Kozinec blanitý

Česky:  

Kozinec blanitý
Latinsky: 

Astragalus membranaceus
Slovensky:  

Kozinec blanitý

Kozinec blanitý (Astragalus propinquus, Astragalus membranaceus) je vytrvalá bylinka, která se nejčastěji používá na podporu imunity.

Autor: Antti BilundVlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz Česky: Kozinec blanitý, Latinsky: Astragalus membranaceus, Slovensky: Kozinec blanitý

Léčivé účinky

 • Podporuje imunitní systém.
 • Působí jako prevence proti vzniku nachlazení a rýmy.
 • Používá se jako doplněk léčby rakoviny.
 • Zlepšuje kardiovaskulární systém.
 • Zvyšuje vytrvalost a energii.
 • Povzbuzuje pocení.
 • Má protivirové účinky.
 • Snižuje krevní tlak (rozšiřuje cévy).
 • Zlepšuje kvalitu kůže (lepším prokrvením kůže).
 • Ulevuje při zadržování tekutin.
 • Léčí záněty ledvin a chrání jaterní buňky.

Použití a přípravky

Kozinec se používá jako doplněk léčby rakoviny, zejména při chemoterapiích, radiačních terapiích a při syndromech imunitní nedostatečnosti. To může být způsobeno antioxidační aktivitou byliny.

Tato bylinka se dlouhodobě používá k posílení imunitního systému, k budování odolnosti proti různým nemocem. Velmi často se používá ve spojení s echinaceou. Kozinec se velmi často používá v kombinaci s jinými bylinkami a jen velmi zřídka se používá sám o sobě. V kombinaci s rostlinou zvanou ptačí zob (Ligustrum lucidum) existují důkazy aktivity proti rakovině prsu, děložního čípku a plic.

Podávání kozince orálně nebo jako nosní sprej může snížit výskyt nachlazení a zkrátit jeho délku. Kozinec může zvýšit metabolismus a energii, zvýšit vytrvalost a podpořit uzdravení.

Používá se ve formě odvaru nebo jako prášek, doporučená denní dávka je 4-18 g. Ve formě tinktury ji lze používat 2-3 krát denně po 20 kapkách. Kořen se užívá v denním dávkování 5-10 g – samostatně nebo s medem.

Kořen kozince se využívá také v kuchyni do různých pokrmů – buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými léčivými bylinkami. Hodí se k drůbežímu masu, rybám, používá se ale také do polévek.

Kontraindikace:

Neměly by ho používat těhotné ženy a kojící žen, protože v těchto případech může mít nežádoucí účinky. Kozinec je také kontraindikován u lidí, kteří se potýkají s autoimunitními chorobami a neměli by jej užívat ani pacienti po transplantaci, kteří užívají imunosupresiva (způsobuje oslabení jejich účinku). Obsažené tragoliny mohou také zvýšit účinek antikoagulantů. Je rovněž důležité dodržovat návod k použití a nepřekračovat doporučené denní dávky, a to ani krátkodobě.

O kozinci

Kozinec blanitý (Astragalus propinquus či Astragalus membranaceus) je vytrvalá rostlina, z rodu Fabaceae. Dorůstá délky až 100 cm, má mohutný žlutohnědý kořen a celokrajné a hrotité listy. Květy rostou v řídkých hroznech a mají fialovou barvu. Vyskytuje se zejména v Číně a Japonsku, Mongolsku, proto je hojně používán v tradiční čínské medicíně.

Čaj z kořene.Připravíme si  3–6 gramů usušeného kořene a vaříme 5 minut ve 1/4 litru vody. Poté necháme 15 minut louhovat. Odvar přecedíme a můžeme dochutit např. medem. Podáváme 3X denně.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů