Tužebník jilmový

Tužebník jilmový, latinsky Filipendula ulmaria je vytrvalá bylina pronikavě vonící. Je vysoká 100-150cm, s přímou lodyhou na konci částečně rozvětvenou. Listy rostliny jsou lichozpeřené, na rubu většinou plstnaté. Květy bílé barvy jsou seskupeny v mnohoramenném vrcholíku, vytvářejícím kužel.

Výskyt

Vyskytuje se v Evropě od nížin až po horské pásmo, rostlině se daří v mokřinách, vlhkých loukách, naplaveninách a u pramenišť.

Tuzebnik jilmovy
Tužebník jilmový, Autor: Ivar LeidusVlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Léčivé účinky

  • označuje se jako přírodní aspirin
  • má protizánětlivé účinky
  • tlumí bolesti
  • snižuje horečku
  • dezinfekční účinky
  • léči špatně se hojící rány
  • působí jako antirevmatikum

Pěstování

Tužebník lze pěstovat i jako okrasnou rostlinu. Potřebuje velmi bohatou půdu na živiny. Má rád dostatečnou vláhu, tudíž by měl mít bohatou zálivku a nezapomenout jej umístit na slunné místo, může být i polostín. Jeho výhodou je mrazuvzdornost.

Lékařství

Tužebník jilmový se dříve používal jako přírodní aspirin. Dnes je tento lék vytvářen uměle, avšak oproti tužebníku dráždí žaludeční sliznici, kdežto tužebník ji léčí. Je vhodný i jako doplněk k ostatním lékům, pomáhá při překyselení žaludku, pálení žáhy a poruchách trávení. Je oblíbený i jako čaj proti nachlazení v kombinaci s ostatními bylinkami.

Sběr a skladování

Z celé rostliny se sbírá kvetoucí nať nebo její květy, doporučuje se ji sbírat v letních měsících – červenec, srpen. Suší se při umělé teplotě 40ºC nebo ve stínu. Při usušení je vhodné ji skladovat v pevně uzavíratelné nádobě v temných prostorách.

Bylinkový aspirin ala limonáda z tužebníku

Vezmeme pětilitrovou sklenici a do ní vložíme jednu velkou hrst natrhaných květů tužebníku. Vymačkáme biocitron a poté ho rozřežeme na menší dílky. Vše společně vložíme do sklenice. Zalijeme čtyřmi litry vody, v nichž jsme rozpustili 200 gramů cukru. Nakonec přidáme na větší špičku nože čerstvého droždí a necháme 24 hodin kvasit. Slijeme přes jemné síto a uložíme do dobře uzavíratelných PET lahví. Skladujeme v lednici a při obtížích užíváme jeden hrnek (250 ml) denně.

Kontraindikace:

Nepoužívejte u dětí do dvanácti let a také u těhotných žen a kojících matek. Kontraindikací je také astma a přecitlivělost na rostlinu.

Zajímavost

Tužebník se mimo lékařství používá díky svým jemným bílým květům i jako dekorativní květina do květinových vazeb. Květy tužebníku krásně voní, proto se jím dříve zasypávala podlaha, aby domov hezky voněl. V dnešní době se jeho aroma používá do různých kosmetických přípravků – parfémů apod. Navíc obsahuje i žluté barvivo – využívá se při barvení textilu.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů