Sporýš lékařský

Sporýš lékařský (Verbena officinalis) je vytrvalá bylina, jejíž léčivé schopnosti jsou využívány již od starověku.

Česky:  

Sporýš lékařský
Latinsky:

Verbena officinalis
Slovensky: 

Železník lekársky

 

sporýš lékařský
Česky: Sporýš lékařský Latinsky: Verbena officinalis Slovensky: Železník lekársky

Léčivé účinky

 

  • Pomáhá vyvolat menstruaci.
  • Zvyšuje tvorbu mateřského mléka.
  • Užívá se při homeopatii.
  • Pomáhá při onemocněních horních cest dýchacích.
  • Urychluje hojení ran.

Použití a přípravky

Používá se horní část natě – jen hořejší část kvetoucí osy s listy. Droga má slabý, kafrovitě mátový pach a nahořkle trpkou chuť. Užívá se vnitřně jako posilující prostředek a jako přípravek usnadňující vykašlávání. Užívá se také při potížích s játry a žlučníkem.

Dobře působí v lehkých případech bolesti trojklanného nervu. Zevně se sporýš používá jako prostředek na rychlejší zatahování ran nebo při různých kožních chorobách.

  • Bionformační přípravek Renol s bylinnými extrakty včetně sporýše lékařského ovlivňuje zejména dráhu ledvin a močového měchýře, sleziny, žaludku, boční větev dráhy žlučníku, a tím i problémy, které souvisejí s nedostatečnou funkcí jmenovaných orgánů.
  • Při migrénách a jinými problémy s hlavou zkuste PM Migrenvital elixír se sporýšem a dalšími léčivými bylinkami.

O sporýši lékařském

sporýš lékařskýSporýš lékařský (Verbena officinalis) je vytrvalá bylina, která roste i u nás na mezích a pastvinách, podél potoků a řek, na rumištích, zejména v teplejších polohách (luhy, nížiny).

Rostlina obsahuje hořčinu a tříslovinu, sliz, silici s látkou citralem, alkaloidy a dále pak glykosidy verbenalin a verbenin, dále emulsin a invertin. Verbenalin se částečně rozkládá během procesu sušení. Působí povzbudivě na hladké svalstvo a je málo toxický. Verbenin působí přechodně zvýšení sekrece hlenů. Velké dávky verbeninu ale mohou způsobit ochrnutí ústřední nervové soustavy.

Starší literatura o bylinách doporučuje sporýš pro své posilující účinky jako vhodnou náhradu za čínský čaj. V čajových směsích se osvědčil při chronické bronchitidě právě pro usnadnění vykašlávání.

Sporýš je spojován se železem, což se odráží v i jejích jménech v jiných jazycích (německy Eisenkraut, v překladu Železník).

Kontraindikace:

Neužívejte během těhotenství a přecitlivělosti na rostlinu.

Domácí recepty

  • Zápar: Drogu přelijeme vroucí vodou a necháme pak 15 minut stát, poté přecedíme. Funguje jako prostředek sílící a hořčinný.

Další odkazy

foto: retemirabile, .Bambo.
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty