Tužebník jilmový

Tužebník jilmový, latinsky Filipendula ulmaria je vytrvalá bylina pronikavě vonící. Je vysoká 100-150cm, s přímou lodyhou na konci částečně rozvětvenou. Listy rostliny jsou lichozpeřené, na rubu většinou plstnaté. Květy bílé barvy jsou seskupeny v mnohoramenném vrcholíku, vytvářejícím kužel.

Výskyt

Vyskytuje se v Evropě od nížin až po horské pásmo, rostlině se daří v mokřinách, vlhkých loukách, naplaveninách a u pramenišť.

Tuzebnik jilmovy
Tužebník jilmový, Autor: Ivar LeidusVlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Léčivé účinky

  • označuje se jako přírodní aspirin
  • má protizánětlivé účinky
  • tlumí bolesti
  • snižuje horečku
  • dezinfekční účinky
  • léči špatně se hojící rány
  • působí jako antirevmatikum

Pěstování

Tužebník lze pěstovat i jako okrasnou rostlinu. Potřebuje velmi bohatou půdu na živiny. Má rád dostatečnou vláhu, tudíž by měl mít bohatou zálivku a nezapomenout jej umístit na slunné místo, může být i polostín. Jeho výhodou je mrazuvzdornost.

Lékařství

Tužebník jilmový se dříve používal jako přírodní aspirin. Dnes je tento lék vytvářen uměle, avšak oproti tužebníku dráždí žaludeční sliznici, kdežto tužebník ji léčí. Je vhodný i jako doplněk k ostatním lékům, pomáhá při překyselení žaludku, pálení žáhy a poruchách trávení. Je oblíbený i jako čaj proti nachlazení v kombinaci s ostatními bylinkami.

Sběr a skladování

Z celé rostliny se sbírá kvetoucí nať nebo její květy, doporučuje se ji sbírat v letních měsících – červenec, srpen. Suší se při umělé teplotě 40ºC nebo ve stínu. Při usušení je vhodné ji skladovat v pevně uzavíratelné nádobě v temných prostorách.

Kontraindikace:

Nepoužívejte u dětí do dvanácti let a také u těhotných žen a kojících matek. Kontraindikací je také astma a přecitlivělost na rostlinu.

Zajímavost

Tužebník se mimo lékařství používá díky svým jemným bílým květům i jako dekorativní květina do květinových vazeb. Květy tužebníku krásně voní, proto se jím dříve zasypávala podlaha, aby domov hezky voněl. V dnešní době se jeho aroma používá do různých kosmetických přípravků – parfémů apod. Navíc obsahuje i žluté barvivo – využívá se při barvení textilu.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků