Jak se vyznat v účinných látkách léčivých rostlin

Silice, alkaloidy, saponiny a kdoví co ještě a jaké další účinné látky… Těch účinných látek je opravdu hodně. Pokusíme se vám je představit jednoduše a přehledně, abyste se k našemu článku mohli vrátit vždy, když si něčím nebudete jisti.

Silice – jsou těkavé organické látky, které jsou typické svou specifickou vůní a chutí (v tymiánu, mateřídoušce, levanduli). Jsou nerozpustné ve vodě. Nesmí se používat neředěné přímo na pokožku, protože pak vyvolávají podráždění a zčervenání. Ale např. v aromaterapii se používají pro své výborné protizánětlivé a dezinfekční účinky.

Alkaloidy – jsou složité organické látky obsahující dusík a většinou jsou pro člověka jedovaté. Alkaloidy najdeme ve všech narkotikách, patří sem morfin, kodein, piperin a narkotin. Alkaloidy může předepsat pouze lékař. Běžně se však s alkaloidy můžeme setkat v kávě a čaji (kofein) a také v protizánětlivých náplastech na bolest (capsaicin pocházející z pálivé papriky).

Glykosidy – jsou organické sloučeniny, které obsahují cukr a aglykon. Působí zejména na činnost srdečního svalu, ale některé jsou jedovaté (v náprstníku, konvalince).

Saponiny – jsou bezdusíkaté glykosidy, které jsou rozpustné ve vodě. Název dostaly podle toho, že ve vodě pění. Některé jsou pro člověka neškodné, jiné jsou jedovaté. Jejich léčebný účinek je nepřímý – většinou jen napomáhají vstřebávání jiných látek. Saponiny obsahuje např. mydlice, violka, ženšen a lékořice.

Antibiotika – jsou látky, které hubí choroboplodné organismy, zejména bakterie. Významným přírodním antibiotikem je med, antibiotika obsahuje i cibule a česnek.

Slizy – jsou látky, které vytvářejí na sliznici orgánů ochrannou vrstvu a zmírňují záněty dýchacích cest. Vyskytují se v kořeni proskurníku, kostivalu, měsíčku apod.

Třísloviny – jsou látky, které mají stahující účinek, takže působí při zastavení krvácení nebo průjmu. Jsou obsaženy v bazalce, saturejce, merlíku, dubové a vrbové kůře.

Hořčiny – podle názvu jsou to hořké látky, které dráždí chuťová čidla, povzbuzují činnost žaludku a střev a činnost žláz s vnitřní sekrecí. Z bylin sem patří zeměžluč a pelyněk.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

 

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here