Jak otěhotnět?
21 bylinek na podporu otěhotnění

Jak otěhotnět? Bylinky na podporu otěhotněníZplození potomka je bezesporu jedna z největších radostí, kterou vám může život poskytnout. O to víc je smutné, že se to mnohým párům nedaří i přes veškerou jejich snahu.

Zkuste ještě ale něco jiného. Bylinky.

Třeba návrat k přírodním lékům bude právě to, co vám pomůže!

Bylinky na plodnost

Kontryhel obecný

kontryhel obecnýKontryhel je ta nejlepší bylinka, kterou vám kdo může doporučit. Pomáhá s menstruací, se záněty vaječníků, pomáhá s problémy v období klimakteria, posiluje dělohu a samozřejmě působí proti potratům a problémům s početím.

Nejlépe bude, když budete pít 3x denně šálek kontryhelového čaje. Vaše šance otěhotnět se určitě zvýší.

Kontryhelový čaj je vhodné užívat i v těhotenství a to 1 až 2 šálky denně od třetího měsíce těhotenství až do samotného porodu.

Čajová směs na podporu plodnosti

Smícháme 5 dílů natě kontryhelu, 2 díly natě šalvěje, 2 díly natě řebříčku a tinkturu ze jmelí. Do půllitru vroucí vody dáme 2 lžíce čajové směsi a 10 minut louhujeme. Přecedíme, přidáme 20 kapek tinktury a pijeme 3x denně třetinu množství.

Kotvičník zemní

Pokud je kontryhel ženská bylinka, tak kotvičník zase naopak patří mužům.

Kotvičník patří mezi přírodní afrodisiaka a ne náhodou se mu také říká bylinná viagra. Zvyšuje hladinu testosteronu až o 30%, zlepšuje sexuální libido (i u žen) a podporuje mužskou potenci. Je také vhodný při léčbě hypertrofie (zvětšení) prostaty.

Kotvičník není vhodný pro kojící a těhotné ženy a osoby mladší 20 let.

Čaj z kotvičníku

Cca 1 gram sušené natě kotvičníku, což je zarovnaná čajová lžička, zalijeme 0,5l vařící vody a ještě půl hodiny vaříme. Hotový odvar přecedíme přes plátno, či cedník. Čaj užíváme zhruba půl hodiny před jídlem 3x denně.

Maliník obecný

Výtečnou bylinkou pro podporu v otěhotnění je i maliník. Ten totiž zmírňuje bolesti při menstruaci a hlavně podporuje tvorbu ovulačního hlenu.

Maliníkový čaj se užívá první den cyklu až do ovulace. Po ovulaci je nutné maliník vysadit, neboť podporuje děložní stahy, což je v období uhnizďování vajíčka nežádoucí.

V těhotenství se pak doporučuje nasadit maliníkový čaj až po 35. týdnu těhotenství a to právě díky své schopnosti podporovat stahy dělohy a tak usnadnit porod.

Heřmánek pravý

heřmánek pravýHeřmánek nemusíme určitě představovat. Tahle bylinka s širokým léčebným uplatněním se používá v mnoha bylinných čajových směsí a dokáže pomoci i s problémy s početím. Čaj z heřmánku pomáhá s ochranou vnitřních orgánů, při poruchách menstruace a působí také proti menstruačním křečím.

Čaj na otěhotnění

Promícháme 70g heřmánku, 150g dobromysli, 150g šípku, 100g jablečníku, 100g macešky, 50g slézu, 100g mařinky, 200g řebříčku, 200g meduňky, 150g čekanky. Hrst směsi dáme do 300ml vody a necháme přejít varem. Promícháme a louhujeme cca 15 minut. Poté scedíme a pijeme 2x denně nejlépe nalačno – 30 minut před jídlem. Čaj pomáhá upravit menstruační cyklus, prokrvuje děložní sliznici.

Saturejka zahradní

Saturejka není jen výbornou bylinkou do kuchyně, ale také pozitivně příspívá k odstranění impotence mužů a frigidity u žen, neboť v organismu vyvolává vzrušení.

Již v dávných dobách lidé o těchto zvláštních účincích věděli, proto saturejku přidávali do takzvaného nápoje lásky.

Nápoj lásky

Namícháme si bylinkovou směs z 5 dílů saturejky, 2 dílů natě máty, 2 dílů natě yzopu, 1 dílu natě bazalky, 1 dílu listu ořešáku, 1 dílu oddenku vlaštovičníku a 1 dílu natě třezalky. Do čtvrtiny vhodně zvolené nádoby nasypeme směs, zalijeme červeným vínem a necháme 1-2 týdny louhovat. V průběhu louhování se směsí občas zatřeseme. Hotový výluh přecedíme a pijeme po dobu dvou až tří týdnů 2x denně nalačno. Pamatujme na skutečnost, že nápoj obsahuje alkohol, proto nám bude bohatě stačit jako jedna dávka malá sklenička.

Maralí kořen

Maralí kořen pochází z nehostinné Sibiře. Proto byste možná nečekali jeho silné afrodisiakální účinky. Stimuluje funkci pohlavních žláz a pomáhá přemoci neplodnost. Maralí kořen pomáhá ženám i mužům, a tak je vhodné užívat bylinku současně oběma partnery.

