Hluchavka bílá

Česky: 

Hluchavka bílá

Latinsky: 

Lamium album

Slovensky:

Hluchavka biela

Hluchavka bílá je v našich končinách všudypřítomná. Je známá též jako „nepálivá kopřiva“ a jako plevel roste takřka na každé zahradě.

hluchavka bílá
Česky: Hluchavka bílá, Latinsky: Lamium album, Slovensky: Hluchavka biela

Léčivé účinky

  • Pomáhá při hojení ran.
  • Pomáhá při léčbě hemoroidů.
  • Pomáhá při léčbě horních cest dýchacích.
  • Upravuje činnost trávicí soustavy.

Použití a přípravky

Sbírá se květ. Droga je téměř bez pachu a má slabě hořkou chuť. Snadno vlhne a hnědne, zejména pomačkaná, a tím se stává nepoužitelnou. Doporučuje se po přirozeném sušení ještě krátké zahřátí umělou teplotou. Užívá se vnitřně v nálevu jako prostředek usnadňující vykašlávání (několikrát denně 2—3 čajové lžičky na šálek vody) při zánětech horních cest dýchacích, chronické bronchitidě apod. Upravuje střevní činnost a reguluje stolici.

Zevně jako prostředek na hojení ran v koupelích a obkladech při pyodermiích, mokvavých ranách, abscesech, furunkulose, hemoroidech apod.

  • Gynex s hluchavkou má širokospektrální regenerační účinek. Dokáže tělo detoxikovat a má blahodárný vliv na činnost orgánů.
  • Hluchavku najdete i ve směsích Dědka kořenáře, například v šalvějové, jahodovémalinové nebo borůvkové.

O hluchavce bílé

Hluchavka bílá (Lamium album) je vytrvalá bylina, která je rozšířená po celé Evropě. U nás roste nejčastěji v křovinách, v příkopech a na rumištích.

Obsahuje hlavně slizové látky, katechinové třísloviny, silici, flavonové glykosidy, isoquercitrin, saponin, cholin a biogenní aminy histamin, tyramin a metylamin.

hluchavka bílá účinkyHluchavka použitá zevně má hyperemizující účinek, překrvuje kůži a zmenšuje místní dráždivost. Vnitřně v nálevu působí protizánětlivě a mírně diureticky. Ulehčuje odkašlávání, hlavně pro svůj obsah saponinů. Rostlina může i příznivě působit na nervovou soustavu.

Hluchavka je medonosná rostlina. Nektar z květů je jedlý a má příjemnou nasládlou chuť.

Čaj z hluchavky má protizánětlivý, močopudný a detoxikační účinek, doporučuje se však i při nespavosti a nervozitě

Nálev z květů hluchavky Připravíme z 1 vrchovaté lžičky sušených květů hluchavky, které přelijeme čtvrt litrem vroucí vody a necháme odstát 10 minut. Přecedíme a pijeme v době obtíží 2-3x denně. Nedoporučuje se ale užívat dlouhodobě bez přestávky.

Kontraindikace:

Těhotné a kojící ženy mohou používat tuto bylinku pouze externě.

foto: Nuuuuuuuuuuul, Dean Morley

bylinkopedie koupit bylinky a produkty