Sběr bylinek: Právě v červenci a srpnu nastává období, kdy mnoho bylin dosahuje svého vrcholu růstu a my je můžeme plně využít, ať už jako čerstvé, nebo na sušení. Nezapomínejte na to, že bylinky nasušené na vrcholu svého vegetačního období, si svou sílu zachovávají i po usušení. V létě sbíráme zejména natě, kvetoucí bylinky a listy, naopak kořeny si necháváme na podzim, kdy se do nich síla stahuje.
Máta
Máta (lat. Mentha) je aromatická bylina s osvěžující vůní a chutí. Lze sbírat listy a používat je čerstvé nebo sušené v čaji, nápojích nebo kulinářských receptech. Mátu si většinou pěstujeme na zahradě, v bylinkové zahrádce nebo bylinkové spirále. Jen dávejte pozor na to, že se hodně rozrůstá a může být invazivním druhem. Některé máty lze najít i v přírodě – máta vodní nebo máta klasnatá.
Levandule
Levandule (lat. Lavandula) je oblíbená kvetoucí bylina se silnou vůní. Květy lze sbírat a sušit pro výrobu aromatických sáčků, olejů nebo kosmetických přípravků. I levanduli budete spíše sbírat přímo na vaší zahradě. Ale nezapomeňte si k ní přivonět nebo připravit čaj z čerstvé kvetoucí natě – ten je nejsilnější a zahání chmury i mírné deprese.
Rozmarýn
Rozmarýn (lat. Rosmarinus officinalis) je další aromatickou bylinkou, která má tentokrát jehlicovité listy a lahodnou vůni. Jeho listy se sbírají a používají čerstvé nebo sušené jako koření do pokrmů. Rozmarýn se hodí k pečení i grilování, a tak je v létě velmi oblíbený.
Šalvěj
Šalvěj (lat. Salvia officinalis) je bylina s kožovitými listy a intenzivní vůní, kterou si nejspíš budete na zahradě hýčkat – je totiž také medonosná a přilákává včely do zahrady, které pak opylují i ostatní květiny a rostliny. Listy lze sbírat a používat čerstvé nebo sušené pro přípravu čajů, koření nebo léčivých mastí.
Třezalka tečkovaná
Třezalka tečkovaná (lat. Hypericum perforatum) je planě rostoucí bylinka, kterou najdete na všech sušších místech. To ale neznamená, že byste si ji nemohli pěstovat i na zahradě. Třezalka je přírodní antidepresivum, jen pozor na její používání na sluníčku – vyvolává kožní reakce.
Heřmánek
Heřmánek (lat. Matricaria chamomilla) je také planě rostoucí bylinkou, ale mohli byste si jej splést s rmenem rolním nebo heřmánkovcem nevonným, z nichž ani jeden nemá léčivé účinky. Poznáte je od sebe tak, že zatímco heřmánek pravý má vyklenuté a duté květní lůžko, rmen rolní ani heřmánkovec jej nemají. Heřmánek je výborný na uklidňující čaj.
Měsíček
Měsíček (lat. Calendula officinalis) je skvělou bylinkou na ženské obtíže a doporučuje se popíjet čaj z měsíčku při silné, bolestivé nebo nepravidelné menstruaci. Měsíček je obvykle pěstován v bylinkových zahrádkách nebo bylinkových spirálách, protože navíc přivádí pozornost ke svým překrásným úborům a také láká včely.
Meduňka
Meduňka (lat. Melissa officinalis) je nejlepší bylinkou pro nespavce. Čaj z čerstvé nebo sušené meduňky uspí večer miminko i dospělého chlapa. Meduňkové listy se také hodí na ozdobu dezertů a koláčů. Meduňka se dá výborně pěstovat v bylinkové zahradě nebo spirále.
Bazalka
Bazalka (lat. Ocimum basilicum) je aromatická bylina s výraznou vůní pocházející ze Středomoří. Lze sbírat listy a používat je čerstvé nebo sušené jako koření do pokrmů, salátů nebo omáček. Čerstvými listy ozdobíte i italskou pizzu. Bazalka je jemná a potřebuje polostinné místo a hlídat od škůdců, jako jsou mšice nebo molice.
Jestliže máte během prázdnin trochu volna, vydejte se na zahradu i do přírody a bylinky si nasušte do zásoby. V zimě jako když je najdete.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.pixabay.com, www.radimejak.cz, Staňková-Kröhnová, Magdalena: Bylinky pro děti a maminky, Grada, Praha 2009.