Hloh obecný

Česky:  

Hloh obecný

Latinsky:  

Crataegus oxyacantha

Slovensky:

Hloh obyčajný

Hloh obecný je keř či strom, jehož květy i plody mají bohaté léčebné účinky spojené s krevním tlakem a neurózami.

hloh obecný
Česky: Hloh obecný, Latinsky: Crataegus oxyacantha, Slovensky: Hloh obyčajný

Léčivé účinky

 • Snižuje krevní tlak.
 • Uvolňuje stres.
 • Pomáhá při bušení srdce.
 • Pomáhá při slabosti srdce.
 • Pomáhá při nespavosti.
 • Pomáhá proti přecitlivělosti.
 • Pomáhá při těžkém dechu.

Použití a přípravky

Používá se květ, plod a list, vše se suší. Užívá je jako droga nebo jako tinktura. Nejúčinněji působí látky získané z květu použité jako tinktura. Součástí čajových směsí, případně k dostání sušený list a květ samotný v lékárnách či specializovaných obchodech.

 • Kapsle Immunity Star s hlohem zlepšují funkci imunitního systému a mají antiseptické, antioxidační a antivirové účinky.

O hlohu obecném

Hloh obecný (Crataegus oxyacantha) je keř nebo strom dorůstající výšky až 7 metrů. Roste v celé Evropě od nížin až do hor. V českých zemích roste běžně v zahradách, na mezích, u lesů či podél silnic.

hloh obecný účinkyRostlina obsahuje flavonoidy (vitexinrhamnosid, kvercetin, hyperozid), triterpenové deriváty (kyselina ursolová, oleanová a krategová), aminopuriny (adenosin, adenin, guanin), dále třísloviny, saponiny a anthokyanidy. V plodech jsou také karoteny, cukry, pektiny, vitamíny C a B. Látky jsou účinné proti kornatění tepen, na uklidnění nervů a celkově upravují srdeční rytmus, tím snižují tlak.

Účinky hlohu se dostaví až po čase pravidelného užívání a jeho volba při domácí léčbě by měla být konzultována s lékařem, neboť nemoci srdce jsou zpravidla důsledkem závažnějších onemocnění a navíc hloh má vliv na léky na srdce či krevní tlak.

Kontraindikace:

Hloh by neměl být používán, trpíte-li srdečními problémy nebo hypotenzí, může rovněž ovlivňovat některé léky, předepisované na tato onemocnění. Neužívejte při přecitlivělosti a během těhotenství a kojení. Neměl by být podáván dětem mladším 12 let.

Domácí recepty

 • Odvar (dle knihy Hoffmannová-Jebavý 1973): lžičku sušeného listů a 1 lžičku sušených květů necháme přejít varem a necháme 15 minut stát. Pijeme chladný 1 šálek ráno a jeden šálek večer.
 • Odvar z plodů: 2 lžíce sušených plodů na 0,5 l vody povaříme 10 minut. Pijeme 2 šálky denně vlažný. Vhodný proti ledvinovým kamenům.
 • Tinktura: Sušené květy zalijeme lihem a 14 dní necháme v uzavřené láhvi stát. Občas protřepeme. Dávkujeme 3x denně 20 kapek na lžíci vody.
foto: HermannFalkner/sokol, Phil Sellens

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů