Česky:
Celer |
Latinsky:
Apium graveolens |
Slovensky:
Zeler voňavý |
Celer patří k nejznámějším plodinám, které využíváme nejčastěji v kuchyni. Už staří Egypťané však znali i jeho léčivé účinky. Přišli dokonce i na to, že čerstvá šťáva z celeru pomáhá odbourávat alkohol v krvi. Celer je kořenová zelenina, která je zároveň typickou bylinkou, která byla vyšlechtěna. Využít se pak dá z této plodiny všechno. Zatímco samotný plod obsahuje spoustu důležitých aminokyselin, listy se podílí na příjmu vitamínu C a vitamínů řady B. Kořen celeru navíc obsahuje organické kyseliny a důležité minerály.
Léčivé účinky
- Snižuje riziko rakoviny žaludku.
- Pomáhá s regulací krevního tlaku.
- Reguluje hladinu cholesterolu.
- Funguje jako účinné projímadlo (celerový džus).
- Pomáhá zlepšovat funkci ledvin.
- Účinný pomocník při hubnutí.
- Detoxikuje tělo a odvodňuje organismus.
- Zklidňuje nervový systém.
- Reguluje hormony, bojuje s impotencí a zvyšuje plodnost.
Pěstování
Pěstování celeru začíná od výsevu, ke kterému je nejvhodnější doma počátkem února. Klíčí přibližně dva týdny a semenáčky celeru se dále přesahují koncem května na záhon do sponu 3×2 cm. S pěstováním celeru má většina lidí již bohaté zkušenosti, pokud mají zahrádku, protože tahle kořenová zelenina se často využívá v kuchyni aniž bychom tušili o bohatých léčivých účincích, které celer skrytě nabízí.
Sběr
Při sběru je důležité rozlišovat mezi jednotlivými částmi plodiny, abyste vytěžili z celeru skutečně maximum. V léčitelství stejně jako v kuchyni využijete listy i samotný plod. Zatímco plod je lepší zpracovat pro získání čerstvé šťávy, listy mají naopak největší podíl léčivých látek v usušeném stavu. Při sušení si však musíte dávat pozor na vlhké prostředí, protože listy mají tendenci plesnivět již při nízké vlhkosti.
Recepty
Listy celeru obsahují mnoho aminokyselin a především i vitamín C a vitamíny řady B. Kromě plodu jsou tedy vhodné i celerové listy.
Celerová směs na posílení organismu: K vitamínové směsi potřebujete lžíci celerových listů, lžíci citronové šťávy, přibližně 1 dl mrkvové šťávy a 1 dl šťávy z červené řepy. Všechny suroviny rozmixujete jednoduše v mixéru a můžete popíjet. Tento drink je určený na posílení jater, ledvin i srdce.
Celerová šťáva proti cukrovce: Celer také pomáhá při léčbě cukrovky. Čerstvá šťáva z celeru v množství 1 dl může pomoci se snížením obsahu cukru v krvi. Pije se ráno na lačno po dobu 4 – 6 týdnů.
Antibiotický celer: Celer má navíc i antibakteriální účinky, které při konzumaci uvolňují látky, jenž likvidují bakterie a viry v trávicím traktu. Může pomoci i při nachlazení nebo angíně. Nejúčinnější je čerstvá celerová šťáva a to dvakrát denně v množství 1 dl po dobu jednoho týdne. Pro antibiotický mix můžete zkusit smíchat a rozmixovat 1 dl celerové šťávy, 1 dl citronové šťávy, 1 dl mrkvové šťávy a 1 lžíci listů lichořeřišnice.
Afrodiziakum z celeru: Už v dávné minulosti se celer využíval jako účinné afrodiziakum. Celer s hrubými částmi listů odšťavíte a popíjíte mezi jídlem 2 dl množství šťávy jednou za dva dny. Větší množství by mohlo podráždit ledviny. Afrodiziakální účinky by se pak měli dostavit zhruba po jednom týdnu užívání.
Semena Celeru můžete zakoupit na eshopu SEMENA.CZ ZDE