Česky:
Ostropestřec mariánský |
Latinsky:
Silybum marianum |
Slovensky:
Pestrec mariánsky |
Ostropestřec mariánský je první volbou hlavně při problémech s játry, ale neztratí se ani jako každodenní prevence.
Léčivé účinky
- Pomáhá játrům.
- Pomáhá žlučníku.
- Pomáhá proti depresím.
- Pomáhá při otravě z léků.
- Detoxikuje organismus.
- Snižuje projevy alergií.
- Posiluje imunitní systém.
Použití a přípravky
Ostropestřec mariánský je velmi důležitou bylinou pro játra, díky obsaženému silymarinu, který obnovuje jaterní tkáň. Ostropestřec seženete jako doplněk stravy, kapky, olej nebo čaj.
- Fin Cardumis s výtažkem z ostropestřce regeneruje a podporuje zdraví jater.
- Kapky Detoxin s ostropestřecem a dalšími přírodními látkami detoxikují játra i žlučník.
- Při jídle můžete užívat i ostropestřecový olej nebo ostropestřecovou směs přímo od Dědka Kořenáře.
O ostropestřeci mariánském
Ostropestřec mariánský je prastará jedno či dvouletá bylina v podobě bodláku s nepřehlédnutelným purpurovými květy. Původem ze Středozemí, může se pěstovat i v Čechách.
Hlavní obsaženou látkou s léčivými účinky je silymarin, což je souhrnné označení pro skupinu flavonolignanů. Tyto látky mají nesmírný účinek pro zdraví jater. Váží se totiž na membrány buněk v játrech a zabraňují proniknutí toxických látek.
Ostropestřec tak pomáhá léčit choroby jako je infekční mononukleóza, žloutenka, cirhóza jater, bakteriální onemocnění jater. Pomáhá také při otravě z léků a při následcích z chemoterapie.
Kontraindikace:
Ostropestřec by neměl být v žádném případě používán k léčbě akutních stavů otravy. Neměly by ho konzumovat lidé, kterým byla diagnostikována obstrukce žlučovodů, a ženy užívající antikoncepci (může narušovat její účinek). Ostropestřec mariánský může navíc snížit hladinu glukózy v krvi, proto se nedoporučuje osobám s diabetem nebo hypoglykémií.
Vzhledem k nedostatku údajů nelze doporučit jeho podávání dětem mladším 12 let a ženám během těhotenství a kojení. Během užívání ostropestřce může být pozorován mírný laxativní účinek.
Varování: Jste-li alergičtí například na alergie na artyčok nebo kiwi, buďte při užívání této bylinky opatrní. Vykazuje stejné alergizující složky.
- Čaj, na migrény, závratě, alergie atd. – 1 čajovou lžičku rozdrcených semen dáme do cca ¼ l vařící vody a necháme 20 minut odstát. Po odstátí přecedíme. Pije horký po doušcích ráno na lačno, před obědem a večer před spaním.
- Čaj z ostropestřce čistící játra: 1 čajovou lžičku rozdrcených semen zalijeme ¼ l vařící vody. Necháme 20 minut odstát a pak scedíme. Čaj pijeme po doušcích horký a to ráno na lačný žaludek, před obědem a večer před spaním. Pijeme pravidelně několik týdnů.