21 bylinek na nervy: Uklidněte si organismus přírodní cestou!

Bylinky na nervy

Potřebujete na chvíli vypnout?

Uklidnit se? Zbavit se stresu?

Zkuste využít sílu přírody, která – jako vždy – myslí na všechno, a tak dokáže pomoci i v případě, kdy jste rozhození, ať už z jakéhokoliv důvodu!

Kozlík lékařský

kozlík lékařskýKozlík má mimořádně silný účinek na nervovou soustavu. Pomáhá při stresu, psychické vyčerpanosti, duševních chorobách, uvolňuje křeče způsobené nervozitou, zmírňuje žaludeční a střevní potíže nervového původu.

Účinky kozlíku jsou oboustranné. Při silném předráždění bylinka tlumí, při stavech letargie a smutku naopak povzbuzuje.

V přírodě se vyskytuje hned několik druhů kozlíku, ale jen jeden je ten pravý. Poznáte ho podle kořene, který má zvláštní, silnou, charakteristickou vůni, kterou je velmi obtížné k něčemu přirovnat.

Kořen kozlíku se nikdy nevaří, připravuje se z něj studený macerát.

Kozlík není vhodný pro dlouhodobé užívání!

Čajová směs proti nervozitě:

Potřebujeme kořen kozlíku, dále směs bylin tvořenou z 5 dílů natě meduňky, 4 dílů natě máty, 4 dílů natě srdečníku, 3 dílů natě vřesu, 3 dílů natě jmelí, 3 šištic chmelu, 2 květů hlohu a 2 květů levandule.

Jednu kávovou lžičku kořene dáme do 1,5dl vlažné vody a necháme nejlépe přes noc, minimálně však 8hodin macerovat. Dvě polévkové lžíce směsi ostatních bylin dáme do 3,5dl vroucí vody a necháme v přikryté nádobě vychladnout. Směs přecedíme, smícháme s macerátem z kořene kozlíku a pijeme 3x denně.

Třezalka tečkovaná

třezalka tečkovanáLéčivé účinky třezalky jsou ověřeny celou řadou vědeckých studií a výzkumů. Bylinka obsahuje účinnou látku, která má velký antidepresivní účinek, díky čemuž je předurčena k léčbě psychických potíží.

Třezalkový čaj je výborný proti depresím, úzkosti, neklidu, únavě, tlumí strach a nervozitu, přispívá k normální psychické činnosti.

Aby se projevil účinek, měla by pitná bylinná kúra trvat nejméně tři, maximálně však šest týdnů. Poté je vhodná tříměsíční pauza.

V žádném případě však třezalku neužívejte v těhotenství, jelikož může vyvolat potrat!

Čaj na posílení nervové soustavy:

Smícháme 5 dílů natě třezalky, 5 dílů natě levandule, 5 dílů natě řebříčku, 4 díly natě rozmarýnu, 5 dílů natě vachty a 5 dílů natě routy. Dvě lžíce čajové směsi dáme do 0,5 litru vroucí vody a necháme čtvrt hodiny louhovat v přikryté nádobě. Čaj přecedíme a pijeme 3x denně po dobu tří týdnů. Můžeme dosladit medem nebo stévií.

Andělika lékařská

Andělika, lidově Andělský kořen, je od pradávna považována za bylinku s velmi silnou očišťující schopností. Dříve sloužila k očištění osob a prostorů od negativních energií.

andělika lékařská účinkyVšechny části rostliny, tedy kořen, listy i semena, obsahují éterické oleje a další účinné látky. Andělika příznivě ovlivňuje nervovou soustavu, uklidňuje a navozuje dobrou náladu. Zklidňuje organismus při střevních problémech způsobených stresem, uklidňuje při hysterii, můžete ji použít i k prevenci proti nepříznivým následkům dlouhotrvajícího stresu.

Bylinku není vhodné užívat v těhotenství, při kojení a při zánětech ledvin.

Čaj:

Půl čajové lžičky řezaného kořene anděliky zalijeme čtvrtlitrem vroucí vody a necháme louhovat. Poté scedíme a pijeme maximálně 2x denně.

Víno:

5 lžic nasekaného kořene anděliky zalijeme litrem červeného vína a necháme louhovat při 20°C. Občas protřepeme. Poté scedíme a pijeme nalačno až 3x denně.

Puškvorec obecný

puškvorec obecnýDo Evropy začal puškvorec pronikat v 16. století, ve východní medicíně je však znám již 2000 let. Bylinka má hořce kořenitou, silně aromatickou chuť, k léčebným účelům se sbírá její kořen.

Puškvorec se v menších dávkách projevuje jako stimulant, jeho užívání celkově zlepšuje náladu, vnitřně uklidňuje nervovou soustavu. Je vhodný i ke koupelím.

Koupel pro uklidnění nervové soustavy:

200g strouhaného kořene puškvorce necháme louhovat přes noc v 5 litrech studené vody. Druhý den výluh zahřejeme k bodu varu – nevaříme, poté necháme ještě 5minut louhovat, přecedíme a vlijeme do připravené lázně.

Šišák bajkalský

Šišák bajkalský pochází z Dálného východu a, jak již název napovídá, z ruského Bajkalu. Tato okrasná trvalka s květy ve tvaru hroznu je nejen ozdobou zahrádky, ale i významnou léčivkou.

Bylinka patří mezi nejvýznamnější přípravky při onemocnění nervového systému, zejména pak při stresu, hysterii, nervovém vyčerpání a depresích.

Nejúčinnější je ve formě tinktury, nicméně funguje výborně i jako nálev.

Nálev:

1-2 čajové lžičky natě šišáku přelijeme čtvrtlitrem vroucí vody a necháme v přikryté nádobě cca 15minut louhovat. Poté přecedíme a pijeme 1-2x denně. Nálev připravujeme vždy čerstvý.

Mateřídouška

mateřídouškaRozemnete-li v ruce kousek mateřídoušky, ucítíte jemnou vůni tolik charakteristickou pro tuto droboučkou, něžnou léčivku.

Mateřídouška působí při nervových slabostech, je také vhodná do posilujících aromatických koupelí. Takový plátěný polštářek napěchovaný sušenou natí mateřídoušky nejen, že zajistí klidný spánek, ale navíc zklidní mysl a harmonizuje duši.

Čaj na nervovou slabost:

3 lžičky sušené natě mateřídoušky zalijeme čtvrtlitrem vroucí vody a necháme cca 15minut louhovat. Čaj přecedíme a pijeme vlažný v dávce 2-3 šálky denně. Pro správný účinek sladíme medem.

Meduňka lékařskámeduňka lékařská

Popularita meduňky nezná mezí. Tato mimořádná léčivka bývala a stále je nazývána elixírem života, neboť má schopnost uklidňovat celý organismus.

Tiší podrážděné nervy, zmírňuje stres, uklidňuje bušení srdce, pomáhá léčit všechny orgány těla, které jsou vlivem stresu postiženy chorobnými změnami.

Meduňkový čaj můžete pít denně, neboť je naprosto neškodný.

Rozmarýn lékařský

Rozmarýn mírní nervovou vyčerpanost, dokáže pozvednout náladu. Obsahuje vzácné éterické oleje, které mají příznivý vliv na činnost a bdělost mozku. Dále uklidňuje mysl, zmírňuje deprese, pocity úzkosti a vnitřního napětí. Často proto bývá součástí bylinných směsí na posílení a uklidnění nervů.
rozmarýn lékařský
I v oblasti aromaterapie má rozmarýn své místo. Éterické olejíčky s obsahem rozmarýnu mají blahodárný vliv při pocitech stresu a napětí.

Od pradávna byl rozmarýn považován za symbol věrnosti, proto se nevěstám vplétal do svatebních věnečků.

Srdečník obecný

Srdečník obecný zvaný též Buřina srdečník v přírodě jistě nepřehlédnete. Kvete sice jen drobnými kvítky, nicméně jeho mohutný vzrůst z něj dělá opravdu výraznou rostlinu.

Srdečník působí sedativně, tlumí bušení srdce nervového původu, je nápomocen při úzkostech, vznětlivosti, neklidu, přepracovanosti.

Svými uklidňujícími léčebnými účinky se podobá kozlíku, v některých případech může mít účinky i silnější.

Aloe veraaloe vera

Aloe bývá označována jako rostlina se zázračnými účinky a to plným právem. Dužina v listech aloe obsahuje více než 140 bioaktivních složek, které mají nezpochybnitelné léčebné účinky.

Aloe působí doslova jako elixír v oblasti duševního zdraví. Pomáhá k lepší psychické kondici, zdravému spánku, uvolňuje napětí, zmírňuje stres a žaludeční potíže způsobené stresem. Užívání aloe je vhodné ve formě gelu, či šťávy.

Brutnák lékařský

Brutnák je pro svoji krásu hojně pěstovanou bylinkou určenou jak pro potěchu oka, tak pro léčebné účely. Je stále plný úchvatných, blankytně modrých květů, neboť rozkvétá postupně.

Bylinka posiluje nervovou soustavu, rozveseluje celý organismus, má mírně antidepresivní a zklidňující účinek.

Nedoporučuje se kombinace brutnáku s jinanem a česnekem. Rovněž se nedoporučuje užívat v době těhotenství a při kojení!

Chmel otáčivý

chměl otáčivý účinkyChmel je všeobecně známý jako hlavní surovina při výrobě piva, nicméně uplatňuje se, pro někoho možná překvapivě, i v oblasti léčitelství. V tomto případě se používají pouze šištičky – samičí květy.

Chmelové šištice mají uklidňující účinek nejen na psychiku, ale i na celý organismus. Dobře se uplatňují i při vnějším používání jako součást uklidňujících koupelí.

Chmel je v běžných dávkách naprosto neškodný, přesto je vhodné doporučenou denní dávku nepřekračovat.

Mučenka

Mučenka patří k oblíbeným okrasným rostlinám, ale své využití nachází i v kuchyni a léčitelství. Existuje cca 500 druhů, které mají původ v jižních státech Severní Ameriky.

Tlumí neurotické stavy neklidu, podrážděnost, hysterii, pomáhá od pocitů úzkosti, strachu, zklidňuje bušení srdce způsobené nervovým vypětím. K léčebným účelům se využívají nadzemní části rostliny v čerstvém nebo sušeném stavu.

Levandule lékařská

levandule lékařská účinkyLevandule působí jako prostředek při různých obtížích nervového původu. Levandulový čaj pomáhá při nervové slabosti, tiší hysterické stavy a nezastavitelnou třesavku, odstraňuje stres, napětí, podrážděnost.

V dnešní době je levandule hojně využívána také v oblasti aromaterapie.

Ve volné přírodě u nás na levanduli nenarazíte. Typickou oblastí pro výskyt této překrásné, fialově kvetoucí bylinky, je francouzská Provence.

Levandule v silných dávkách omamuje, proto dbejte na doporučené dávkování.

Ženšen korejský

Účinky ženšenu jsou známy již po staletí. K léčebným účelům je využíván kořen rostliny, který tvarem připomíná lidské tělo.

Rostlina obsahuje silnou antistresovou složku, díky čemuž pomáhá zachovat duševní výkonnost, zmírňuje stres, zlepšuje náladu, dodává energii a vitalitu.

Heřmánek pravý

heřmánekHeřmánek se těší od nepaměti všeobecné úctě díky svojí všestrannosti v oblasti lidového léčitelství.

Bylinka je mimo jiné doporučována proti stresu, depresím, při psychickém vypětí a nevyrovnanosti.

Účinky se nejlépe projeví při dlouhodobějším užívání.

Agastache vrásčitá

Agastache je purpurově růžová, či bílá aromatická bylinka vonící po mátě a lékořici. Patří mezi základní bylinky tradiční čínské medicíny.

Agastache pomáhá při úzkostech, stresu a neuróze. K léčebným účelům se využívá kvetoucí nať, ze které se po usušení připravuje nálev.

Měsíček lékařský

měsíček lékařský účinkyMěsíček patří k nejčastěji pěstovaným kvetoucím bylinkám. Snad žádná zahrádka se bez této zářivě oranžové rostlinky neobejde. Léčebné účinky měsíčku jsou nezpochybnitelné, nicméně i v oblasti kosmetiky má své čestné místo.

Měsíček má schopnost uklidňovat centrální nervovou soustavu, užívá se při neurózách spojených s pocitem bezmoci, pesimismu, ztráty chuti do života. Bylinka také působí jako mírné sedativum.

Eleuterokok ostnitý

V minulosti nepříliš známý ostnatý keř eleuterokok přezdívaný jako „sibiřský ženšen“ ukrývá svoje blahodárné léčebné účinky ve svých kořenech. Poslední dobou se ale začíná používat i nadzemní část rostliny.

Extrakt z kořenů nebo listů má antidepresivní účinky, pomáhá při psychickém přetížení organismu, chrání před stresem a nemocemi způsobenými stresem.

Přípravky obsahující výtažek z eleuterokoku se nesmí užívat v těhotenství, při kojení a při problémech s vysokým krevním tlakem. Maximální doba užívání je tři týdny, poté je vhodné udělat týdenní pauzu.

Majoránka zahradní

Majoránka patří k nejoblíbenějším druhům koření, jež znali už ve starém Římě a Egyptě.

Tato lehce dostupná bylinka má blahodárné léčebné účinky a to především na nervovou soustavu. Požívá se proti stresu, při rozčilení, pocitech slabosti, bezmoci, pomáhá při depresi.

Čaj na uklidnění:

2 lžičky suché drcené natě majoránky zalijeme čtvrtlitrem vroucí vody a necháme cca 15minut louhovat. Přecedíme a pijeme jeden šálek denně.

Zelený čajzelený čaj

Mezi výborné uklidňující prostředky proti stresu patří bezesporu i zelený čaj, který si v posledních letech získává čím dál větší popularitu.

Zelený čaj obsahuje mimo jiné velké množství vitamínů, minerálů, kofeinu, je oblíbeným nápojem, který skvěle chutná a navíc povzbuzuje, zlepšuje náladu, pomáhá léčit nemocnou psychiku.

Pravidelné popíjení alespoň tří šálků lahodného nápoje ze zeleného čaje zajistí pohodu a klid pro duši i tělo.

Bohužel ani bylinky nedokáží vyřešit všechny problémy.

Pokud toho už máte až nad hlavu, zvolněte, běžte se projít nebo zaběhat, obklopte se lidmi, které máte rádi a hlavně pamatujte: Žijeme jen jednou!

foto: Adam Vaněk, José María Escolano, James Gaither, Dan Mullen, Kingsbrae Garden, Philipp Haegi, dounelka, _elrubio_, Ferran Turmo Gort, Matthew Britton, free photos & art, Jean-Pierre Dalbéra, maximillian_schaffhausen
 
bylinkopedie nákup produktů

3 KOMENTÁŘE

  1. Dobry den su prosim nejake bylinky na narusenu bilu hmotu v mozgu /problém s chuzi a rovnovahou dekuji

  2. DOBRÝ DEN MÁM DIAGNOSTIKOVÁNU PARANOIDNÍ SCHIZOFRENII ,ALE TO JE JEN VEDLEJŠÍ PRODUKT TOHO ŽE BÝVÁM NEUROTICKÝ.LÉČKA ANTYPSICHOTIKY MI MOC NEPOMÁHÁ,JDE ASI O TO ŽE MÁM HYPERAKTIVNÍ NERVOVOU SOUSTAVU ,ALE ZÁROVEŃ TRPÍM HYPERTENZÍ.ASI BYCH POTŘEBOVAL JEDNAK BYLYNY NA ZKLIDNĚNÍ NERVOVÉ SOUSTAVY PROTOŽE SE POŘÁD JAKOBY KLEPU A ZÁROVEŃ NĚJAKÉ BYLYNY NA SRDCE A TLAK KVŮLI HYPERTENZI.MOHLI BY JSTE MI PROSÍM ZASLAT NĚJAKÝ SEZNAM BYLYN KTERÉ BYCH MĚL UŽÍVAT ABY SE MI ZKLIDNIL ORGANISMUS ,ALE NEBYLA V TOM CHEMIE DĚKUJI PROCHÁZKA

    • Dobrý den,obávám se, že u těch psychiatrických onemocnění to úplně bez léčby léky nepůjde, doporučuji najít lékaře, kterému důvěřujete a který je ochoten s Vámi vše konzultovat a léky vyměnit. Jinak jako podpůrnou léčbu bylinkami doporučuji: meduňku lékařskou, heřmánek, třezalku (nesmí se po ní na sluníčko), kozlík, dobromysl, levanduli, majoránku, kopr, růži, řebříček, anýz, lípu, šalvěj (nesmí se používat dlouhodobě) a sporýš. Vyzkoušejte postupně, co Vám bude fungovat. Pěkný den redakce sazenicka

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here