Bylinky podporující tvorbu mateřského mléka

jestrabina lekarska
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                         Jestřabina lékařská

Každá novopečená, ale i ostřílená maminka, se může setkat s tím, že kojení nejde tak, jak by si představovala. Zvláště v období, kdy děťátko roste rychleji (tzv. růstový spurt), se může zdát, že miminko má najednou nedostatek mléka. Také po císařském řezu, kdy ženě může trvat 3 – 4 dny, než se spustí tvorba mléka, protože organismu chybí přirozené hormonální spouštěče, které se běžně spouští po přirozeném porodu. Kromě jiných metod, kterými lze laktaci podpořit, si můžete pomoci i bylinkami. Které bylinky jsou na tvorbu mateřského mléka?

Pískavice řecké seno (Trigonella foenum graecum)

Bylinu znali už staří Egypťané. Je to jednoletá rostlina, má vzpřímenou lodyhu, květy jsou žluté. Plodem je tenký, až 10 cm dlouhý lusk, který uvnitř ukrývá 10 – 20 tuhých semen. Dorůstá výšky 30 – 60 cm. Semena jsou využívána ve farmacii a lidovém léčitelství. Užívají se i listy.

Účinky na organismus

Může zvyšovat produkci mléka u kojících žen. Působí i při nadýmání a průjmu, ulevuje při kašli. Bylinkáři připravovali z mleté pískavice kaši, kterou využívali k obkladům na hnisavé rány a vředy.

Je koupi ve formě kapslí, ale připravit si můžete i čaj:

2 lžičky nasekané pískavice zalijte jedním šálkem studené vody, nechte 3 hodiny stát, potom nechte projít varem a sceďte.

Benedikt lékařský (Cnicus benedictus)

Jeho původ je ve Středomoří a Orientu, v Evropě se ale pěstuje už dávno v klášterních zahradách. Je to jednoletá bylina, která připomíná bodlák. Má ostnatý stonek, okraje listů jsou zubaté a žlutý květ. V přírodě se najít nedá.

Účinky na organismus

Už známý bylinkář Mattioli doporučoval bylinku ženám, které dělaly náhradní kojné. Je součástí směsí, které se užívají při potížích s trávením, chorobách jater a žlučníku. Některé zdroje uvádí i virostatické a antibakteriální účinky. Při větších dávkách ale může způsobit nevolnost a zvracení.

Ke koupi je ve formě kapslí, lze připravit i čajový nálev.

Maminky dle svých zkušeností uvádí, že funguje současné užívání Pískavice a Benediktu lékařského.

benedikt lekarsky
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                         Benedikt lékařský

Jestřabina lékařská (Galega officinalis)

Je to trvalka, vysoká přibližně 1 m. Má vícehlavý oddenek, ze kterého vyrůstá přímá lodyha. Kvete od července do srpna, bílými až fialovo-modrými květy, které jsou v hroznovitém květenství. Její domovinou je Itálie a Balkánský poloostrov.

Účinky na organismus

Podporuje činnost mléčných žláz a tím i laktaci. Dále snižuje hladinu krevního cukru, zlepšuje funkci tlustého střeva, působí močopudně. Ve velkém množství může být toxická, proto se užívá jen malé množství.

Pro podporu laktace se dají koupit kapsle nebo extrakt. Většinou bývá součástí čajů pro kojící maminky. Lze si připravit odvar:

1 lžička sušené nati se přelije jedním hrnečkem vroucí vody, nechá se 10 – 15 minut louhovat. Může se užívat 3x denně 1 šálek.

Moringa olejodárná (Moringa oleifera)

Je rychle rostoucí a nízký strom, který pochází z podhůří Himalájí. Dosahuje výšky až 12 m, má bílé květy, které voní. Má výrazně velké listy, plodem jsou tobolky, tvaru lusku, která obsahují semena. Označuje se jako víceúčelová nebo super – potravina, je doslova nabita prospěšnými látkami.

Účinky na organismus

Při kojení každá žena potřebuje zvýšené množství živin. Moringa má několikanásobně více vápníku než například mléko. Má i vysoký obsah bílkovin, minerálů a vitamínů. Užívá se ve formě kapslí nebo čajového nálevu. Stimuluje tvorbu mléka.

Čajová směs na podporu laktace – anýz, fenykl, kopr, černucha, majoránka, meduňka

Tuto čajovou směs si můžete sami vyrobit, jako bonus jsou to bylinky, které se využívají i při kojeneckých kolikách. Vezměte od každé bylinky vždy po jednom díle, zalijte vroucí vodou, a nechte působit 10 – 15 minut. Můžete pít až třikrát denně do úpravy laktace.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here