Tinktura z maralího kořene

50g kořene zalijeme půl litrem 40% alkoholu. Louhujeme 3 týdny, přičemž každý den protřepeme. Po vylouhování scedíme a užíváme 3x denně 30 kapek před jídlem.

Drmek obecný

Drmek je bylinka pro ženy jak dělaná. Obsahuje sloučeniny podobné progesteronu, které podporují ovulaci. Napomáhá ale i s udržením hormonální rovnováhy, reguluje menstruační cyklus, zmírňuje bolesti při menstruaci, stavy úzkosti a navíc působí i jako prostředek proti nespavosti. Při těhotenství pak pomáhá donošení dítěte.

Maca

Maca je prastará řepovitá bylinka bohatá na živiny, jako je cukr, jód, železo, zinek, škroby, proteiny a vitamíny B2, C a E.

Jeho účinky budou zajímavé především pro muže, neboť normalizuje hormonální hladinu, podporuje sexuální aktivitu, podporuje potenci, pozitivně působí na prostatu a zvyšuje pohyblivost a počet spermií. Ovšem i ženy by Macu neměly ignorovat, pomůže při neplodnosti i při regulaci menstruačního cyklu.

sporýš lékařský

Sporýš lékařský

Sporýš lékařský je další důležitou bylinkou, kterou bystě měli využít. Zmirňuje bolesti spojené s menstruací, pomáhá s infekcí močových cest a je i významným pomocníkem k napravení pravidelnosti menstruace.

Jeho hlavní účinné látky, iridoidy, snižují sekreci hormonu štítné žlázy, a tak v kombinaci s ostatními bylinkami v čajových směsích se užívá při zvýšení produkce hormonů štítné žlázy, což může být také jednou z příčin neplodnosti.

Šalvěj lékařská

Babské ucho, jak se šalvěji také říká, je výbornou bylinkou k podpoře početí. Mimo jiné totiž obsahuje i estrogen, což je ženský pohlavní hormon. Šalvěj pomáhá při nepravidelné, vynechávající či opožděné menstruaci a v klimakteriu. Najdete ji tak v mnoha bylinných směsí.

Chřest hroznovitý

Chřest hroznovitý (neboli Šatavari) je v ajurvédské medicíně velmi vážený pro svou schopnost harmonizovat ženský hormonální systém, obzvláště se hodí na normalizaci hladiny estrogenu. Dokáže upravovat menstruační cyklus, vyživuje vajíčko, pomáhá při vaginálních výtocích a zlepšuje plodnost.

Osvědčil se také jako pomocník žen trpících premenstruačním syndromem, příznivě pak ovlivňuje i stavy v období menopauzy, jako jsou návaly horka, noční pocení, nespavost, či úzkosti.

Pelyněk pravý

Ve směsích podporujících otěhotnění se používá i tato proslule hořká bylinka. Pelyněk zvyšuje prokrvení pánve, stimuluje menstruační cyklus a celkově pomáhá při léčbě neplodnosti.

Pelyněk však není vhodný pro těhotné a kojící ženy, proto ho po otěhotnění ihned vysaďte.

Jmelí bílé

jmelí bíléNemůžeme opomenout ani jmelí, bylinku, která se používá již po staletí. Jmelí zmírňuje menstruační krvácení, je prospěšný i při potížích provázejících období klimakteria a především pomáhá s ženskou i mužskou plodností.

Pozitivní účinky jmelí nejlépe využijeme v podobě tinktury či studeného macerátu, jelikož se léčivé látky varem ztrácí.

Při úspěšném otěhotnění je třeba jmelí vysadit, jelikož je schopno vyvolat děložní stahy. Rovněž je potřeba dbát na správné dávkování a to nepřekračovat.

Tinktura ze jmelí

Čerstvé nebo sušené nasekané jmelí nasypeme do nádoby s širším hrdlem. Zalijeme bezbarvou pálenkou, např. žitnou, či vodkou nebo čistým lihem tak, aby bylo zcela potopené. Láhev dobře zavíčkujeme a necháme 6-8 týdnů na tmavém místě louhovat, občas protřepeme. Tinkturu přecedíme, důkladně vymačkáme a necháme několik dní usadit. Poté opatrně slijeme a užíváme 2-3x denně 15-20 kapek tinktury ve sklenici vody naplněné do poloviny. Tinkturu můžeme užívat dlouhodobě, dávky nezvyšujeme!

Ženšen pravý

Nejen v asijské medicíně velmi uznávaný, ženšen pravý, je znám také pro své posilující účinky. Zvlášť u mužů je oblíbený přírodním doplňkem, neboť výrazně posiluje erekci, libido a potenci. Navíc nemá žádné vedlejší účinky a není návykový.

Kakost smrdutý

Navzdory svému nevábnému názvu (a pachu) je kakost bylinkou bohatou na účinné látky, jako jsou silice, hořčiny, organické kyseliny a třísloviny. V lidovém léčitelství se používá na zastavení silného menstruačního krvácení a také na podporu plodnosti žen i mužů.

Kakostový čaj se doporučuje pít po malých doušcích v denním množství 250ml (ženy) nebo 350ml (muži).

Hruštice jednostranná

Hruštice jednostranná je také známá pod názvem Horská děloha. Už to by vám mělo napovědět, že je předurčena k pomoci s ženskými potížemi, jako je neplodnost, nepravidelná menstruace a gynekologické záněty. Příznivě působí při problémech s menopauzou a pro zlepšení sexuálního života v každém věku.

Hrušticový čaj

Čajovou lžičku sušených listů a výhonků zalijeme 300ml vroucí vody a půl hodiny louhujeme. Čaj užíváme nejlépe půl hodiny před jídlem 3x denně v množství 1/3 dávky.

Hlavně se nestresujte

Jedna z příčin, která vám může bránit v otěhotnění, je i nadměrný stres. Chce to zůstat co nejvíce v klidu a v pohodě. A právě v tom vám pomůžou tyto bylinky.

Meduňka lékařská

meduňka lékařskáMeduňka je pro své uklidňující účinky velmi oblíbená. Nicméně, nejen, že působí na psychiku a nervovou soustavu, ale odstraňuje také nepravidelnou menstruaci, zmírňuje menstruační bolesti a stimuluje a posiluje dělohu.

Čajová směs proti stresu:

5 dílů natě meduňky, 2 díly kořene kozlíku, 3 díly natě dobromysli/oregana, 3 díly třezalkové natě, 4 díly kořene anděliky, 5 dílů natě majoránky

Dvě lžíce čajové směsi zalijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme v přikryté nádobě 20 minut louhovat. Přecedíme a pijeme 2-3 krát denně. Čaj můžeme osladit medem nebo stévií.

Třezalka tečkovaná

Pro psychickou pohodu vám určitě pomůže i třezalka. Ta příznivě působí na nervovou soustavu, tlumí pocit nervozity a úzkosti a přitom všem netlumí organismus, neovlivňuje bdělost a není návyková. Rovněž má i detoxikační schopnosti, jelikož čistí krev a podporuje látkovou výměnu.

V žádném případě však třezalku neužívejte v těhotenství, jelikož může vyvolat potrat!

Čaj na posílení nervové soustavy:

Smícháme 5 dílů natě třezalky, 5 dílů natě levandule, 5 dílů natě řebříčku, 4 díly natě rozmarýnu, 5 dílů natě vachty a 5 dílů natě routy. Dvě lžíce čajové směsi dáme do 0,5 litru vroucí vody a necháme čtvrt hodiny louhovat v přikryté nádobě. Čaj přecedíme a pijeme 3x denně po dobu tří týdnů. Můžeme dosladit medem nebo stévií.

Kozlík lékařský

Kozlík je díky svým uklidňujícím schopnostem velmi oblíbenou bylinou. Aby ne, když má takové účinky proti stresu, nervovém vyčerpání a nespavosti. Také oboustranně stabilizuje nervovou soustavu – při stavech apatie povzbuzuje a při podráždění (a s většími dávkami) naopak tlumí.

Kořen kozlíku nevaříme, ale připravujeme studený macerát.

Kozlík není vhodný pro dlouhodobé užívání!

Mějte dostatek vitamínů

rakytník řešetlakový účinkyPro zvýšení potence se hodí také zvýšit příjem vitamínů. Hlavně vitamín E, který se dokonce nazývá vitamínem plodnosti.

Vhodným přírodním zdrojem vitamínů je bezesporu rakytník řešetlákový, neboť obsahuje kromě organických kyselin a minerálních látek také vitamíny A, B, C, E, F a K1.

Jediná bobule rakytníku pak dokáže pokrýt denní potřebu vitamínu C a ze všech rostlinných plodů mají plody rakytníku největší podíl vitamínu E.

Rakytníkový sirup

3 litry omytých plodů rakytníku umeleme na masovém strojku, přidáme 2 litry vlažné vody, 20g kyseliny citrónové a necháme 24 hodin odstát. Poté přecedíme a vymačkáme. Na 1 litr vymačkané šťávy přidáme 1kg cukru krystalu. Na velmi mírném ohni na okraji plotny necháme cukr rozpustit – nesmí se vařit! Ještě teplý sirup plníme do řádně vymytých lahví a ihned uzavřeme. Uchováváme v chladnu, pijeme dle potřeby ředěný vodou, či užíváme po lžičkách neředěný.

Důležitá je i detoxikace těla

ostropestřec mariánský účinkyPlodnost můžeme významně podpořit i správnou očistou organismu. V čistém těle se miminko bude mít určitě lépe.

Skvělým detoxikantem je bezesporu ostropestřec mariánský. Ten podporuje trávení, činnost jater, chrání jaterní tkáně, celkově tělo čistí od škodlivin a pomáhá i při migrénách.

foto: Sean Molin, AlexRK, Alois Staudacher, José María Escolano, .Bambo., Philipp Haegi, Thomas Kohler, Eran Finkle
bylinkopedie nákup produktů

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here