21 nejlepších bylinek na ledviny a močové cesty

bylinky na ledviny

Máte problémy s ledvinami?

Ledviny a celé močové ústrojí je samozřejmě důležitou součástí našeho organismu, filtrující škodliviny v těle, a tak je potřeba, aby správně fungovaly.

Ovšem opět si můžeme pomoci přírodní cestou!

Pár obecných rad

Než se obrátíte na bylinky, měli byste také do své životosprávy zařadit alespoň některé z těchto rad:

  • Dodržujte pitný režim: Pravidelně doplňujte tekutiny, ať už v podobě stolní vody, ovocných šťáv nebo čajů. Doporučujeme užívat i urologické čaje.
  • Držte se v teple: Prochladnutí má velký vliv na ledviny i močové cesty. Buďte tak vždy v teple. Při problémech by vám měly pomoci i horké koupele, nejlépe s přídavkem esenciálních olejů.
  • Omezte sůl: Nadměrné solení není pro ledviny to pravé. Při dochucování jídle raději použijte čerstvé bylinky, které navíc mají často i další léčivé účinky, a vyvarujte se i soleným potravinám, jako jsou třeba uzeniny. Nahraďte je raději zeleninou. Pomáhá také ochucení nápojů citronovou šťávou.

Bylinky na ledviny a močové cesty

Všechny tyto bylinky stimulují ledviny nebo jejich oblast. Proto, prosím, vždy zkonzultujte jejich užívání s vaším doktorem, pokud trpíte nějakým vážnějším onemocněním ledvin.

1. Brusnice brusinkabrusnice brusinka

Jedním ze současnosti nejvíce využíváním přírodním lékem je jistě brusnice brusinka. Obsahuje velké množství vitamínů a dalších prospěšných látek, které například znemožňují bakteriím množení a uchycení v ledvinách či měchýři. Brusinky jsou močopudné, působí dezinfekčně a zabraňují infekcím a zánětům v oblasti ledvin a močových cest.

Můžete je využívat více způsoby: Preventivně můžete pít brusinkovou šťávu nebo brusinkový čaj. Účinné jsou i lístky, ze kterých si můžete udělat nálev.

2. Bříza bělokorá

Na ledviny a močové cesty blahodárně působí i bříza bělokorá. Má močopudné a dezinfekční schopnosti a pomáhá z těla vyloučit ionty sodíku, chlór a močovinu.

Nejčastěji se užívá čaj z mladého březového listí. Jisté léčivé účinky mají listy i v bylinkové koupeli.

Čaj z březového listí na ledviny:

Čtvrt litrem vroucí vody přelijeme 2 lžičky mladých listů břízy. 10 minut necháme louhovat a poté scedíme. Pijeme nejlépe 3krát denně.

3. Jalovec obecnýjalovec obecný

Jalovec je pro své silné dezinfekční schopnosti užíván již od středověku. Jeho močopudné působení pak ocení všichni, kteří mají problémy s močovými cestami.

Extrakt z jalovce je používán jako detoxikační přípravek při onemocnění ledvin. Vyšší dávky ale mohou naopak ledviny poškodit. Nedoporučuje se také užívat v těhotenství nebo při kojení.

4. Jehlice trnitá

Tento trnitý keřík skvěle poslouží při nemoci močových orgánů a v přítomnosti ledvinových kamenů. Jehlice je močopudná bylina, která také odvodňuje tělo a přitom nedráždí ledviny.

Z jehlice se používá především kořen. Můžete si z něj udělat čaj, ale lepší je jeho užívání spolu s ostatními močopudnými bylinkami. Nedoporučuje se jeho dlouhodobé užívání ani vyšší dávky.

Bylinná směs na ledviny:

Uděláme si směs ze stejných dílů kořene jehlice, listů břízy a lékořice. Dvě lžíce směsi zalijeme půllitrem teplé vody a 12 hodin macerujeme. Potom vaříme a necháme přikryté vychladnout. Scedíme a pijeme 2krát až 3krát denně, ne však dlouhodobě.

5. Kokoška pastuší tobolka

Kokoška se užívá při zánětlivých onemocnění a je tak vhodná k léčbě močových cest. Podporuje látkovou výměnu a díky svým protikrvácivým schopnostem čistí moč od krve.

Čajová směs pro vyčištění krve v moči:

Dva díly natě kokošky a medvědice smícháme s dílem natě zlatobýlu a dílem truskavce. Takto pijeme 2krát až 3krát denně po několik dní.

6. Kopřiva dvoudomákopřiva dvoudomá

Kopřivu najdete růst skoro všude a to je jedině dobře. Její močopudné a protizánětlivé účinky se hodí při léčení onemocnění ledvin, zabraňuje tvoření ledvinových kamenů a udržuje ledviny od bakterií a infekcí.

Používá se kořen i lístky. Nejčastěji jako čaj nebo formou obkladu.

Kopřivový čaj:

Dvě lžičky čerstvé nebo sušené kopřivy zalejeme horkou vodou, necháme 10 minut louhovat, přecedíme, dosladíme medem a užíváme 2krát denně po několik týdnů.

7. Kukuřičně vlasy

Kukuřici jistě znáte, ale nejspíše jste nevěděli o kukuřičných vlasech, jemných nití na konci klasů s výbornými léčivými účinky. Pomáhají totiž při zánětu ledvin a močového měchýře, při ledvinových kamenech a ledvinové koliky.

Z důkladně usušených kukuřičných vlasů se nejčastěji dělá močopudný čaj.

Čaj z kukuřičných vlasů:

2 lžičky sušených kukuřičných vlasů zalijeme vařící vodou, zakryjeme a necháme louhovat 10 až 15 minut. Poté přecedíme a pijeme 2krát až 3krát denně, přičemž dodržujeme dobrý pitný režim.

8. Kurkumakurkuma med

Kořen kurkumy neslouží jen jako výborné indické koření, ale i jako léčivý prostředek pro čištění ledvin, jater a krve. Jeho protizánětlivé účinky oceníte především jako prevenci a při léčbě zánětů a infekcí v ledvinách.

Šťáva na posílení:

Do hrnku teplé vody přidejte lžíci kurkumové šťávy, citronové šťávy, špetku kajenského pepře a trochu medu. Pořádně promíchejte a pijte jednou denně po několik týdnů.

9. Lichořeřišnice větší

Lichořeřišnice není jen okrasnou rostlinou z Jižní Ameriky, ale také silným spojencem proti urologickým problémům. Má silné antibiotické a antibakteriální účinky, dezinfikuje, pomáhá na záněty, při nachlazení a podporuje močové orgány.

Užívá se ve formě čaje z květů a listů nebo jako tinktura. Žádné nepříznivé účinky lichořeřišnice nejsou známy, a tak ji můžete užívat bez obav.

10. Medvědice lékařskámedvedice-lekarska

Medvědice je vzácný keřík podobný brusnici brusince – a to i svými účinky, jelikož také nachází své využití při zánětech močových orgánů a cest. Působí dezinfekčně a diureticky, pomáhá vylučovat toxiny a bakterie z ledvin a udržuje rovnováhu pH v moči.

Užívání medvědice lze formou čajů, tinktur nebo extraktů v kapslích. Dlouhodobé užívání se však neobejde bez nežádoucích účinků, a tak je třeba její použití konzultovat s doktorem. Nesmí ji užívat děti do 5 let a těhotné nebo kojící ženy.

11. Miřík celer

Pokud máte problémy s ledvinami, celer bude vaší nejoblíbenější zeleninou. Má močopudné vlastnosti a obsahuje živiny, které výborně stimulují ledviny a chrání je před tvořením ledvinových kamenů a infekcí.

Celer se samozřejmě nejvíce využívá jako zelenina, ale léčivé jsou i jeho listy. Výborně se také hodí i jako přísada do přírodních džusů a smoothies.

12. Mochyně židovská třešeň

I tato okrasná rostlina má spoustu léčivých účinků. Mochyně je močopudná, detoxikační, pomáhá odvádět sůl z moči, léčit ledvinové kameny a močové ústrojí.

Léčivé jsou hlavně její zralé plody, zbytek rostliny (a nezralé bobulky) jsou mírně jedovaté, a tak je vždy zapotřebí opatrnosti.

Čaj na ledvinové kameny:

Zahřejeme půl litru vody a poté do něj nasypeme 30 až 35 sušených plodů mochyně. Vaříme 10 až 15 minut, pak přecedíme a pijeme párkrát denně.

13. Pampeliška lékařskápampeliška lékařská

Pampeliška neboli smetánka skvěle poslouží pro své diuretické účinky a schopnost pročistit ledviny a játra. Navíc zklidňuje močové ústrojí, a tak je vhodná na všechny problémy této oblasti.

Nejčastěji se používá jako čaj nebo med.

Čaj pro vyčištění ledvin:

2 lžičky sušené pampelišky zalijte vodou a vařte 5 minut. Poté odstavte, zakryjte a nechte 10 minut louhovat. Dále přeceďte a dochuťte medem. Pijte 2 čaje denně.

