Ženšen pravý

Česky:

Ženšen pravý
Latinsky: 

Panax ginseng
Slovensky:  

Všehoj ázijský

Ženšen pravý (Panax ginseng) má mnoho přezdívek. „Všelék“ nebo „kořen života“, i tak se přezdívá ženšenu, bylině s tisíciletou tradicí ve východní medicíně.

ženšen pravý
Česky: Ženšen pravý Latinsky: Panax ginseng Slovensky: Všehoj ázijský

Léčivé účinky

 • Přispívá k normální hladině glukózy v krvi.
 • Podporuje fyzický výkon.
 • Pomáhá při stresu a depresi.
 • Zpomaluje stárnutí.
 • Snižuje únavu.
 • Dodává energii.
 • Posiluje imunitní systém.
 • Má pozitivní vliv na oběhový systém.
 • Redukuje nádorové buňky.
 • Zlepšuje krátkodobou i dlouhodobou paměť a soustředění.
 • Má pozitivní vliv na sexuální život.
 • Pomáhá udržovat dobré psychické schopnosti.

Kontraindikace:

Ženšenu by se měli vyhnout lidé s hypertenzí nebo srdečními chorobami – bylinka může zvýšit krevní tlak.

Ženšen má silnou antikoagulační aktivitu, proto by jej neměli užívat lidé s hemofilií nebo jinými poruchami srážlivosti krve. Ženšen se nesmí užívat s warfarinem. Ženšen snižuje hladinu cukru, což je důvod, proč se nedoporučuje pro osoby s hypoglykémií.

Ženšen by neměl být užíván u horečnatých onemocnění nebo při příznacích zánětu. Neužívejte ženšen spolu s jinými bylinami, které stimulují organismus a pamatujte na to, že při jeho užívání byste měli omezit pití kávy.

Neužívejte ženšen ve večerních hodinách, může způsobit nespavost. Ženšen by neměl být podáván dětem, těhotným ženám a kojícím matkám.

Použití a přípravky

Ženšen a jeho léčivé účinky můžete využívat v mnoha formách, například jako tablety, tinktura, sirup nebo šampon. Objevuje se však i v kávě, čaji, mýdlech, zubních pastách, ústních vodách a dalších produktech.

Je možno ho užívat dlouhodobě a preventivně, nehodí se však pro děti a těhotné nebo kojící ženy. Při kardiovaskulárních nebo jiných vážných zdravotních obtížích je potřeba se poradit o jeho užívání s lékařem.

O ženšenu pravém

Ženšen se tradičně pěstuje především v Číně a jihovýchodním Rusku.

ženšen pravý účinkyObsahuje unikátní účinné látky s dlouhodobým léčivým působením. Jedná se především o aminokyseliny, polysacharidy, peptidy a vitamíny. Hlavní složkou jsou glykosidy s názvem ginsenosidy, které jsou v kořeni obsaženy nejhojněji v 5. roce života rostliny, potřeba jsou i správné podmínky pěstování.

Nejčastěji se využívá ženšen pravý, ale známý je také pětilistý, u kterého jsou však léčivé listy, nikoliv kořen.

Čaj z ženšenu

Ukrojte 2 tenké plátky z kořene a přelijte asi 150 ml vody. Povařte asi 10 minut. Poté přidejte lístky svého oblíbeného čaje, nechte louhovat a vypijte. Ženšen spolu s čajem působí v synergii, takže se jejich účinky násobí. Neužívejte více než 3x denně a v podvečerních hodinách nebo v noci. Může způsobovat nespavost.

foto: Eugene Kim, dailylifeofmojo
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů