Toto nepříjemné onemocnění se bohužel může týkat každého z nás. Hemoroidy vznikají v průběhu života buď nesprávnou stravou, při které často dochází k zácpám, nebo u žen také během těhotenství či porodu, kdy plod/miminko tlačí na pánevní dno a tím i na řitní otvor. Samo o sobě to není onemocnění závažné, ale určitě nám dokáže dost znepříjemnit život.
Předcházení hemoroidům
Nejlépe – jako u každé nemoci – je hemoroidům předcházet. Zde je nejdůležitějším faktorem dostatečný pitný režim a pestrá strava s dostatkem ovoce, zeleniny, vlákniny a naopak s vynecháním sladkostí. Proti vzniku hemoroidů – stejně jako křečových žil – je třeba preventivně doplnit vitamin P, najdeme jej v aronii (černá jeřabina), pohance, černém rybízu a bílé části kůry citrusů – tzv. albedo.
Léčení vnitřně
Když už hemoroidy máme, můžeme je léčit jak vnitřně, tak zevně. Ke vnitřnímu použití se hodí tyto bylinky: jinan, dub, kaštan, divizna, třezalka, dobromysl, řebříček, tužebník, hluchavka. Většinu bylinek si můžeme připravit jako čaj, kaštan a jinan můžeme užívat i jako tinkturu.
Léčení zevně
Na zevní léčení můžeme použít bylinky ve formě koupelí či mastí. Na koupele se osvědčil odvar z dubové kůry. Ten připravujeme vždy čerstvý, 1 lžíci dubové kůry zalijeme vroucí vodou a necháme 10–15 minut louhovat. Poté necháme mírně zchladnout a použijeme na sedací koupel cca 20 minut. Používáme denně, ale vždy samozřejmě čerstvý odvar. Můžeme také použít gel nebo sprej z dubové kůry nebo dubové kapky. Jako masti jsou vhodné masti z divizny, žindavy, měsíčku či řebříčku. Místo masti můžeme použít i třezalkový nebo heřmánkový olej. Ve všech případech natíráme postižené místo 2–3x denně, dokud potíže neustoupí. Využijte tedy přírodu a zbavte se hemoroidů jednou provždy.