Překyselení organismu se projevuje únavou, podrážděností, nespavostí a dalšími příznaky, které zpočátku můžete podceňovat anebo zaměňovat s jinou nemocí. Bohužel naše strava překyselení nahrává – jíme příliš mnoho cukrů a tuků, bílého pečiva, a naopak málo ovoce a zeleniny. Máte-li sami podezření na překyselení svého organismu, zkuste si jednoduchý test – zajděte si do lékárny a kupte si lakmusový papírek. Pokud je hodnota vaší moči pod 7,36 pH, pak se jedná o překyselení. Co s ním?
Nejprve detoxikovat
Nejlepším způsobem, jak zatočit s překyselením vašeho organismu, je celé tělo jednoduše detoxikovat. Tak nastartujete metabolismus správným směrem a pak už stačí jen dodržovat zásady zdravé výživy. S detoxikací vám pomohou bylinky, jako je např. ostropestřec mariánský, kopřiva, anýz, fenykl, lékořice nebo kardamom.
Odkyselení organismu
K odkyselení organismu se hodí také odvary z následujících bylinek: benediktu, pampelišky, puškvorce, řepíku, kopřivy, truskavce, tužebníku, šalvěje, tymiánu nebo vřesu. Popíjet však můžete i čerstvou pramenitou vodu nebo zeleninový vývar. Ať již si vyberete kteroukoliv variantu, dodržujte tuto pitnou kúru aspoň po dobu jednoho týdne.
Udržení správného pH
Chceme-li si správné pH udržet i po bylinkové kúře, nezbyde nám nic jiného, než změnit stravovací návyky. Místo bílého pečiva raději celozrnné, místo cukru sladit kvalitním medem, jíst více ovoce a zeleniny. Avšak i s udržením správného pH nám mohou pomoci bylinky. Zařadíme do svého jídelníčku čaje z pampelišky, kopřivy, řepíku, lopuchu či černého bezu. Pomáhá také hřebíček nebo česnek. Osvědčené jsou i bylinky, které podporují všeobecnou imunitu – sem patří ženšen, tužebník, růže, měsíček, heřmánek nebo houba šii take.