Kotvičník zemní

Česky: 

Kotvičník zemní
Latinsky:  

Tribulus terrestris
Slovensky:  

kotvičník zemný
kotvičník zemní
David Carr / flickr.com, Česky: Kotvičník zemní, Latinsky: Tribulus terrestris, Slovensky: kotvičník zemný

Rostlinná viagra, tak zní nejčastější přezdívka kotvičníku zemního.

Už po staletí se ve východní medicíně tradují účinky kotvičníku (nejen) na podporu mužství. Moderní studie pak ukazují, že tato rčení nejsou daleko od pravdy.

Léčivé účinky kotvičníku

Po prvních laboratorních studiích se účinky kotvičníku rychle rozkřikly a ihned se začal zkoumat dále. V současnosti stále není zcela prostudován, ale zkušenosti jeho uživatelů bývají z větší části pozitivní.

1. Zlepšuje kardiovaskulární systém

Podle studie z roku 2000 by mělo užívání kotvičníku výrazně pomoci lidem, kteří mají vysoký krevní tlak, zvýšený srdeční tep nebo vysokou hladinu cholesterolu, popřípadě lidem trpícím chudokrevností nebo špatným prokrvováním.

2. Ovlivňuje hladinu testosteronu

Kotvičník si velmi rychle našel cestu ke sportovcům, kulturistům a mužům s nízkou hladinou testosteronu.

kotvičník použití
Bob Peterson / flickr.com

První laboratorní studie totiž ukázaly, že v kotvičníku obsažené saponiny potlačují receptory v mozku a tím pozitivně ovlivňují hladinu testosteronu.

Testosteron je mužský pohlavní hormon, který mimo jiné pomáhá třeba s tvorbou svalů nebo zvýšením síly a výdrže, a tak jeho zvýšení uvítá jistě každý muž, zvlášť s přihlédnutím k faktu, že se podle studií hladina testosteronu postupně snižuje s každou další generací.

Ačkoliv si za ním mnozí uživatelé stojí, prozatím bohužel neexistují průkazné studie na lidech, které by účinky kotvičníku na testosteron dostatečně prokázaly.

V jedné takové studii, které se zúčastnilo 21 elitních sportovců, nemělo 5týdenní užívání kotvičníku žádný efekt na zvýšenou tvorbu svalů nebo síly.

3. Zvyšuje sexuální chtíč u mužů i žen

Dalším účinkem, kvůli kterému je kotvičník tak oblíbený, je působení na libido.

Na první pohled by se mohlo zdát, že je to jen vedlejší efekt zvýšené hladiny testosteronu, ale kotvičník má své účinky na obě pohlaví.

kotvičník účinky
Miltos Gikas / flickr.com

Mimo zvýšení sexuální aktivity, by měl pomoci také s podporou tvorby spermií u mužů a vajíček u žen. Doporučuje se také při dalších sexuálních problémech, jako je například erektilní dysfunkce.

Studie z roku 2012 sledovala 63 mužů ve věku 21 až 50 let s nízkým počtem spermií. Těm se po 2měsíčním užívání 6 g kořenu kotvičníku denně zlepšila kvalita erekce, zvýšila frekvence pohlavního styku a ustoupil pocit slabosti a únavy. Testovaným se rovněž zvýšil testosteron, ale ne v takové výši, aby to bylo statisticky významné.

Nežádoucí účinky

Krátkodobé užívání kotvičníku by nemělo přinášet žádné nežádoucí účinky.

Mnozí doporučují i jeho dlouhodobé užívání, ale u některých jedinců by se mohly objevit problémy se spaním, nevolnosti nebo nepravidelná perioda.

Kotvičník by pak neměli užívat:

  • Děti do 18 let
  • Těhotné nebo kojící ženy (kotvičník může mít nepříznivý účinek na vývoj plodu)
  • Lidé užívající léky na srdce a krevní tlak (kotvičník zvyšuje efekt beta-blokátorů, digoxinu, blokátorů vápníkového kanálu, diuretik a dalších)
  • Muži se zvětšenou prostatou (kotvičník má zvětšující vliv na prostatu)

Pozor by si měli dát také diabetici, neboť by jim mohl kotvičník snížit cukr v krvi na nebezpečně nízkou hladinu.

O kotvičníku zemním

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) je jednoletá rostlina dorůstající do výšky až 60 centimetrů. Poznáte ji podle chlupaté lodyhy, žlutých květů a plodů s ostny.

Výskyt

kotvičník plody
Forest and Kim Starr / flickr.com

V současnosti kotvičník roste po celé Evropě, Asii, Africe a i v Austrálii.

Vyhovují mu suchá místa, především polopouště a písčiny, ale dokáže se uchytit také v přímořských oblastech, na pastvinách a zahradách.

Často se pěstuje právě pro farmaceutické účinky, ať už v zahraničí, tak i u nás.

Původ

První zmínky o kotvičníku přichází z východní medicíny, především z té čínské a indické (ájurvédy). Původní oblast kotvičníku se odhaduje na Čínu nebo Japonsko.

Pěstování

Kotvičník si můžete vypěstovat i sami doma, ze sazenic nebo předklíčených semínek.

Nejvíce mu vyhovuje propustnější písčitá půda a sušší stanoviště. Klidně vám postačí truhlíky na balkoně.

Pěstuje se od konce března. Začátkem září pak můžete bylinku sklízet, celou včetně kořenů.

Využití kotvičníku zemního

Nejvíce bývá kotvičník využíván jako doplněk stravy pro kulturisty nebo muže po padesátce.

Nejčastěji se využívá nať, ale jinak je léčivá celá bylinka, včetně kořenů, semínek a plodů.

Přípravky z kotvičníku

Kotvičník můžete získat jako nať pro bylinkový čaj nebo extrakt v kapslích nebo tinktuře, popřípadě i ve formě krémů a gelů pro vnější použití.

Recepty

  • Čaj: Přibližně lžičku sušené a namleté natě zalijte půl litrem vody a vařte po 30 minut. Poté sceďte, nechte vychladnout na konzumovatelnou teplotu a popíjejte.
  • Tinktura: Kotvičník napěchujte do uzavíratelné nádoby a zalijte alespoň 60% alkoholem. Nádobu uzavřete, odložte na tmavé místo v pokojové teplotě a nechte 14 dní odstát (každý den protřepávejte). Nakonec sceďte do jiné nádoby a užívejte pár malých lžiček denně.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty