Bylinky v těhotenství: Které jsou vhodné a kdy je užívat?

bylinky-v-tehotenstvi-hl

Je používání bylinek v těhotenství bezpečné?

Na tuto otázku není vůbec snadné odpovědět.

Celá řada bylinek se těhotným ženám vyloženě nedoporučuje. Na internetu najdete na některých těhotenských portálech dokonce i varování, aby nastávající maminky bylinky nepoužívaly.

Ovšem stejně tak naleznete weby alternativních maminek, které těhotným maminkám doporučují bylinky, které se řadí v období těhotenství mezi vysoce rizikové.

Toto už je samozřejmě vyhnáno na obou stranách ad absurdum. Jisté však je, že používání bylinek v těhotenství je vhodné konzultovat s odborníkem a před použitím každé bylinky nebo bylinkového čaje je vhodné přečíst si a dohledat veškeré informace.

Nejen v těhotenství platí, že všeho s mírou. Bylinky nevyjímaje.

Těhotenství = období paradoxů

Těhotenství je totiž období paradoxů.

Například vitamín A, který je pro lidský organismus tolik důležitý, může ve vyšší míře u těhotné ženy způsobit poškození plodu. Běžně se na hormonální nerovnováhu doporučuje užívat jetel červený, ovšem i toto neplatí v období těhotenství. Ženě, která trpí poruchami nálad díky hormonální nerovnováze v důsledku těhotenství, by sice tyto bylinky pomohly, na druhou stranu však mohou mít abortivní účinek.

Bylinky jsou v podstatě droga, a tak je vhodné se v období těhotenství spíše vyhnout. Na druhou stranu toto období přináší celou řadu nepříjemných a bolestivých zdravotních obtíží, a tak přírodní produkty mohou představovat cestu menšího zla než běžná farmaka.

Bylinky vhodné v těhotenství

Bylinky v těhotenství se ani tak neužívají pro zdravý vývoj plodu (s výjimkou několika málo výjimek jako například kopřiva nebo šípek), jako spíše na zdravotní problémy, které se k těhotenství váží.

Pokud chcete vsadit na přírodu, především se zaměřte na ovoce a zeleninu – nejlépe tu, která obsahuje vysoké množství tolik důležité kyseliny listové. Ovšem i některé druhy zeleniny (například celer nebo větší množství česneku) přináší rizika.

V posledním trimestru je vhodné také užívat ty bylinky, které napomáhají k méně bolestnému přirozenému porodu. Je však třeba připomenout, že jakkoli prospívají na konci těhotenství, jsou nebezpečné v prvním trimestru, protože mohou vyvolávat potrat.

heřmánek pravýHeřmánek

Heřmánek má vysoký obsah vápníku a hořčíku. Vzhledem k tomu, že mnoho žen trpí v těhotenství bolestivými křečemi v důsledku nedostatku hořčíku, lze tuto bylinkovou klasiku vřele doporučit. Mnoho těhotných žen má problémy s ranními nevolnostmi a heřmánek tyto stavy dokáže zklidňovat.

Další přednost heřmánku spočívá v tom, že snižuje hladinu cukru v krvi, což ocení ženy, které trápí těhotenská cukrovka.

Jitrocel

Velkým nepřítelem v těhotenství je nachlazení, ale vzhledem k oslabení imunity se mu bohužel mnoho maminek nevyhne. Pokud nachlazení provází kašel, je vhodnější než po lécích sáhnout po bylinkových sirupech, které obsahují jitrocel. Ten je vhodný také v kombinaci s mateřídouškou a lípou.

Kopřivakopřiva dvoudomá

Kopřiva je považována za bylinkový multivitamín. A vitamíny jsou v těhotenství opravdu potřeba. Obsahuje beta-karoten, vitamín C, vápník, železo, cholin, draslík, fosfor, hořčík, chrom, zinek, selen a bór. Zároveň také pomáhá při pálení žáhy, což je nepříjemnost, která provází snad všechny ženy v těhotenství.

List maliníku

Maliník výrazně pomáhá k dobré činnosti dělohy při porodu, zvyšuje produkci mléka, zmírňuje porodní bolesti. Jeho užívání výrazně snižuje riziko císařského řezu či porodních komplikací.

Přesto je diskutabilní, zda je jeho užívání vhodné v průběhu celého těhotenství, nebo až během druhého a třetího trimestru, kdy je jeho užívání doporučováno.

Lněné semínko

Lněné semínko podobně jako list maliníku napomáhá k dobrému bezbolestnému porodu a stimuluje činnost dělohy. Doporučuje se pít odvar z lněného semínka v druhé polovině třetího trimestru. V prvním semestru se však len výrazně nedoporučuje.

meduňka lékařskáMeduňka

Hormonální změny, které provází těhotenstvím, působí na ženy různě. Některé jsou podrážděné, některé lítostivé, některé trpí nespavostí. Pokud potřebujete uklidnit nervy nebo pomoci s nespavostí v těhotenství, nic nezkazíte s meduňkou. Pomáhá také při bolestech hlavy.

Není vhodné ji však užívat dlouhodobě a pro jistotu se raději poraďte s lékařem.

Pampeliška

Bohatá na vitamín A, vápník a železo. Kořen a list pampelišky pomáhá zmírnit otoky nohou, na které si nastávající maminky zejména v posledním trimestru často stěžují.

Psyllium

Psyllium je vlastně rozpustná vláknina z jitrocele indického. Podporuje správný metabolismus a vyprazdňování. Vzhledem k tomu, že zácpa je jedním z nejčastějších zdravotních komplikací v těhotenství, nelze ji do seznamu bylinek nezařadit.

Rakytníkrakytník řešetlakový účinky

Plod rakytníku často tvoří součást tzv. těhotenských čajů. Napomáhá uchovat hezkou pleť (což většina těhotných žen potřebuje) a doplňuje nedostatek vitamínu A a C. Rovněž snižuje bolesti kloubů, což při větším váhovém nárůstu budoucí maminka rovněž ocení. Působí také proti stresu.

Rooibos

Rostlina, která kvete v jižní Africe, obsahuje vysoké množství železa. Napomáhá také při zažívacích potížích, pálení žáhy a proti bolestem hlavy, což jsou všechno problémy, které těhotné ženy trápí.

Šípekšípek

Šípek patří mezi bylinky s vysokým obsahem vitamínu C. Také posiluje imunitu, což nastávající maminka nepochybně potřebuje.

Zázvor

Na trhu se lze setkat s kandovaným zázvorem pro těhotné maminky. Pomáhá proti těhotenským nevolnostem, ale doporučujeme s ním zacházet opatrně. Může se používat jen ve velmi malém množství, ve větším může mít totiž abortivní účinky.

A co bylinky v těhotenství nevhodné?

V seznamu bylinek, které se naopak nedoporučují, byste nalezli celou řadu těch, které tvoří běžnou součást koření. Nenechte se tím vyděsit – špetka oregána nebo majoránky deformitu plodu určitě nezpůsobí.

Na druhou stranu dlouhodobé užívání bylinek s výjimkou kopřivy, heřmánku, šípku nebo čaje rooibos v období těhotenství příliš vhodné není a doporučuje se spíše krátkodobé užití v případě zdravotních obtíží, kdy se jedná o šetrnější alternativu léčby, nebo pro dobrou činnost dělohy na konci těhotenství a snadnější porod.

Důrazně však doporučujeme být zodpovědní a vždy se poradit s doktorem nebo jiným odborníkem.

Hodně štěstí a přejeme vám, ať jste vy i vaše dítko zdraví!

bylinkopedie nákup produktů

 

1 komentář

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here