Skořice alias Skořicovník cejlonský (Cinnamomum zeylanicum, C. cesia) patří mezi poměrně časté koření v naší kuchyni. Možná jste ale nevěděli, jaké má léčivé účinky a na co všechno je možné ji využít.
Česky:
Skořicovník cejlonský |
Latinsky:
Cinnamomum zeylanicum |
Slovensky:
škoricovník cejlónsky |
Léčivé účinky
- Využití v aromaterapii.
- Pomáhá odstraňovat kožní onemocnění.
- Používá se hlavně v kuchyni jako koření.
- Je možné ji využít i jako repelent proti hmyzu.
- Působí proti nevolnosti.
- Má analgetické, antibakteriální, protiplísňové a antioxidační vlastnosti.
- Působí jako prevence proti vzniku rakoviny.
- Používá se jako afrodiziakum.
- Využívá se jako prevence a podpora léčby diabetes 2. typu.
- Bojuje proti kvasinkovým infekcím.
Použití a přípravky
Skořice je jednou z vůní Vánoc. Kromě vánočního cukroví a jablečného závinu ji ale můžete přidat také do jídel, kde byste skořici nečekali – například do rýže nebo různých indických pokrmů. Ze skořice je možné připravit taktéž čaj nebo ji přidat do kávy.
- Nejčastěji se skořice přidává do pokrmů. Používá se při vaření, podporuje trávení a doporučuje ji německá komise pro léčbu ztráty chuti k jídlu a žaludeční poruchy. Skořice zabraňuje nadýmání a plynatosti a léčí pálení žáhy a nevolnost. Pro intenzivnější, pikantní skořici zvolte Cinnamomum cassia. Ceylonová skořice, Cinnamomum zeylanicum, má sladší, jemnější chuť. Oleje obou obsahují jako hlavní složku skořicový aldehyd, přičemž cassia má větší obsah tohoto oleje.
- Používá se ale i do různých likérů – například do žaludečních.
- Pro svou charakteristickou vůni se používá i při výrobě parfémů.
- Hojné využití má také v kosmetice, kam se přidává nejen díky své příjemné vůni, ale také pro své léčebné účinky.
- Ve farmaceutickém průmyslu upravuje skořice nepříjemnou chuť některých druhů léčiv.
Nejčastěji se využívá její sušený kořen, ale z listů, větví i květů se nachází olej, velmi často se využívá i ve formě esenciálního oleje.
Celá skořice, užívaná ve formě čaje nebo tinktury, je účinnou léčbou kvasinkových infekcí, které jsou odolné vůči jakékoli léčbě.
Dostatek léčebné látky ze skořice nemůžete dostat z každodenního použití při vaření a pečení. Je možno ji užívat v kapslích, extraktech, bylinných čajích a esenciálním oleji. Nejlepší způsob, jak zajistit nejčerstvější skořici je, že si budete skořicové tyčinky mlít sami. Skladujte ji ve skleněných nádobách, které jsou vzduchotěsné. Nezapomeňte, že skořicový prášek prodávaný v obchodě s potravinami je hodně starý, aby měl jakoukoli léčivou hodnotu.
Kontraindikace:
Pozor na podávání skořice ve vysokých dávkách. Může dráždit sliznici žaludku, způsobit poškození jater a ledvin(díky obsaženému kumarinu) a samozřejmě může být i toxická. Je zapovězena při žaludečních vředech a vysokém krevním tlaku. Skořice je také kontraindikována u dětí do tří let a ve vyšších dávkách i během těhotenství – může způsobit kontrakce dělohy a potrat. Někdy dochází rovněž ke vzniku alergie a individuální intoleranci. Opatrní by měli být i lidé, trpící zvýšenou kyselostí žaludku.
Kojící matky by měly konzumaci tohoto koření omezit, protože mléko je poté pro děti méně chutné.
O skořici
Skořice se získává jako kůra z aromatických tropických stromů, které nazýváme skořicovníky. Ty patří do čeledi Vavřínovitých. Mezi dva nejznámější druhy patří skořicovník cejlonský (Cinnamomum zeylanicum) a skořicovník čínský (Cinnamomum cassia). Za nejkvalitnější se považuje skořicovník cejlonský, který má svůj původ na ostrově Cejlon, dnes se ale pěstuje i v jiných tropických oblastech. Kůra z obou skořicovníků tvoří po usušení typické svité tyčinky.
Skořice má kořenně nasládlou chuť a příjemnou vůni. Na její výrobu se používá vnitřní část kůry skořicovníků, která je bohatá na silice.
Skořicový čaj s medem
Sama o sobě dokáže vytvořit chutný čaj, a není potřeba přidávat ani další bylinky. Pokud ji spojíme s medem jako organickým sladidlem, získáme skvělý lék proti nachlazení, bolesti v krku a dalším virovým onemocněním.
Budeme potřebovat:
- 1 lžičku skořice nalámané na malé kousky nebo ½ skořicové tyčinky vcelku.
- 200 ml vody.
- 2 lžičky med.
Postup:
Skořici dáme do hrnce, zalijeme vodou a vaříme přikryté asi 20 minut. Poté směs přelijeme do hrníčku (je-li potřeba, dolijeme horkou vodu) a po mírném ochlazení přidáme med.