Jak správně založit bylinkovou zahrádku? Poradíme vám

Chcete-li si založit bylinkovou zahrádku, potřebujete znát alespoň základní vlastnosti bylinek, které je možné na zahradě pěstovat. Výhodou je, když se rozhodnete pro trvalé bylinky, protože jednoleté a dvouleté budete muset častěji obnovovat.

Jaké bylinky na zahrádku zvolit?

První otázkou je, jaké bylinky na zahrádku vybrat, aby mohly růst společně, nezaplevelily vám půdu na několik let, a zároveň abyste z nich měli užitek, který potřebujete. Z dvouletých bylin se na zahradu hodí snad jen divizna, z trvalek potom hořec, kozlík, lékořice, levandule, máta, meduňka, oregano, estragon, proskurník, rozmarýn, šalvěj a tymián.

Jaké stanoviště mají bylinky rády

Většina bylinek potřebuje ke správnému růstu slunné místo chráněné proti větru, jen hořec má rád polostín a kozlík slunné místo nebo polostín blízko vodního zdroje (optimální je zahradní jezírko). Hořec a kozlík tak můžete buď vysadit mimo ostatní bylinkovou zahrádku, nebo jim vytvořit polostín umístěním do blízkosti velkých bylin, jako je například divizna.

Jaká půda je pro bylinky vhodná?

Většina bylinek miluje lehkou, hlinito-písčitou půdu. Jen hořec a kozlík mají raději hlubokou, vlhkou půdu s dostatkem vápníku. Pokud na naší zahradě nemáme vhodnou půdu, můžeme to docela dobře dohnat správným hnojivem nebo nákupem vhodného substrátu, který pak použijeme jen při výsadbě bylinek, které jej potřebují.

Jak bylinky zalévat, hnojit a plít?

Zálivka je pro všechny bylinky důležitá při výsadbě, dále již zaléváme většinou jen v době sucha, kozlík má dostatek vody zajištěn blízkostí vodního zdroje. Hnojení není potřeba, pokud máme půdu bohatou na živiny. V ostatních případech přihnojujeme alespoň na jaře a v době vegetačního růstu. Plít musíme pravidelně, aby nám bylinky nezmizely v záplavě plevele. Kromě toho se snažíme, aby nám samy bylinky nezaplevelily záhon – např. máta má tendenci rozrůstat se úplně všude.

Jak zajistit, aby bylinky na záhoně v pořádku přezimovaly?

Většina bylinek přezimuje v pořádku, protože dobře snášejí mrazy. Některé choulostivější bylinky (levanduli, meduňku, estragon, některé druhy tymiánu a rozmarýnu) na zimu přikryjeme chvojím nebo listím, které neodstraňujeme, dokud trvají jarní přízemní mrazíky.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here