Vánoční svátky se nezadržitelně blíží. Tyto svátky jsou nádherné chvíle, kdy můžete využít své bylinky a koření. Existuje tolik příležitostí, jak je používat při pečení, vaření a léčení. V tomto článku se podíváme na jedenáct bylin a koření typických pro Vánoce, a jak je lze použít během tohoto rušného období roku.
1. Skořice
Skořice je mistrovským kořením svátků. Zdá se, že je všude: v pečivu, jablcích, teplých nápojích a využíváme ji dokonce i jako ozdobu do různých vánočních dekorací! Kromě těchto populárních použití je skořice užitečná pro zmírnění nevolnosti a trávení. Pro výrobu skořicového čaje povařte tři nebo čtyři skořicové tyčinky ve dvou šálcích vody. Oslaďte medem, pokud potřebujete.
2. Hřebíček
Také malé špičaté hřebíčky přinášejí vůni Vánoc. Jedná se o sušené pupeny rostlin, které dnes již běžně využíváme v naší kuchyni, a to jak do sladkých, tak také do slaných (například masových) pokrmů. Hřebíček dobře doplňuje křupavé pomeranče (v létě se používá pomeranč s napíchanými hřebíčky jako odpuzovač komárů), které slouží jako dekorace, ale můžeme je také sníst. Žvýkání hřebíčku samotného se postará o odstranění nepříjemného dechu.
3. Muškátový oříšek
Muškátový oříšek je dalším oblíbeným kořením nejen ve vánoční sezóně. Používá se do různých druhů cukroví, ale také do omáček. Muškátový oříšek poskytuje skvělou pomoc při trávení. Chcete-li uklidnit žaludek, můžete přidat špetku muškátového oříšku do zázvorového čaje. Muškátový oříšek užívejte pouze v malém množství. Pokud se používá ve velkém množství, může být toxický. Jeden celý muškátový oříšek se rovná dvěma až třem čajovým lžičkám mletého muškátového oříšku. Skvělým relaxačním nápojem na spaní je sklenice teplého mléka posypaného muškátovým oříškem. Použijte ho na neklidný spánek dětí, které už se nemohou dočkat vánoční nadílky.
4. Zázvor
Zázvor dodává pocit tepla a dokáže okořenit nejrůznější druhy potravin. Má spoustu lékařských použití, mezi která patří: zvýšení cirkulace krve, snížení zánětu a přetížení, boj proti nevolnosti a plynatosti, dokáže odstranit zimnici. Využít ho můžeme do různých druhů vánočního cukroví, nejznámější je ale ve formě čaje. Zázvorový čaj si připravte zalitím zázvoru horkou vodou. Na jeden šálek potřebujete 1 až 2 lžičky strouhaného čerstvého zázvoru nebo ½ lžičky sušeného zázvoru v prášku. Nechte luhovat 10 minut.
5. Rozmarýn
Rozmarýn je vynikající kulinářská bylina, která se často používá v pečivech, polévkách a v dušených a pečených masech. Obsahuje mnoho skvělých zdravotních přínosů, jako je omlazení vlasů a pokožky, snížení bolesti hlavy. Rozmarýn se dá využít také díky jeho působení jako mírné diuretikum. Rozmarýn můžete využít také jako malý voňavý vánoční stromeček – pokud ho máte zasazený v květináčku.
6. Šalvěj
Šalvěj obsahuje mnoho léčebných vlastností. Je výborný svým protizánětlivým působením a užitečným prostředkem při snižování podráždění žaludku a střev. Šalvěj je také považována za skvělý doplněk pro posílení paměti a je jedním z nejúčinnějších způsobů léčby bolesti v krku.
7. Máta
Máta je pro vánoční velmi užitečná bylinka, protože stimuluje trávení a zmírňuje pálení žáhy. Máta je tedy dobrým způsobem, jak dokončit štědrovečerní večeři. Alternativně si můžete dát šálek čerstvě uvařeného mátového čaje. Máta zmírňuje také bolesti hlavy.
8. Kozinec
Vzhledem k tomu, že vánoční sezóna se koná v zimních měsících a často se ocitáme v uzavřených prostorech s mnoha lidmi, je moudré budovat imunitní systém pravidelným užíváním kozince. Můžete ho užívat jako čaj, tinkturu nebo v kapslích. Vysušený kořen této rostliny je také možno nakrájet a zapracovat do polévek. Kozinec snižuje frekvenci a trvání nachlazení a chřipky.
9. Echinacea
S aktivitami spojenými s vánočními svátky je pravděpodobné, že v určitém okamžiku můžete dostat rýmu. Chcete-li urychlit případné zotavení, začněte užívat echinaceu, jakmile se začnete cítit špatně. Bylo prokázáno, že echinacea není příliš účinná jako prevence, ale je jednou z nejlepších bylinek, kterou můžete použít na léčbu akutních onemocnění.
10. Levandule
Levandule má schopnost snižovat stres. Navíc krásně voní a je to krásný doplněk dekorací. Využít ji můžete i do různých domácích kosmetických produktů. Pokud chcete prostřednictvím levandule ulevit stresu, který pociťujete obzvláště před začátkem vánočního období, připravte si esenciální olej. Kápněte si ho na kůži (například krku nebo rukou) a vdechujte.
11. Heřmánek
Heřmánek je dobře známý pro své uklidňující vlastnosti. Prázdninová sezóna je ideální čas, kdy tyto vlastnosti zužitkujete. Když jsou dny dlouhé a máte pocit únavy nebo stresu, posezení s heřmánkovým čajem před spaním vám pomůže uvolnit se a odpočinout si. Pokud chcete, aby celá vaše rodina byla uvolněná a bez stresu, rozříkejte heřmánkový esenciální olej po celém domě. Heřmánek je také často součástí domácí péče o tělo. Dárky vyrobené z heřmánku jsou ideální pro ty, kteří potřebují trochu relaxace a rozmazlování.