Napadlo vás někdy, že byste si vyrobili vlastní směsi koření, ale nevíte, jak na to? Tak si s námi zkuste vyrobit některé směsi podle našich návodů. Uvidíte, že vám budou chutnat lépe než ty kupované.
Perníkové koření
Na perníkové koření potřebujeme: koriandr, fenykl, skořici, anýz, pomerančovou kůru, hřebíček, nové koření, muškátový květ, muškátový oříšek a badyán. Řídíme se následujícími poměry:
- 4 díly koriandru
- 4 díly fenyklu
- 3 díly skořice
- 2 díly anýzu
- 1 díl pomerančové kůry
- 1 díl hřebíčku
- 1 díl nového koření
- 1 díl muškátového květu
- 0,5 dílu muškátového oříšku
- 0,5 dílu badyánu
Všechno důkladně promícháme a uchováváme nejlépe ve skleněné nádobě. Spotřebujeme do 1 roku.
Koření k nakládání okurek
Budeme potřebovat cukr, sůl, hořčičné semínko, bobkový list drcený, kopr sušený, pepř černý hrubě mletý, nové koření hrubě mleté, tymián, koriandr a hřebíček. A při přípravě směsi se řídíme následujícími poměry:
- 12 dílů cukru
- 4 díly soli
- 0,5 dílu hořčičného semínka
- 0,5 dílu sušeného kopru
- 0,25 dílu bobkového listu
- 0,25 dílu pepře
- 0,25 dílu nového koření
- 0,25 dílu tymiánu
- 0,25 dílu koriandru
- 0,25 hřebíčku
Důkladně promícháme a pro zavařování okurek použijeme 200 g směsi na 2 litry vody + ¼ litry octa, povaříme 20 minut, oprané okurky ve sklenicích zalijeme horkým nálevem a sterilujeme.
Kořeněná sůl do polévek
Můžeme si připravit i vlastní kořeněnou sůl do polévky. Budeme potřebovat: sůl, mletý kořen libečku, mletý sušený celer, sušenou drcenou nať petržele, sušenou drcenou nať libečku a mleté semeno kopru mleté. A postupujeme takto:
- 6 dílů soli
- 2,5 dílu sušeného celeru
- 1 díl sušené nati petržele
- 0,5 dílu kořene libečku
- 0,5 dílu sušené nati libečku
- 0,1 dílu semene kopru.
Vše promícháme, uchováváme v skleněné nádobě nebo mlýnku, používáme do polévek. Směs nám vydrží cca 1 rok. Přejeme vám dobrou chuť!