Puškvorec obecný

Puškvorec obecný je vytrvalá bylina rostoucí u řek s hojným kosmetickým a lékařským využitím, především v oblasti zažívání.

Česky: 

Puškvorec obecný
Latinsky:  

Acorus calamus
Slovensky:  

Puškvorec obyčajný

 

puškvorec obecný
Česky: Puškvorec obecný Latinsky: Acorus calamus Slovensky: puškvorec obyčajný

Léčivé účinky

  • Vyvolává pocení.
  • Má mírně močopudné účinky.
  • Podporuje žaludeční trávení.
  • Pomáhá při průjmech a nadýmání.
  • Mírně zvyšuje krevní tlak.

Použití a přípravky

Používá se oddenek. Vnitřně se jej užívá jako prostředku na posílení žaludku a ke stimulaci trávení. Puškvorcový oddenek se užívá také v prášku (3krát denně na špičku nože před jídlem). Používá se i ve formě tinktury jako prostředek při potížích s játry, pro povzbuzení chuti k jídlu apod. Vyrábí se i éterický olej.

  • Bylinné kapky Astomin s puškvorcem mají blahodárny vliv na zažívací ústrojí, jsou tak ideální pro žaludek a slinivku.
  • Puškvorce obsahují například oblíbené směsi Dědka Kořenáře, jako je ostropestřecová kaše nebo zeměžlučová směs.

O puškvorci obecném

puškvorec obecnýPuškvorec obecný (Acorus calamus) je vytrvalá bylina. V českých zemích roste hlavně v rybnících, bažinách a tůních, rovněž na březích a ve vlhkých příkopech.

Rostlina obsahuje zhruba 3,5 % silice, hořčinu akorin a akoretin, slizové látky, tříslovinu, cholin, fytoncidy aj. Silice obsahuje hlavně asaron (7—8 %), terpeny a seskviterpeny.

Puškvorec podporuje trávení v žaludku a ve střevě tak, že povzbuzuje vylučování trávicích šťáv a všeobecně podporuje látkovou výměnu. Má mírný močopudný účinek. Ovlivňuje křečovité stahy při nadýmání a průjmech. Užívá se také jako prostředek vyvolávající pocení. Pro obsah silice a hořčiny je tato bylina hořká a také výrazně aromatická. Pro své pozitivní účinky na prokrvování by mohl být teoreticky vhodným prostředkem pro stimulaci či posílení růstu vlasů, ale účinky nebyly ještě spolehlivě prokázány.

Kontraindikace:

Neužívejte během kojení, jste-li těhotná a při přecitlivělosti na rostlinu.

Domácí recepty

  • Zápar: 1 lžíce řezaného oddenku — asi 5 g — se přeleje čtvrt litrem vroucí vody a ponechá 15 minut stát, poté se přecedí. Užívá se při žaludečních a střevních obtížích, nechutenství, zánětech žaludeční sliznice, nadýmání apod.
  • Koupel pro uklidnění nervové soustavy: 200g strouhaného kořene puškvorce louhujeme v 5 litrech studené vody přes noc. Ráno zahřejeme výluh k bodu varu, ale pozor nevaříme. Necháme 5 minut louhovat, přecedíme a nalijeme do koupele.
  • Čaj z puškvorce na nechutenství, poškozené ledviny a pročištění těla: Jedna čajová lžička kořene se zalije 1/4 litru vody a nechá se přes noc odstát. Ráno se čaj trochu zahřejeme a scedíme. Před použitím čaj ohřejeme v lázni.
foto: Serge Gosselin, Dan Mullen
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty