Jahodník obecný

Česky:  

Jahodník obecný

Latinsky:

Fragaria vesca

Slovensky: 

Jahoda obyčajná

Jahodník obecný je bylina, jejiž plody patří mezi nejoblíbenější ovoce s vynikající chutí a vůní a jejíž léčebné účinky mnohé z nás překvapí.

jahodník obecný
Česky: Jahodník obecný, Latinsky: Fragaria vesca, Slovensky: Jahoda obyčajná

Léčivé účinky

  • Napomáhá látkové výměně.
  • Podporuje léčbu anémie.
  • Tlumí bolesti hlavy.
  • Podporuje trávení.
  • Pomáhá při léčbě zánětu močových cest.
  • Pomáhá léčit hemeroidy.
  • Pomáhá při cévních obtížích.

Použití a přípravky

Čerstvé plody pomáhají při léčbě žaludečních vředů, dny, aterosklerózy, výborně podporují trávení a působí proti zácpě. Čaj z listů jahodníku léčí průjmy, potlačuje nervozitu, podporuje činnost ledvin. Nálev je výbornou desinfekcí dutiny ústní, pomáhá při paradentóze. Zevně lze čerstvé rozmačkané listy použít jako obklady na ekzémy, poranění na kůži, ale i na hnisající živé rány.

 

Kontraindikace:

Neužívejte, trpíte-li alergií na jahody nebo produkty z nich.

O jahodníku obecném

jahodník obecnýJahodník obecný (Fragaria vesca) netřeba sáhodlouze představovat, neboť patří k jedné z nejoblíbenějších rostlin pěstovaných na zahrádkách, či v závěsných truhlících na balkonech a lodžiích, kde působí nejen prakticky, ale také velmi dekorativně. Rostlina se vyskytuje hojně i v lese, na loukách a křovinatých mezích.

Nejrozšířenější využití plodů jahodníku je bezesporu v kuchyni. Existuje bezpočet receptů na dobroty připravené ze šťavnatých, sladkých jahod. Ať už jsou to nejrůznější moučníky, ovocné polévky, kompoty, šťávy, marmelády… Využití je opravdu široké. Sušené listy nejčastěji přidáváme jako jednu z ingrediencí čajových směsí.

V oblasti léčitelství se ale jahodník také neztratí. Plody obsahují spoustu tělu prospěšných látek jako pektin, kyselinu salicylovou, třísloviny, listy pak draslík, flavonoidy, silice, vitamin A, B a C.

Domácí recepty

  • Čaj: Směs na přípravu lahodného čaje připravíme z pěti dílů listů jahodníku, tří dílů listů borůvky, tří dílů šípků, dvou dílů listů maliníku a jednoho dílu květních plátků šípkové růže. Dvě lžíce bylinné směsi zalijeme půllitrem vroucí vody a necháme cca 15 minut louhovat v přikryté nádobě. Poté výluh scedíme a přidáme šťávu z poloviny citronu. Čaj můžeme mírně osladit medem, či hnědým cukrem. Vychlazený je velmi chutný a skvěle zahání žízeň.
foto: Cano Vääri, free photos

bylinkopedie koupit bylinky a produkty