14. Petržel zahradní

Petržel je často používanou rostlinou. Ne všichni však znají její léčivé schopnosti především v oblasti ledvin a močových cest. Působí močopudně a obsahuje spoustu prospěšných látek. Je tak používána proti bolestem ledvin a tvoření ledvinových kamenů.

Používá se především v čajích, ať už samostatně nebo jako součást bylinných směsí. Nedoporučuje se však častější užívání ve vyšších dávkách, při bolestivých menstruacích nebo v těhotenství.

15. Proskurník lékařskýproskurník lékařský účinky

Už od starověku je proskurník používán jako léčivá bylina a to nejen pro své účinky proti zánětům močových cest, měchýře a ledvin. Je močopudný, pomáhá čistit ledviny a zbavovat je toxinů.

Užívají se všechny jeho části dle léčby. Nedoporučuje se však užívat těhotným a kojícím ženám a lidem trpící diabetem.

Čaj z proskurníku:

Lžičku sušeného kořene a listů proskurníku přelijeme horkou vodou, přikryjeme a necháme 8 až 10 minut louhovat. Poté přecedíme a pijeme 2 hrnky denně přibližně týden.

16. Přeslička rolní

Přeslička rolní není jen polní plevel, ale výbornou léčivou bylinkou. Nás především zajímají její močopudné a svíravé účinky. Využívá se tak při zánětu močového měchýře, rozpouštění ledvinových kamenů a k odstranění škodlivin a soli z těla.

Přeslička se užívá ve formě čaje z nati nebo i jako přísada do koupele. Měla by se ale užívat jen krátkodobě, jinak může způsobovat nevolnost, nechutenství a v rizikových případech i lehčí otravu.

Čaj z přesličky:

1 až 3 lžičky čerstvé nebo sušené přesličky zalejeme vařící vodou, přikryjeme a necháme louhovat po 5 až 10 minut. Pak čaj scedíme a pijeme 2 až 3 hrnky denně po celý týden.

17. Růže šípkovášípek

Šípek pomáhá na onemocnění močového ústrojí a ledvin a navíc působí proti nachlazením a infekcím. Je tedy vhodné ji využívat i preventivně k zvýšení naší obranyschopnosti.

Šípkovou růži využijeme ve formě čaje, ale díky vysokému obsahu vitamínu C se hodí i pro zavařování nebo do kompotů.

18. Truskavec ptačí

Truskavec se používá pro jeho močopudné působení, pomáhá z těla odstraňovat nadměrnou sůl a také rozpouští ledvinové kameny.

Používá se nať, nejčastěji jako odvar nebo spolu s ostatními bylinkami v léčivých směsích.

19. Vrbovka malokvětá

Vrbovka výborně poslouží při léčení močových ústrojí u obou pohlaví. Používá se i na vysoký tlak nebo různá onemocnění srdce a u mužů navíc pomáhá i při problémech s prostatou.

Nejčastěji se vrbovka používá jako čaj z kvetoucí natě, přičemž nemá žádné vedlejší účinky, a tak je možné ho pít i dlouhodobě.

20. Vřes obecnývřes obecný

Vřes je velmi rozšířený růžový keřík, který oceníte hlavně pro jeho močopudné, dezinfekční a antiseptické účinky. Pomáhá na močové cesty, při zánětech močového měchýře i při chorobách ledvin.

Používá se nať, nejčastěji jako čaj s příjemnou chutí. Často i ve směsích spolu s řepíkem, šalvějí nebo přesličkou.

21. Zlatobýl obecný

Zlatobýl neboli celík je mnohými považován za nejlepší bylinku na ledvinové nemoci. Proti tomuto označení nenajdete moc argumentů, jelikož má skvělé dezinfekční a močopudné schopnosti, pomáhá léčit záněty, čistit moč od bílkovin a krve a také rozpouští ledvinové kameny.

Nejčastěji se používá v nálevu a v čajových směsích. Můžete ho také najít ve formě masti.

Čaj faráře Kúnzla:

Smícháme dva díly zlatobýlu a svízele a jeden díl hluchavky. Celou směs zalijeme ¾ litru vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Poté scedíme a pijeme 3krát denně po dobu 2 až 3 týdnů. Tuto kúru užíváme alespoň jednou do roka jako prevenci onemocnění ledvin a močových cest.

Věříme, že vám schopnosti těchto bylinek pomohou!

foto: Sten Porse, Tyler Smith, Piero Amorati, HermannFalkner/sokol, Nuuuuuuuuuuul, .Bambo., leucotea, John Haslam
 
bylinkopedie nákup produktů

1 komentář

  1. Na močové cesty používáme Bruslinky. Je to samozřejmě z brusinek :-) Podporuje správnou funkci močového ústrojí

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here