Bylinky a kojení. Jaké bylinky lze použít?

Další problémy vám může po porodu přinést i kojení vašeho miminka. Většina žen sice začne kojit zcela spontánně a tvorba mléka je dostatečná, avšak přesto se vyskytují ženy, které mají problém s tvorbou mléka.

Podpora tvorby mléka

Pro podporu tvorby mléka je nejdůležitější dostatečný pitný režim. Stejně tak důležitá je i strava, při kojení nemusíte nijak výrazně zvýšit přísun kalorií, spíše je důležité, jaké potraviny si vybíráte. Příliš mnoho sladkostí více mléka nezaručuje, naopak takový silný slepicí vývar dokáže divy. Z bylinek pak tvorbu mléka příznivě ovlivňují (a i miminku prospívají při zažívání) anýz, fenykl, kopr, kmín, kopřiva, lněné semínko, sporýš lékařský, mateřídouška a mateří kašička. Při kojení byste se měly vyvarovat pití alkoholu, který by jednak mohl poškodit mozek miminka, a jednak způsobuje charakteristickou příchuť mléka, která miminku vadí, a to pak odmítá pít.

Popraskané bradavky

Při kojení se vám může lehce stát, že máte popraskané bradavky, což vzniká například špatnou technikou kojení na začátku kojení či rozkousáním bradavek miminkem. Popraskané bradavky můžete vždy zkusit hojit vlastním mateřským mlékem. Pokud to nepomůže, použijte měsíčkovou mast nebo levandulový či rakytníkový olej. Před kojením vždy bradavky omyjte, ať se přípravky nedostanou do pusinky miminku.

Mastitida prsou

Poněkud horší je již mastitida neboli zánět prsou. Dochází k němu na začátku kojení, nebo po odstavení miminka a je způsobován bakterií. I k hojení mastitidy se však s velkou úspěšností používají bylinky – nejlépe ve formě obkladů z éterických olejů z růže, šípku, kakostu či fenyklu, nebo také tvarohové obklady.

Odstavení miminka

Při odstavování miminka mohou ke zklidnění prsů a omezení tvorby mléka posloužit obklady ze šalvěje, máty, petržele či česneku. A nejdůležitější rada na závěr: Kojení si užívejte a při kojení se plně věnujte miminku. To je ten nejlepší způsob, jak si zajistíte dostatečnou tvorbu mléka. bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here