Zelený čaj

zelený čajZelený čaj je celosvětově rozšířený nápoj, který se nejčastěji užívá jako povzbuzující prostředek či lahodné osvěžení.

Léčivé účinky

 • Posiluje imunitu.
 • Zahání únavu.
 • Působí protizánětlivě.
 • Pomáhá při zažívacích potížích.
 • Dodává energii.
 • Má dezinfekční účinky.
 • Snižuje tvorbu krevních sraženin.
 • Posiluje kosti (dle druhu).
 • Prospěšný zubům (dle druhu).

Použití a přípravky

Zelený čaj je již zpracovaný produkt a prodává se aromatizovaný nebo přírodní, buď porcovaný v čajových pytlíčcích jako drť z lístku, nebo případně sypaný ve formě lámaných nebo celých lístků. Můžete ho také nalézt v různých doplňcích stravy, kapslí, gelů a krémů.

 • Čistý zelený čaj nejvyšší kvality je vhodnou volbou nejen pro ostřílené znalce. Zkusit můžete například čaje Ceylon nebo Sencha.
 • Aromatizované zelené čaje jsou doplněny bylinkami a ovocem pro ještě lahodnější chuť a zdravý život.
 • Speciálním druhem zeleného čaje je i Matcha, v současnosti nejvíce vyhledávaný pro svůj přínos v redukční dietě.

O zeleném čaji

zelený čaj použitíZelený čaj se vyrábí z lístků stromu čajovníku čínského (Camelia sinensis) a od ostatních druhů jej odlišuje způsob výroby. Lístky bývají nejčastěji natrhány a ponechány k zavadnutí a poté se prudce usuší, propaří nebo opraží na pánvi (podle země a druhu čaje), čímž se zastaví chemický proces oxidace, při kterém se mění obsah látek v rostlině. Zelený čaj má tak podobu sušených lístků, které mohou být různě zmačkané, pokroucené nebo naopak úhledně zarovnané – opět podle zpracování.

Zelený čaj obsahuje především třísloviny, neokysličené polyfenoly a kofein. Chuť čaje a podíl látek se hodně mění i podle místa výskytu. Například čínské čaje Gunpowder nebo Chum mee mají velký obsah flouoridu, který má prospěšný účinek na zuby a kosti, ostatní druhy čaje mají jeho obsah menší.

zelený čaj účinkyO zeleném čaji panují různé mýty jakožto všeléku. Je pravda, že jeho zdraví prospěšné účinky byly i vědecky ověřeny, přesto je nutno notné dávky kritiky a nepoléhat se úplně na všechna velebení tohoto nápoje. Západní i asijské laboratoře například potvrdily protirakovinové účinky zeleného čaje, které mohou zablokovat nebo zpomalit zhoubné mutace buněk, ale také potvrdily, že například několik hodin odstátý přelouhovaný nálev je naopak karcinogenní.

Domácí recepty:

 • Čaj: nezalévá se zpravidla vroucí vodou, ale lehce odstavenou vodou, podle druhu čaje v rozmezní 60-85°C. Obecně platí, že čím kvalitnější zelený čaj, tím menší teplota. Zalévá se cca jedna čajová lžička lístků na 250ml vody a louhuje se cca 3-5 minut, poté se scedí. Podíl uvolňovaných látek v čaji se v závislosti na době a teplotě mění. Krátce louhované zelené čaje (do 3 minut) mají vysoce povzbuzující účinky, kdežto déle louhovaný zelený čaj může být naopak spíše tlumivý.

Zelený čaj se obvykle pije samotný, ničím nedochucovaný, ale je možné jej například kombinovat se zázvorem, citrónovou či pomerančovou kůrou, ibiškem apod.

Další odkazy:

foto: maximillian_schaffhausenRoberto Maxwell, Brandie Kajino

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů