Česky:
Dub letní |
Latinsky:
Quercus robur |
Slovensky:
Dub letný |
Dub je mohutný listnatý strom, který se vyskytuje v Evropě a Asii. V lékařství se používá na otevřená zranění nebo pro zastavování krvácivosti.
Léčivé účinky
- Má pozitivní účinky při vzniku hemeroidů.
- Pomáhá zastavovat krvácivost.
- Je vhodný při léčení otevřených ran.
- Pomáhá při omrzlinách a popáleninách.
- Používá se k výplachu při zánětu očí.
Použití a přípravky
Dubová kůra má protizánětlivé účinky. Odvar z kůry dubu se používá jako kloktadlo při zánětech sliznice dutiny ústní a hrtanu. Zároveň se odvar z kůry přidává do ústních vod s protizánětlivým účinkem.
Ale pozor, odvar z kůry není vhodné aplikovat na rozsáhlé popáleniny či velké rány.
Vnitřní použití dubu letního je pouze ve směsi s ostatními bylinami a to pouze v případě, že užívající není alergický na látky, které obsahuje dubová kůra.
- Dubové kapky fungují jako dezinfekční a protizánětlivý přípravek podporující regenerace a hojení kůže a sliznic.
- Korolen s extraktem z dubu je lék se širokospektrální použitím. Ovlivňuje hlavně dráhu srdce, sleziny a má vliv na tenké střevo a plíce.
O dubu letním
Koruna dubu letního (Quercus robur) je velmi mohutná. Dub dorůstá výšky až 45 metrů. Pokud se dub nachází v lese, ztrácí spodní větve. Dřevo tohoto stromu je velice tvrdé a používá se pro topení v rodinných domech díky své vysoké výhřevnosti. Plodem dubu je žalud, který slouží jako potrava lesní zvěři.
Dubová kůra se sbírá z kmenů a větví do síly 5 cm a bez dřevěných zbytků. Kůru je nejlepší sbírat na jaře a to hladkou a lesklou. Kůra, která je popraskaná, je méně účinná. Sušení kůry je vhodné na slunci nebo do teploty 45 °C pomocí umělého sušení.
V lékařství se používá pro léčení různých kožních onemocněních. Dub je odjakživa symbolem síly a odolnosti. V Německu je považován za národní strom. Velké množství dubů na jednom místě se nazývá doubrava.
Domácí recepty
- Koupel: Z dubu letního je možné si udělat koupel, která se používá při vzniku hemeroidů. Dvě lžíce jemně nadrcené kůry se namočí do 1 litru vody, což se nechá následně odstát asi 8 hodin. Poté se směs přivede do varu po dobu 15 minut. Vyvařenou vodu dolijeme do 1 litru čistou vodou a znovu uvedeme do varu spolu s přidáním dalších 6 lžic byliny. Odstavíme z plotny a necháme přikryté 20 minut a louhujeme. Tato koupel, které se říká sedací, by měla trvat okolo 20 minut.
Kontraindikace:
Nepoužívejte při přecitlivělost na léčivé složky. Neužívejte na otevřené rány nebo infikované části kůže či sliznic.
foto: Jordi Roy Gabarra, Edward Baker