Jistě vás už někdy napadlo, že by nebylo špatné vyrábět si vlastní mýdla místo těch průmyslově vyrobených a dávat si do nich vůně, které máte rádi. Výroba mýdel totiž není vůbec složitá, jak by se na první pohled mohlo zdát, neboť existují i sady na výrobu mýdel pro děti.
Výroba mýdla z mýdlové hmoty
Nejjednodušším způsobem je koupit si hotovou mýdlovou hmotu, rozpustit ji a pak do ní přidat bylinky, barviva nebo éterické oleje (levandule, citrusy, pačule) pro vůni. Vše zamícháme a vlijeme do formy. Pokud je forma dřevěná nebo kovová, vyložíme ji předtím pečicím papírem, aby se mýdlo lépe vyklápělo. Silikonové formy to nepotřebují. Necháme ztuhnout alespoň 24 hodin, vyklopíme a necháme zrát (2–3 týdny).
Výroba mýdla z olivového mýdla
Kvalitní domácí mýdlo můžeme vyrobit i z olivového mýdla, které nastrouháme, přidáme destilovanou vodu (v poměru 150 g mýdla na 350 ml vody), zahřejeme a za postupného míchání počkáme, než se mýdlo zcela rozpustí. Poté můžeme přidávat bylinky (levandule, květy růže, eukalyptus, heřmánek, měsíček), nebo semínka rostlin, která budou sloužit jako peeling (lněné semínko, ovesné vločky, ječné vločky). Poté opět nalijeme do formiček, necháme ztuhnout, vyklopíme, zabalíme do voskového papíru a necháme cca 1 měsíc odležet.
A které bylinky jsou vhodné do mýdel
Některé bylinky jsme již jmenovali, tradiční je levandule, citrusy, růžové květy, heřmánek, měsíček, eukalyptus, ale použít můžeme i řepík či řebříček, rakytník, listy ořešáku, meduňku, mátu nebo mateřídoušku, prášek z aloe vera, extrakt z grepového jádra a také můžeme přidat včelí vosk. Záleží jen na vás, jakou kombinaci zvolíte. Hlavně si výrobu mýdel užijte, třeba i se svými dětmi!
Zdravím, jak se lze vyhnout tomu, aby bylinky v mýdle zhnědly? Je to dané zásaditým prostředím a zatim se mi to stalo u všech podomácku vyráběných mýdel. Katka