý k potlačení arteriosklerózy. Potřebujeme k tomu jednu čajovou lžičku natě, kterou přelijeme 0,25 l studené vody a přivedeme k varu. Vaříme 15 minut a poté odvar přecedíme a necháme vychladnout. Pijeme 3x denně po jednom šálku.
 • Koupel: Na tlumení artritidy je vhodná přesličková koupel, kdy do vody přidáme 100g nakrájené přesličky, kterou jsme den předem nechali přes noc vylouhovat ve studené vodě. Než ji přidáme do vody, je zapotřebí ještě 15 minut roztok povařit a poté přecedit. Ve vodě se koupeme maximálně 20 minut.
 • Obklad: Na rány je dobré připravit si odvar z natě. Potřebujeme k tomu 100g nakrájené natě přesličky, kterou přidáme do půl litru studené vody a následně přivedeme k varu. Vaříme přikryté pod pokličkou asi 15 minut a následně přecedíme a necháme vychladnout. Vychladlým odvarem je vhodné rány čistit a potírat.
foto: Hiroyuki Takeda, Stefano
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů