Dub letní

Česky:  

Dub letní

Latinsky:  

Quercus robur

Slovensky: 

Dub letný

Dub je mohutný listnatý strom, který se vyskytuje v Evropě a Asii. V lékařství se používá na otevřená zranění nebo pro zastavování krvácivosti.

dub letní
Česky: Dub letní Latinsky: Quercus robur Slovensky: Dub letný

Léčivé účinky

  • Má pozitivní účinky při vzniku hemeroidů.
  • Pomáhá zastavovat krvácivost.
  • Je vhodný při léčení otevřených ran.
  • Pomáhá při omrzlinách a popáleninách.
  • Používá se k výplachu při zánětu očí.

Použití a přípravky

Dubová kůra má protizánětlivé účinky. Odvar z kůry dubu se používá jako kloktadlo při zánětech sliznice dutiny ústní a hrtanu. Zároveň se odvar z kůry přidává do ústních vod s protizánětlivým účinkem.

Ale pozor, odvar z kůry není vhodné aplikovat na rozsáhlé popáleniny či velké rány.

Vnitřní použití dubu letního je pouze ve směsi s ostatními bylinami a to pouze v případě, že užívající není alergický na látky, které obsahuje dubová kůra.

  • Dubové kapky fungují jako dezinfekční a protizánětlivý přípravek podporující regenerace a hojení kůže a sliznic.
  • Korolen s extraktem z dubu je lék se širokospektrální použitím. Ovlivňuje hlavně dráhu srdce, sleziny a má vliv na tenké střevo a plíce.

O dubu letním

dub letní využitíKoruna dubu letního (Quercus robur) je velmi mohutná. Dub dorůstá výšky až 45 metrů. Pokud se dub nachází v lese, ztrácí spodní větve. Dřevo tohoto stromu je velice tvrdé a používá se pro topení v rodinných domech díky své vysoké výhřevnosti. Plodem dubu je žalud, který slouží jako potrava lesní zvěři.

Dubová kůra se sbírá z kmenů a větví do síly 5 cm a bez dřevěných zbytků. Kůru je nejlepší sbírat na jaře a to hladkou a lesklou. Kůra, která je popraskaná, je méně účinná. Sušení kůry je vhodné na slunci nebo do teploty 45 °C pomocí umělého sušení.

V lékařství se používá pro léčení různých kožních onemocněních. Dub je odjakživa symbolem síly a odolnosti. V Německu je považován za národní strom. Velké množství dubů na jednom místě se nazývá doubrava.

Domácí recepty

  • Koupel: Z dubu letního je možné si udělat koupel, která se používá při vzniku hemeroidů. Dvě lžíce jemně nadrcené kůry se namočí do 1 litru vody, což se nechá následně odstát asi 8 hodin. Poté se směs přivede do varu po dobu 15 minut. Vyvařenou vodu dolijeme do 1 litru čistou vodou a znovu uvedeme do varu spolu s přidáním dalších 6 lžic byliny. Odstavíme z plotny a necháme přikryté 20 minut a louhujeme. Tato koupel, které se říká sedací, by měla trvat okolo 20 minut.

Kontraindikace:

Nepoužívejte při přecitlivělost na léčivé složky. Neužívejte na otevřené rány nebo infikované části kůže či sliznic.

foto: Jordi Roy Gabarra, Edward Baker

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů