Ostropestřec mariánský

Česky: 

Ostropestřec mariánský
Latinsky:  

Silybum marianum
Slovensky: 

Pestrec mariánsky

Ostropestřec mariánský je první volbou hlavně při problémech s játry, ale neztratí se ani jako každodenní prevence.

ostropestřec mariánský
Česky: Ostropestřec mariánský Latinsky: Silybum marianum Slovensky: pestrec mariánsky

Léčivé účinky

  • Pomáhá játrům.
  • Pomáhá žlučníku.
  • Pomáhá proti depresím.
  • Pomáhá při otravě z léků.
  • Detoxikuje organismus.
  • Snižuje projevy alergií.
  • Posiluje imunitní systém.

Použití a přípravky

Ostropestřec mariánský je velmi důležitou bylinou pro játra, díky obsaženému silymarinu, který obnovuje jaterní tkáň. Ostropestřec seženete jako doplněk stravy, kapky, olej nebo čaj.

O ostropestřeci mariánském

ostropestřec mariánský účinkyOstropestřec mariánský je prastará jedno či dvouletá bylina v podobě bodláku s nepřehlédnutelným purpurovými květy. Původem ze Středozemí, může se pěstovat i v Čechách.

Hlavní obsaženou látkou s léčivými účinky je silymarin, což je souhrnné označení pro skupinu flavonolignanů. Tyto látky mají nesmírný účinek pro zdraví jater. Váží se totiž na membrány buněk v játrech a zabraňují proniknutí toxických látek.

Ostropestřec tak pomáhá léčit choroby jako je infekční mononukleóza, žloutenka, cirhóza jater, bakteriální onemocnění jater. Pomáhá také při otravě z léků a při následcích z chemoterapie.

Kontraindikace:

Ostropestřec by neměl být v žádném případě používán k léčbě akutních stavů otravy. Neměly by ho konzumovat lidé, kterým byla diagnostikována obstrukce žlučovodů, a ženy užívající antikoncepci (může narušovat její účinek). Ostropestřec mariánský může navíc snížit hladinu glukózy v krvi, proto se nedoporučuje osobám s diabetem nebo hypoglykémií.

Vzhledem k nedostatku údajů nelze doporučit jeho podávání dětem mladším 12 let a ženám během těhotenství a kojení. Během užívání ostropestřce může být pozorován mírný laxativní účinek.

Varování: Jste-li alergičtí například na alergie na artyčok nebo kiwi, buďte při užívání této bylinky opatrní. Vykazuje stejné alergizující složky.

  • Čaj, na migrény, závratě, alergie atd. – 1 čajovou lžičku rozdrcených semen dáme do cca ¼ l vařící vody a necháme 20 minut odstát. Po odstátí přecedíme. Pije horký po doušcích ráno na lačno, před obědem a večer před spaním.
  • Čaj z ostropestřce čistící játra: 1 čajovou lžičku rozdrcených semen zalijeme ¼ l vařící vody. Necháme 20 minut odstát a pak scedíme. Čaj pijeme po doušcích horký a to ráno na lačný žaludek, před obědem a večer před spaním. Pijeme pravidelně několik týdnů.

Semena Ostropestřece mariánského můžete zakoupit na eshopu SEMENA.CZ   ZDE

foto: Manel, Eran Finkle
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty