Jaké bylinky najdeme v lese

Některým bylinkám se nejlépe daří v lese. Takže až půjdete příště do lesa, nezapomeňte si nasbírat následující léčivé rostliny. Opět dávejte pozor na to, abyste neponičili celou vegetaci nebo zbytečně nezničili jiné rostliny.

Bez černý – je keř či strom, který najdete spíše na okraji lesa. Sbírají se květy, plody i listy.

Borovice lesní – jehličnatý strom dorůstající až 40 metrů. Sbírají se pupeny a mladé výhonky, ze kterých se vyrábí čaj, tinktura nebo koupel.

Borůvka – roste ve vlhčích jehličnatých a smíšených lesích. Sbírají se mladé listy a plody.

Bříza – strom 10–20 metrů vysoký, sbírají se listy, listové pupeny a míza.

Dub letní – statný strom dorůstající až 40 metrů výšky. Sbírá se hladká kůra, pupeny a žaludy (ty se používají jako kloktadlo při bolestech v krku).

Hloh obecný – keř nebo strom vysoký asi 7 metrů. Sbírají se listy, květy a plody.

Hluchavka bílá – vytrvalá bylina 20–40 cm. Sbírají se květy.

Jahodník obecný – vytrvalá bylina, která roste ve smíšeném lese. Sbírají se listy a plody.

Jalovec obecný – pokud jej nepěstujeme v zahradě, najdeme jej nejspíše v podrostu borového či smíšeného lesa, je to jehličnatý keř až 6 metrů vysoký. Sbírají se plody, tzv. jalovčinky.

Jmelí bílé – jsou poloparazitické keříčky, které tvoří kulovité trsy v korunách stromů, nejčastěji na borovicích, jedlích, smrcích a akátech. Sbírají se vrcholky větviček s plody.

Kakost smrdutý – jednoletá bylinka s růžovofialovými květy a dlouhými zobákovitými plody. Celá rostlina nepříjemně páchne – odtud také její jméno. Sbírá se kvetoucí nať.

Meruzalka černá – planě rostoucí keř až 2 m vysoký s lesklými černými bobulemi. Sbírají se bobule a listy.

Mochna nátržník – vytrvalá bylinky roste ve světlých lesích a na pasekách. Sbírá se oddenek bez kořenů.

Prvosenka jarní – vytrvalá bylinky se žlutými květy na okolíku, roste ve světlých lesích. Sbírají se květy, nať a oddenek s kořeny. Ovšem protože je rostlina chráněná, oddenek s kořeny se nesmí sbírat v přírodě, za tímto účelem se rostlina pěstuje uměle.

Řešetlák počistivý – keř až 3 metry vysoký roste na okrajích lesů, má drobné květy a černé plody. Sbírají se plody a kůra.

Třezalka tečkovaná – vytrvalá bylinka až 60 cm vysoká, v lese ji najdeme spíš na pasece, protože potřebuje slunné stanoviště. Sbírá se kvetoucí nať.

Vřes obecný – polodřevnaté keříky 20–50 cm vysoké tvoří souvislé porosty na pasekách a v borových lesích. Sbírá se kvetoucí nať.

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here