Moringa olejodárná

Česky: 

Moringa olejodárná
Latinsky: 

Moringa oleifera
Slovensky:  

Moringa olejodárna

Moringa olejodárná (Moringa oleifera) je známá jako „zázračný strom“ nebo „strom života“, protože je neuvěřitelně užitečnou rostlinou. Má dlouhé, tenké větve a trojúhelníkové semenné lusky. Nejenže je každá část tohoto stromu užitečná a cenná pro dobré zdraví, ale je také snadná jeho kultivace, sklizeň a zpracování pro spotřebu.

Léčivé účinky

Česky: Moringa olejodárná Latinsky: Moringa oleifera Slovensky: Moringa olejodárna
  • Má antioxidační účinky (odstraňuje škodlivé toxiny z těla).
  • Působí proti přirozenému stárnutí.
  • Posiluje imunitní systém.
  • Má antibiotické, antifungální, antivirové, protizánětlivé vlastnosti.
  • Snižuje hladinu cholesterolu.
  • Listy mají nízký glykemický index a jsou bohaté na vlákninu, proto se používají při hubnutí.

Použití a přípravky

Ačkoli moderní vědci nedávno objevili a studovali hodnotu moringy, tato rostlina se používá od starověku k léčbě široké škály onemocnění. Dnes je v mnoha zemích populární zdravotní „superfood (superpotravina)“, protože zlepšuje celkové zdraví a poskytuje širokou škálu základních živin, vitamínů (E, B1, B2 a B3) a minerálů, jako je železo, draslík, hořčík, fosfor, zinek a vápník. Dále pak obsahuje 18 z 20 esenciálních mastných kyselin.

Listy obsahují čtyřikrát více vápníku, než najdeme ve stejném množství mléka, pětkrát více beta-karotenu než v mrkvi, více než trojnásobek množství železa, které se nachází ve špenátu nebo hovězím masu, a dvojnásobek množství bílkovin nalezených v jogurtu. Moringa má údajně nejvyšší poměr bílkovin vzhledem k jakékoliv studované rostlině, přičemž listy obsahují přibližně 40 % bílkovin. Kromě toho obsahuje Moringa chlorofyl, beta-sitosterol, lutein, zeatin a kafoylchinonové kyseliny, které všechny přispívají k celkovému zdraví.

Semena obsahují 35-40 % své hmotnosti v tucích. Jedná se o jeden z nejcennějších rostlinných olejů, který nabízí řadu zdravotních vlastností. Podobně jako kokosový olej je olej z této rostliny velmi stabilní i při vysokých teplotách, a proto je také bezpečně používán k vaření. Tento kouzelný olej, s antioxidačními a anti-stárnoucími vlastnostmi, je dokonalým produktem pro léčbu od hlavy až po paty.

Existuje mnoho způsobů, jak lze konzumovat moringu:

  • Listy lze sušit a vařit jako lahodný zdravý čaj.
  • Čerstvé listy jsou chutným a výživným doplňkem jakéhokoli salátu.
  • Zdravotnické obchody nabízejí moringu ve formě kapslí nebo prášku.
  • Semena můžete jíst syrová nebo vařená ke zvýšení energie.
  • Ve formě oleje se používá k vaření.
  • Semena se používají k výrobě antibakteriálního mýdla.
  • Rozdrcená semena se používají k čištění vody.

O morinze

Moringa olejodárná (Moringa oleifera) pochází z podhůří himálajských hor, ale nyní roste také v jiných tropických a subtropických zemích po celém světě. Je to velmi odolný strom, který prospívá i za sucha a špatné půdy. V dnešní době jsou stromy moringy pěstovány ve velkém počtu regionů.

Moringa olejodárná je strom se štíhlými, klesajícím větvemi, oválnými listy a bělavě žlutými květy, které dozrávají na lusky s kulatými semínky, podobně jako hrachové lusky, ale mnohem větší. Jsou-li semenné lusky zralé, je možné je sklízet, odstranit semena, vysušit a jednoduše je zasadit do půdy v hloubce asi 2,5 cm. Klíčení nastane během 2 – 3 týdnů. Za jeden rok snadno vyroste až do výšky půl metru a nakonec může dosáhnout výšky přes jeden metr. Sazenice a samotný strom mají tendenci růst velmi rychle. Pro zajištění nejlepšího růstu je vhodné pravidelně stříhat vrchní část stromu, aby se stimulovalo větvení na dolním kmenu.

Moringa oleifera je nejen ideálním zdrojem potravy, který doplní vaši stravu, ale poskytuje také živiny, které potřebujete. Je také silným doplňkem, který může být použit k detoxikaci a léčbě mnoha problémů v těle.

Kontraindikace:

Vyhněte se použití kůry, kořenů a květů v těhotenství. Látky, které jsou v nich obsaženy, mohou způsobit´kontrakce dělohy a být příčinou potratu.

Použití nadměrných dávek této bylinky může mít projímavý účinek. Možné nežádoucí účinky užívání Moringy jsou:

  • průjem,
  • hypoglykémie,
  • nevolnost a zvracení,
  • alergické reakce.

Semena Moringy olejodárné můžete zakoupit na eshopu SEMENA.CZ   ZDE

bylinkopedie koupit bylinky a produkty