Adaptogeny mezi bylinkami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adaptogeny jsou přírodní látky, které pracují s tělem člověka a pomáhají jim přizpůsobit se (adaptovat se) – jsou přirozeným spojencem při řešení neustálého stresu a únavy, protože pracují s regulováním důležitých hormonů. Je důležité požívat je pravidelně, abychom se mohli těšit z jejich zdravotních přínosů. Aby mohla být určitá potravina označena za adaptogen, musí se jednat o přírodní látku, která nemá při dlouhodobém používání žádné vedlejší účinky.

Zdravotní přínosy adaptogenů

Adaptogeny nabízí řadu zdravotních přínosů:

  • Boj proti stresu a únavě.
  • Podpora imunitního systému.
  • Podpora řízení zdravé hmotnosti.
  • Zvýšená fyzická vytrvalost a duševní zaměření.
  • Snížení nepohodlí způsobených špatným zdravotním stavem.
  • Podpora vyvážené nálady.

To jsou všechno důvody, proč se snažit zařadit adaptogeny do své pravidelné stravy. A vhodnou formou je přidat je prostřednictvím bylinek.

Adaptogeny mezi bylinkami

V přírodě existuje spousta adaptogenů právě mezi bylinkami. Můžete je užívat ve formě doplňků stravy, v čajích nebo jednoduše přidáním do jakéhokoli jídla. Nyní uvádíme několik nejoblíbenějších adaptogenů mezi bylinkami:

1. Ženšen pravý

Tato bylina podporuje fyzickou vytrvalost, duševní jasnost a má antioxidační vlastnosti, které podporují zdraví srdce a imunitního systému. Studie ukazují, že je bezpečné ji konzumovat dlouhodobě.

2. Bazalka posvátná

Bazalka posvátná patří do rodu máty. Tato bylina má uklidňující vlastnosti a byla používána po staletí pro dosažení dobrého zdraví. Její antioxidační vlastnosti podporují zdraví srdce a normální lipidové profily. Je to také silná zbraň proti stresu.

3. Ostropeřec mariánský

Aktivní složka obsažená v této rostlině, silymarin, podporuje zdravá játra a metabolismus, který pomáhá řídit hormony spojené se stresem.

4. Vitánie snodárná (ašvaganda)

Vitánie snodárná neboli ašvaganda je také nazývaná indický ženšen. Studie z Indie ukazují, že ti, kteří tuto bylinku užívají, se těší dramatickému zlepšení v tom, jak zvládají – a pociťují – stres. Ašvaganda udržuje také jasnou mysl a dostatek energie.

5. Rozchodnice růžová

Tato bylina podporuje pravidelnou energetickou úroveň a bojuje proti závratím. Studie také ukazují, že pomáhá povzbudit normální hladiny kortizolu i energetické hladiny.

6. Eleuterokok ostnitý

Obyčejně nazývaný sibiřský ženšen, je eleuterokok znám nejen pro své adapogenní vlastnosti, ale také jako přírodní posilovač energie.

7. Rozmarýn

Rozmarýn jste pravděpodobně již využili při vaření, aniž byste znali jeho pozitivní účinky. Tato bylinka je mnohem víc než jen způsob, jak přidat do jídla chuť a vůni. Rozmarýn je dobrý k podpoře zdraví srdce, trávení a zdraví jater. Tradiční medicína z celého světa ho užívala po staletí ke zmírnění stresu.

8. Aloe Vera

Výzkumníci se znovu a znovu zajímají o aloe vera jako o silnou bylinu a super potravinu. Dvě z jejích sloučenin podporují imunitní a adrenální zdraví.

9. Pupečník asijský

Pupečník asijský je známější pod svým názvem Gotu Kola. Dlouho se používal v tradiční indické a čínské medicíně. Stimuluje krevní oběh, pomáhá omezit otok a je silným antioxidantem.

Jak adaptogeny pracují?

Především je důležité si uvědomit, že stres funguje jako takové krátkodobé výbuchy. Je to hormonální odpověď, za kterou mohli být naši předkové rádi – stres jim pomohl, aby například unikli hladovým lvům. Přemýšlejte o stresu jako o tom, co je v životě potřeba (ale ve správné míře). Stálý stres ale může způsobit v lidském těle zmatek, zejména v trávicím systému a na energetické úrovni.

Adaptogeny pomáhají zmírnit reakci na stres. Usilují o obnovení rovnováhy hormonů. Tímto způsobem pomáhají vytrvalost během fyzického stresu jako je například cvičení a vracejí tělo do normálu, pokud čelíte chronickému stresu.

 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here